Volá se, nebo nevolá vyznamenaným? Forejt po kauze Brady tvrdí něco jiného než loni

Michael Švec Lukáš Prchal Michael Švec, Lukáš Prchal
26. 10. 2016 11:12
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt v úterý na tiskové konferenci tvrdil, že lidem, kteří mohou dostat vyznamenání, volají z Hradu i kvůli tomu, aby ověřili jejich údaje. Řekl také, že se vyznamenaní o tom, že cenu dostanou, dozvědí z dopisu. Jenže před rokem vysvětloval postup při kontaktování oceněných zcela jinak. "Snažím se pokud možno nenápadně sehnat telefonní čísla, zavolat jim, napsat jim esemesky, a to v horizontu několika týdnů před samotným udělováním. Mohou to být i dva měsíce,“ popsal Forejt loni v listopadu.
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.
Šéf hradního protokolu Jindřich Forejt. | Foto: Jakub Plíhal

Praha – Lidem, kteří mohou dostat vyznamenání, volají z Hradu i kvůli tomu, aby ověřili jejich údaje. Potvrzení o tom, že budou vyznamenáni, pak laureáti dostanou poštou. Tvrdil to v úterý na tiskové konferenci ke kauze Brady šéf hradního protokolu Jindřich Forejt.

Jenže před rokem vysvětloval postup při kontaktování oceněných zcela jinak. "Ta procedura, kterou mohu komentovat, je za čtrnáct let prakticky neměnná. Tedy ve chvíli, kdy prezident rozhodne, že vyznamenání udělí, existuje seznam. Ten je ve velmi důvěrném režimu poskytnut pouze malému počtu osob. Poté – to dělám většinou já – se navazuje kontakt s vyznamenanými," řekl loni v listopadu Blesku.

"To znamená: Snažím se pokud možno nenápadně sehnat telefonní čísla, zavolat jim, napsat jim esemesky, a to v horizontu několika týdnů před samotným udělováním. Mohou to být i dva měsíce,“ popsal. Pak podle něj teprve začíná krok číslo dva, tedy jakési formální, písemné sdělení od Kanceláře prezidenta republiky, dodal.

Krásná chvíle

Z loňského rozhovoru tak vyplývá, že protokolář kontaktuje až ty osobnosti, které prezident dříve schválil. A těmto schváleným lidem pak volá až s dvouměsíčním předstihem.

Jiřímu Bradymu ovšem Forejt volal 12. října a údajně mu popisoval i samotné náležitosti slavnostního večera. Obsah hovoru nelze ověřit, samotný telefonát však potvrdil Seznamu mluvčí Hradu Jiří Ovčáček s tím, že šéf protokolu chtěl pouze cosi "indikovat".

V rozporu s tímto se však Forejt vyjádřil i loni pro Parlamentní listy. "Pan prezident mi předá jmenný seznam vyznamenaných, když je tento hotov a mým úkolem je se s nimi spojit a informovat je o rozhodnutí pana prezidenta propůjčit/udělit jim státní vyznamenání. V první fázi se jedná o osobní (řekl bych přímo neúřednický) kontakt. Je to většinou krásná chvíle, kdy i od slavných osobností slyšíte větu ‚Takovou krásnou zprávu mi dlouho nikdo neřekl. To si musím vychutnat…,'" sdělil tehdy.

Protokolář navíc v pondělí řekl, že lidem, u nichž si pouze ověřují některé informace, volají měsíce dopředu. To ale časově nesedí. Jak Hrad potvrdil, Jiřímu Bradymu volal před čtrnácti dny.

Ocenění proti navrženým

"Proč voláme přímo jim? Protože kdybychom tato fakta ověřovali u kohokoli jiného, například u institucí nebo orgánů státní správy, tak vzbudíme mnohem víc pozornosti, než bychom chtěli," řekl DVTV Forejt.

Forejt ve svých vyjádřeních ale rozpor nevidí. Vysvětluje, že se musí rozlišovat mezi seznamem navržených a seznamem oceněných. "V loňském roce jsem dával rozhovory k seznamu oceněných, kdy ty lidi informujeme o tom, že to vyznamenání dostanou," řekl Aktuálně.cz Forejt.

 

Právě se děje

před 54 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo, u poslanců zákon prošel

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Změnu zákona o spotřebních daních, která s tím počítá, tento čtvrtek ve zrychleném jednání ve stavu legislativní nouze schválila Sněmovna. Nyní ji dostane k projednání Senát. Uvedený princip vracení daně platí již v souvislosti s koronavirovou krizí, ale jen do konce letošního roku. Schválená předloha ho zavádí trvale.

"Je potřeba, aby vylité pivo pod dohledem celní správy se od daně osvobodilo a ta daň se vrátila," řekla před poslanci ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Zákon podpořilo 94 z přítomných 95 poslanců. Sněmovna jednala v omezeném počtu, zákon přijala v předložené podobě. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy