Volá se, nebo nevolá vyznamenaným? Forejt po kauze Brady tvrdí něco jiného než loni

Michael Švec Lukáš Prchal Michael Švec, Lukáš Prchal
26. 10. 2016 11:12
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v úterý na tiskové konferenci tvrdil, že lidem, kteří mohou dostat vyznamenání, volají z Hradu i kvůli tomu, aby ověřili jejich údaje. Řekl také, že se vyznamenaní o tom, že cenu dostanou, dozvědí z dopisu. Jenže před rokem vysvětloval postup při kontaktování oceněných zcela jinak. "Snažím se pokud možno nenápadně sehnat telefonní čísla, zavolat jim, napsat jim esemesky, a to v horizontu několika týdnů před samotným udělováním. Mohou to být i dva měsíce,“ popsal Forejt loni v listopadu.
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Lidem, kteří mohou dostat vyznamenání, volají z Hradu i kvůli tomu, aby ověřili jejich údaje. Potvrzení o tom, že budou vyznamenáni, pak laureáti dostanou poštou. Tvrdil to v úterý na tiskové konferenci ke kauze Brady šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Jenže před rokem vysvětloval postup při kontaktování oceněných zcela jinak. "Ta procedura, kterou mohu komentovat, je za čtrnáct let prakticky neměnná. Tedy ve chvíli, kdy prezident rozhodne, že vyznamenání udělí, existuje seznam. Ten je ve velmi důvěrném režimu poskytnut pouze malému počtu osob. Poté – to dělám většinou já – se navazuje kontakt s vyznamenanými," řekl loni v listopadu Blesku.

"To znamená: Snažím se pokud možno nenápadně sehnat telefonní čísla, zavolat jim, napsat jim esemesky, a to v horizontu několika týdnů před samotným udělováním. Mohou to být i dva měsíce,“ popsal. Pak podle něj teprve začíná krok číslo dva, tedy jakési formální, písemné sdělení od Kanceláře prezidenta republiky, dodal.

Krásná chvíle

Z loňského rozhovoru tak vyplývá, že protokolář kontaktuje až ty osobnosti, které prezident dříve schválil. A těmto schváleným lidem pak volá až s dvouměsíčním předstihem.

Jiřímu Bradymu ovšem Forejt volal 12. října a údajně mu popisoval i samotné náležitosti slavnostního večera. Obsah hovoru nelze ověřit, samotný telefonát však potvrdil Seznamu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že šéf protokolu chtěl pouze cosi "indikovat".

V rozporu s tímto se však Forejt vyjádřil i loni pro Parlamentní listy. "Pan prezident mi předá jmenný seznam vyznamenaných, když je tento hotov a mým úkolem je se s nimi spojit a informovat je o rozhodnutí pana prezidenta propůjčit/udělit jim státní vyznamenání. V první fázi se jedná o osobní (řekl bych přímo neúřednický) kontakt. Je to většinou krásná chvíle, kdy i od slavných osobností slyšíte větu ‚Takovou krásnou zprávu mi dlouho nikdo neřekl. To si musím vychutnat…,'" sdělil tehdy.

Protokolář navíc v pondělí řekl, že lidem, u nichž si pouze ověřují některé informace, volají měsíce dopředu. To ale časově nesedí. Jak Hrad potvrdil, Jiřímu Bradymu volal před čtrnácti dny.

Ocenění proti navrženým

"Proč voláme přímo jim? Protože kdybychom tato fakta ověřovali u kohokoli jiného, například u institucí nebo orgánů státní správy, tak vzbudíme mnohem víc pozornosti, než bychom chtěli," řekl DVTV Forejt.

Forejt ve svých vyjádřeních ale rozpor nevidí. Vysvětluje, že se musí rozlišovat mezi seznamem navržených a seznamem oceněných. "V loňském roce jsem dával rozhovory k seznamu oceněných, kdy ty lidi informujeme o tom, že to vyznamenání dostanou," řekl Aktuálně.cz Forejt.

 

Právě se děje

před 39 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 43 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy