Průzkum: Češi víc věří Hermanově verzi, Brady by podle nich vyznamenání od Zemana dostat měl

ČTK ČTK
26. 10. 2016 18:47
Podle průzkumu veřejného mínění se v kauze Jířího Bradyho více lidí staví na stranu ministra kultury Daniela Hermana. Hradní verzi věří pouze 13 procent dotázaných, téměř 40 procent se ale nestaví ani k jedné z možností. Více než polovina se ale domnívá, že by Brady Řád T. G. Masaryka dostat měl. Šetření zkoumalo i názor Čechů na jednotné prohlášení čtyř hlavních ústavních představitelů o jednotné Číně. To odmítají dvě třetiny tázaných občanů.
Ministr kultury Daniel Herman a jeho strýc Jiří Brady
Ministr kultury Daniel Herman a jeho strýc Jiří Brady | Foto: ČTK

Praha - Většina Čechů se domnívá, že by měl prezident Miloš Zeman udělit státní vyznamenání pamětníkovi holokaustu Jiřímu Bradymu. Ukázaly to výsledky bleskového průzkumu, který pro Český rozhlas zpracovala společnost Median. Podle průzkumu také v celé kauze věří víc lidí ministru kultury Danielu Hermanovi (KDU-ČSL) než Zemanovi. Podle Hermana Zeman pohrozil, že Bradyho vyškrtne ze seznamu oceněných, pokud se ministr setká s dalajlámou. Hrad to odmítá.

V průzkumu vyjádřilo 54 procent dotázaných přesvědčení, že by Zeman měl Bradyho vyznamenat. Opačného názoru je 22 procent Čechů, čtvrtina lidí nemá na kauzu názor. K vyznamenání Bradyho se přiklánějí voliči všech hlavních politických stran s výjimkou KSČM.

Pro 31 procent dotázaných je v celé kauze věrohodnější tvrzení Hermana, 13 procent se přiklání k verzi Hradu. Největší skupinu, 39 procent dotázaných, ale tvoří lidé, kteří nejsou zastánci žádné ze stran sporu. Podle Medianu to ukazuje na neprůhlednost aféry.

Prohlášení o jednotné Číně odmítá dvě třetiny Čechů

Češi podle průzkumu také nesouhlasí se společným vyjádřením prezidenta, premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) a předsedů obou komor parlamentu, které ústavní činitelé přijali po schůzce Hermana s dalajlámou a v němž ujistili Peking, že zastávají politiku jednotné Číny. Kladně se k vyjádření staví 22 procent lidí, odmítá ho 67 procent. S prohlášením ústavních činitelů nesouhlasí i tři z pěti voličů ČSSD a odmítá ho i 48 procent lidí, kteří v roce 2013 volili Zemana.

Podle 64 procent dotázaných by dalajlámu při jeho případné příští návštěvě měl přijmout některý z nejvyšších českých ústavních činitelů. Odmítavě se k tomu staví 23 procent Čechů.

 

Právě se děje

před 43 minutami

Export zbraní z ČR loni stoupl na až na 18 miliard korun, tvrdí zbrojaři

Export zbraní a vojenského materiálu z České republiky loni vzrostl podle odhadu Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu na 17 až 18 miliard korun. Její prezident Jiří Hynek to řekl na středečním zasedání sněmovního výboru pro obranu. V roce 2018 export zbraní a vojenského materiálu činil 14 miliard korun, o rok dříve 15,1 miliardy. Oficiální čísla za loňský rok budou známa zhruba v polovině roku. Pokud by se odhad potvrdil, šlo by o jeden z nejlepších výsledků za poslední roky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy