Brady vystoupil v Show Jana Krause, Prima místo něj pustila starší díl. Mrazí z toho, říkají hosté

Domácí Domácí
Aktualizováno 27. 10. 2016 7:54
Jiří Brady byl v úterý pozván na natáčení Show Jana Krause. Televize Prima však o den později místo nového dílu odvysílala reprízu jednoho ze starších pořadů, ačkoli na své internetové stránce avizuje jako hosta právě Bradyho. Televize se brání tvrzením, že kopie nového dílu nebyla včas dodána. To ale pro Seznam Zprávy zpochybnila dramaturgyně pořadu Simona Matásková, podle níž byla kopie dodána včas.
Jiří Brady.
Jiří Brady. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Aktuální hosté, témata bez cenzury a ta nejlepší late night show, zní anotace pořadu Show Jana Krause na TV Prima. Nyní komerční televize čelí podezření z cenzury právě kvůli pořadu známého moderátora. Ve středu večer místo nového dílu s Jiřím Bradym, který byl natočen v úterý, odvysílala reprízu staršího pořadu se zdůvodněním, že kopie aktuálního dílu nebyla dodána včas.

To však zpochybnila dramaturgyně pořadu Simona Matásková. "Pořad jsme dodali Primě jako vždycky. Zjišťuji, co se stalo," řekla Matásková serveru Seznam Zprávy.

Ještě ve středu večer přitom Prima na svých internetových stránkách lákala diváky právě na nový díl s Bradym.

"Zaregistroval jsem to. Nevím, co se děje," řekl Aktuálně.cz ve středu večer ministr kultury a Bradyho synovec Daniel Herman.

Na twitteru ve čtvrtek ráno událost komentoval řečnickou otázkou: "Znamená neodvysílání pořadu Jana Krause na TV Prima začátek 'stabilizace společnosti' podle čínského střihu? To by bylo nepřijatelné!"

Moderátor pořadu Jan Kraus se zatím k neodvysílání nového dílu nevyjádřil.

Jiří Brady přežil holocaust, v roce 1949 emigroval do Kanady a pomáhal emigrantům. Celý život také přednášel o nacistických hrůzách za druhé světové války. 28. října měl převzít z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání, ale kvůli Hermanově schůzce s dalajlámou byl údajně ze seznamu ocenění vyškrtnut. Hrad většinu okolností této aféry včetně telefonického kontaktování Bradyho popírá.

Podle oficiálních podkladů televize Prima v novém dílu Krausova pořadu měli vystoupit Jiří Brady, Daniel Herman, zpěvačka Anna K a herec Roman Štabrňák.

Celý díl byl zároveň koncipován jako výjimečné vysílání, v jehož úvodu dvě desítky osobností pronesly svá osobní přání ke svátku Dne vzniku Československé republiky 28. října. Jejich vystoupení byla kritická k prezidentu Miloši Zemanovi a jeho postojům.

Hned několik hostů ve středu večer zkritizovalo neodvysílání dílu. Ředitel knihovny Václava Havla Michael Žantovský se na Twitteru pozastavil nad tím, zda se jedná o "cenzuru na čínský povel".

Proti postupu TV Prima protestuje i zpěvačka Anna K. "Společně s dalšími osobnostmi i s mojí kapelou jsme se v úvodu dílu vyjádřili k pátečnímu státnímu svátku a udělování státních vyznamenání a podpořili jsme pana Jiřího Bradyho a Daniela Hermana, kteří byli se mnou hostem pořadu. Máme obavu, že v médiích ubývá prostoru, kde se lze svobodně vyjádřit. Mrazí nás z toho," napsala Anna K. na Facebooku.

Nečekal jsem, že něco takového bude v demokratické zemi možné, říká Jiří Brady, který měl dostat vyznamenání od prezidenta republiky. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Zrušení ústavního práva na potrat vyvolalo protesty napříč Spojenými státy

V amerických městech se čekají další protesty spojené s pátečním verdiktem nejvyššího soudu, který po téměř 50 letech zrušil ve Spojených státech ústavní právo na potrat. Už během sobotního dopoledne se lidé opět scházeli před budovou soudu ve Washingtonu, přičemž vedle stovek nespokojených přišla podle médií i menší skupina lidí, kteří verdikt umožňující zakazovat interrupce vítají. Nové manifestace přicházejí po pátečních protestech, ale i oslavách v New Yorku, Bostonu, Atlantě nebo Los Angeles.

Nejvyšší soud poměrem pěti hlasů ku čtyřem zneplatnil precedenční verdikt z roku 1973, který vytvořil právo na ukončení těhotenství přibližně do 23. týdne. Páteční stanovisko představuje velmi vzácné rozhodnutí, které zrušením platného precedentu práva Američanů nerozšiřuje, ale omezuje. Verdikt dává možnost americkým zákonodárcům potraty libovolně regulovat a v několika státech s republikánským vedením už jsou nyní tyto procedury zakázané.

Před budovou soudu nedaleko washingtonského Kapitolu po zveřejnění verdiktu slavili členové takzvaného hnutí pro život, pro které šlo o dlouho očekávaný moment, zatímco zastánci práva na potrat vývoj těžce vstřebávali. Protesty proti rozhodnutí nejvyššího soudu se do večera rozšířily do mnoha koutů Spojených států. Průzkumy veřejného mínění v USA dlouhodobě ukazují většinovou podporu práva na interrupce, byť se čísla mohou stát od státu výrazně lišit.

Bezpečnostní složky se v souvislosti s očekávaným výbušným verdiktem připravovaly na násilí a noc na sobotu v tomto směru přinesla několik menších incidentů. V Jacksonu ve státě Mississippi podle televize CNN nad ránem neznámý muž vystupující proti potratům najel autem do dobrovolníka místní kliniky. Web Huffington Post pak informoval o dění v Cedar Rapids ve státě Iowa, kde nějaký muž najel do žen pochodujících za právo na interrupci.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Čeští hokejbalisté porazili ve čtvrtfinále MS Finsko 9:1

Čeští hokejbalisté zvítězili ve čtvrtfinále mistrovství světa v kanadském Lavalu nad obhájci stříbra Finy jednoznačně 9:1 a na čtrnáctém světovém šampionátu postoupili potřinácté mezi nejlepší čtyři celky. Pěti góly zazářil Dalimil Zvonek. Šest bodů za šest asistencí si připsal Martin Kruček.

Češi, kteří ovládli základní skupinu A1 bez porážky, s Finy prohráli před třemi roky na minulém MS v Košicích v semifinále 1:2 v prodloužení. Po následné porážce v duelu o 3. místo s Kanadou (2:3 v prodloužení) skončili teprve podruhé v historii bez medaile. V roce 2005 v Pittsburghu obsadili páté místo.

V Lavalu museli svěřenci trenéra Jiřího Mašíka dohánět ztrátu. Při vyloučení Henrika Kärkkäinena nevyužili přesilovou hru a v čase 9:07 otevřel skóre Sami Pietsalo. Český výběr ve 14. minutě bleskově během 11 sekund otočil stav. Při trestu Juusa Nieminena vyrovnal Jan Müller a vzápětí se zapsal mezi střelce Tomáš Zajíček.

Ve druhé třetině pojistil náskok dvěma góly Zvonek, který skóroval v 18. a 27. minutě. Mezitím se Mašíkův výběr ubránil ve dvou oslabeních při pobytu Ondřeje Pražáka a Radomíra Vaňka na trestné lavici.

Po 59 sekundách závěrečného dějství při vyloučení Mikka Hyvönena zvýšil Tomáš Fejfar. V čase 32:23 dovršil hattrick Zvonek a za čtyři minuty přidal ičtvrtou trefu. Potom se prosadil Lukáš Lhota a ve 43. minutě korunoval své střelecké představení Zvonek.

před 4 hodinami

Českou obec sokolskou povede v dalších třech letech opět Hana Moučková

Českou obec sokolskou povede i v nadcházejících třech letech starostka Hana Moučková. Bude to její páté funkční období. Delegáti o tom rozhodli dnes na 13. sjezdu, který se uskutečnil v Tyršově domě v Praze. Oznámil to mluvčí obce Jiří Reichl.

Moučková vede sokoly již od roku 2011. Je také první ženou, která tento post zastává od založení organizace před 160 lety.

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky v Česku, vznikl 16. února 1862, kdy Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner založili Tělocvičnou jednotu pražskou se znakem sokola v letu. V současnosti má Česká obec sokolská 152 tisíc členů.

Od ostatních sportovních organizací se Sokol odlišuje mimo jiné tím, že se věnuje i kulturně-společenským aktivitám. Pod hlavičkou České obce sokolské tak působí asi dvě stovky divadelních, loutkářských, folklorních a hudebních nebo pěveckých sborů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy