Brady vystoupil v Show Jana Krause, Prima místo něj pustila starší díl. Mrazí z toho, říkají hosté

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 10. 2016 7:54
Jiří Brady byl v úterý pozván na natáčení Show Jana Krause. Televize Prima však o den později místo nového dílu odvysílala reprízu jednoho ze starších pořadů, ačkoli na své internetové stránce avizuje jako hosta právě Bradyho. Televize se brání tvrzením, že kopie nového dílu nebyla včas dodána. To ale pro Seznam Zprávy zpochybnila dramaturgyně pořadu Simona Matásková, podle níž byla kopie dodána včas.
Jiří Brady.
Jiří Brady. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Aktuální hosté, témata bez cenzury a ta nejlepší late night show, zní anotace pořadu Show Jana Krause na TV Prima. Nyní komerční televize čelí podezření z cenzury právě kvůli pořadu známého moderátora. Ve středu večer místo nového dílu s Jiřím Bradym, který byl natočen v úterý, odvysílala reprízu staršího pořadu se zdůvodněním, že kopie aktuálního dílu nebyla dodána včas.

To však zpochybnila dramaturgyně pořadu Simona Matásková. "Pořad jsme dodali Primě jako vždycky. Zjišťuji, co se stalo," řekla Matásková serveru Seznam Zprávy.

Ještě ve středu večer přitom Prima na svých internetových stránkách lákala diváky právě na nový díl s Bradym.

"Zaregistroval jsem to. Nevím, co se děje," řekl Aktuálně.cz ve středu večer ministr kultury a Bradyho synovec Daniel Herman.

Na twitteru ve čtvrtek ráno událost komentoval řečnickou otázkou: "Znamená neodvysílání pořadu Jana Krause na TV Prima začátek 'stabilizace společnosti' podle čínského střihu? To by bylo nepřijatelné!"

Moderátor pořadu Jan Kraus se zatím k neodvysílání nového dílu nevyjádřil.

Jiří Brady přežil holocaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. Celý život také přednášel o nacistických hrůzách za druhé světové války. 28. října měl převzít z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, ale kvůli Hermanově schůzce s dalajlámou byl údajně ze seznamu ocenění vyškrtnut. Hrad většinu okolností této aféry včetně telefonického kontaktování Bradyho popírá.

Podle oficiálních podkladů televize Prima v novém dílu Krausova pořadu měli vystoupit Jiří Brady, Daniel Herman, zpěvačka Anna K a herec Roman Štabrňák.

Celý díl byl zároveň koncipován jako výjimečné vysílání, v jehož úvodu dvě desítky osobností pronesly svá osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října. Jejich vystoupení byla kritická k prezidentu Miloši Zemanovi a jeho postojům.

Hned několik hostů ve středu večer zkritizovalo neodvysílání dílu. Ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský se na Twitteru pozastavil nad tím, zda se jedná o "cenzuru na čínský povel".

Proti postupu TV Prima protestuje i zpěvačka Anna K. "Společně s dalšími osobnostmi i s mojí kapelou jsme se v úvodu dílu vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání a podpořili jsme pana Jiřího Bradyho a Daniela Hermana, kteří byli se mnou hostem pořadu. Máme obavu, že v médiích ubývá prostoru, kde se lze svobodně vyjádřit. Mrazí nás z toho," napsala Anna K. na Facebooku.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Právě se děje

Další zprávy