Poslanci tleskali Bradymu vestoje. Sobotka mu předal medaili Karla Kramáře

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 27. 10. 2016 11:21
Pamětní medailí Karla Kramáře vyznamenal Jiřího Bradyho premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Jde o další ocenění, které strýc ministra kultury Daniela Hermana (KDU-ČSL) obdržel poté, co vyšlo najevo, že jej neocení prezident Miloš Zeman. "Je mi opravdu líto, jaký spor se odehrál kolem udělení, či neudělení vyznamenání panu Bradymu," řekl Sobotka. "Je nešťastné štěpit společnost na příběhu člověka, který si ocenění bezpochyby zaslouží," dodal. Poté Brady na slavnostním shromáždění převzal pamětní list a medaili i z rukou předsedy sněmovny Jana Hamáčka (ČSSD).
Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Pamětník holocaustu Jiří Brady ve čtvrtek převzal od premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) pamětní medaili Karla Kramáře. Předseda vlády mu ji předal v Kramářově vile, aby ocenil jeho celoživotní úsilí o obranu lidských práv a svobod a obhajování humanistických a demokratických principů. Poté převzal při slavnostním shromáždění pamětní list a medaili i z rukou předsedy sněmovny Jana Hamáčka. Poslanci při Bradyho příchodu vestoje tleskali, některé lavice ovšem zůstaly prázdné. Ceremoniálu, který zakončila česká hymna, se neúčastnili mino jiné komunisté.

Sobotka při předávání v Kramářově vile vyjádřil lítost nad kontroverzemi, které se kolem Bradyho rozpoutaly. "Je mi opravdu líto, jaký spor se odehrál kolem udělení, či neudělení vyznamenání panu Bradymu," řekl při udílení medaile Sobotka. "Je nešťastné štěpit společnost na příběhu člověka, který si ocenění bezpochyby zaslouží," dodal.

"Jiří Brady je pro nás příkladem toho, jak se svých pevných zásad nevzdat. Svým pozitivním přístupem přebíjí hrůzu, kterou v nás budí svědectví o krutosti holocaustu," vysvětlil.

 Sobotka v minulých dnech označil za nešťastné, že Brady nedostane vyznamenání na Hradě, ale i okolnosti, které k tomu vedly. Předal mu proto medaili Karla Kramáře, jejíž udělování za zásluhy o obnovu demokracie, práv a svobod člověka přísluší českému premiérovi. Medaile byla vytvořena při příležitosti 90. výročí vzniku první československé vlády a pojmenována po prvním předsedovi československé vlády.

Bradyho příbuzný ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že Bradyho vyškrtne ze seznamu vyznamenaných, pokud se ministr sejde s dalajlámou. Herman se s tibetským duchovním přesto setkal, Brady se pak na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad tuto spojitost popírá. Oslavy svátku na Hradě se kvůli případu nezúčastní řada politiků.

Bradyho po jeho víkendovém příletu do ČR ocenila řada institucí. Převzal již například Klíč od obce pražské na Staroměstské radnici od pražské primátorky Adriany Krnáčové (ANO) či cenu Prix Irene Židovské obce Praha. Později ve čtvrtek dopoledne ho plánuje na slavnostním shromáždění ocenit i Poslanecká sněmovna.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

před 12 minutami

Horská služba v Krkonoších varuje před náledím, hrozí také sílný vítr

Horská služba Krkonoše varuje ve výškách nad 1000 metrů nad mořem před zledovatělým terénem. V Krkonoších platí druhý mírný stupeň lavinového nebezpečí z pěti, uvedla krkonošská horská služba.

Na hřebenech hor hrozí silný vítr, v nárazech může dosahovat rychlosti až 70 kilometrů v hodině, informovali meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy