Rychetský: Přineste na pódium židli navíc a oceňte Bradyho. Vadí mu neomalenost, na Hrad ale půjde

ČTK ČTK
Aktualizováno 26. 10. 2016 14:07
Oslav 28. října na Pražském hradě se předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský zúčastní, ale kritizuje postup Hradu v kauze kolem Jiřího Bradyho. Rychetský odmítnutí účasti na oficiálních oslavách státního svátku považuje za projev neúcty. Účast na hradní oslavě ale odmítli zákonodárci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Ceremoniálu se nezúčastní většina rektorů vysokých škol.
Pavel Rychetský.
Pavel Rychetský. | Foto: Ludvík Hradilek

Brno – Předseda Ústavního soudu (ÚS) Pavel Rychetský se zúčastní oslav 28. října a předávání vyznamenání na Pražském hradě. Jde o výraz úcty k svátku, uvedl v prohlášení, ve kterém ale zároveň kritizuje postup Hradu v kauze kolem vyznamenání pro Jiřího Bradyho. Na Hrad se chystá i předseda Nejvyššího soudu (NS) Pavel Šámal.

Podle Rychetského by měl být Brady 28. října oceněn vysokým státním vyznamenáním, "i kdyby bylo třeba přidat na pódium Vladislavského sálu jednu židli navíc". Jakékoliv ocenění pro Bradyho přivítá také Šámal, jenž si jej váží za životní postoje, osobní statečnost i práci, která nedovoluje zapomenout na hrůzy válek a holokaustu.

"Význam tohoto svátku nemůže být snižován, nebo dokonce degradován pochybením, případně neomaleným postupem úředníků Kanceláře prezidenta republiky, osobu prezidenta nevyjímaje," uvedl Rychetský v dokumentu zveřejněném na webu soudu.

"Nemůže být zpochybňován ani podle mého soudu nešťastným a nevhodným prohlášením vrcholných ústavních činitelů naší země v souvislosti s návštěvou nositele Nobelovy ceny míru čtrnáctého dalajlámy v naší zemi. Důsledkem může být toliko snížení autority dotčených činitelů," pokračuje prohlášení.

Ministr kultury Daniel Herman (KDU-ČSL) minulý týden uvedl, že mu prezident Miloš Zeman řekl, že jeho příbuzného Bradyho ze seznamu oceněných škrtne, pokud se ministr sejde s dalajlámou. Herman se s dalajlámou setkal, Brady se na seznamu oceněných předloženém den poté premiérovi ke spolupodpisu neobjevil. Hrad však tuto spojitost odmítá.

Kvůli aféře kolem vyznamenání pro Bradyho nepůjdou na Hrad mimo jiné zákonodárci KDU-ČSL, ODS a TOP 09. Ceremoniálu se nezúčastní většina rektorů vysokých škol.

Rychetský odmítnutí účasti na oficiálních oslavách státního svátku považuje za projev neúcty k jeho významu a nepochopení skutečnosti, že výběr účastníků není výsledkem libovolného výběru pozvaných ze strany hostitelů, ale přirozeným zobrazením reprezentace ústavních orgánů, samospráv, akademické obce i ostatních občanských a konfesních skupin. Pro ty je účast nejen věcí cti, ale i odpovědnosti, uzavřel Rychetský své prohlášení.

Pozvánky na Hrad dostali také ostatní ústavní soudci, zúčastní se jen část, někteří mají jiné povinnosti.

Šámal se podle svého vyjádření vůbec nezaobíral myšlenkou, že by měl pozvání na Hrad odříct. Den vzniku samostatného československého státu považuje za nejvýznamnější svátek. "Svou účastí 28. října na Pražském hradě chci tedy důstojně oslavit vzpomínku na počátky budování naší demokracie a obnovení svrchovanosti českého národa. Zároveň považuji za nedůstojné znevažovat oslavy takto významného svátku prosazováním vlastních politických zájmů," uvedl Šámal.

 

Právě se děje

před 6 hodinami

Vedoucí Lille jen remizovalo, PSG může snížit ztrátu na jediný bod

Fotbalisté vedoucího celku francouzské ligy Lille ve 33. kole jen remizovali 1:1 s Montpellierem a zaznamenali ztrátu v boji o titul. Alespoň bod jim pět minut před koncem zachránil Luiz Araújo.

Lille vede tabulku o čtyři body před obhájcem titulu Paris St. Germain, který má k dobru nedělní zápas se St. Etienne. Montpellier, kterému k bodu několika skvělými zákroky pomohl brankář Jonas Omlin, je osmý se ztrátou pěti bodů na pohárové příčky.

Francouzská fotbalová liga - 33. kolo:

Lille - Montpellier 1:1 (85. Araujo - 21. Delort).

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Lipsko opět ztratilo a dalo vedoucímu Bayernu šanci odskočit

Fotbalisté Lipska ve 29. kole německé ligy remizovali bez branek s Hoffenheimem a dali šanci Bayernu Mnichov navýšit náskok na prvním místě tabulky. Hostům k bodu ze hřiště druhého celku tabulky pomohl i český obránce Pavel Kadeřábek, který odehrál celý zápas.

Lipsku se sice v nastavení podařilo skórovat, ale po zásahu videorozhodčího nebyl gól Yussufa Poulsena uznán. Tým trenéra Juliana Nagelsmanna zaznamenal třetí domácí ztrátu za sebou a Bayern, který má k dobru sobotní zápas s Wolfsburgem, mu může v případě výhry odskočit na rozdíl sedmi bodů.

Hoffenheim remizoval podruhé za sebou bez branek a v bundeslize natáhl sérii bez vítězství na pět zápasů. V tabulce mu patří jedenácté místo.

Německá fotbalová liga - 29. kolo:

Lipsko - Hoffenheim 0:0.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

U tuniských břehu ztroskotala loď s migranty z Afriky, nejméně 41 jich zemřelo

Nejméně 41 afrických migrantů utonulo při ztroskotání lodi u tuniských břehů. Podle tuniských úřadů loď směřovala na italský ostrov Lampedusa. Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) v pátek večer oznámila, že loď se potopila ve čtvrtek.

Tuniská pobřežní stráž původně ohlásila 21 nalezených těl. Úřady uváděly, že dvacítka lidí z lodě se pohřešuje. Všichni uprchlíci pocházeli ze subsaharské Afriky.

Loď s migranty podle úřadů vyrazila z tuniského Sfaxu ve čtvrtek večer. "Tato tragická ztráta životů znovu podtrhuje, jak je důležité rozšířit státem řízené záchranné operace napříč střední částí Středozemního moře," uvedla v prohlášení IOM. Mezi dosud vylovenými těly jsou i ženy a jeden kojenec.

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Raúl Castro na sjezdu potvrdil, že předává vedení mladší generaci

Kubánský vůdce Raúl Castro v pátek na úvod osmého stranického sjezdu potvrdil, že předá vedení mocné Kubánské komunistické strany (PCC) mladší generaci, která je "plná vášně a protiimperialistického ducha". Informovala o tom agentura Reuters.

Čtyřdenní sjezd PCC se koná za zavřenými dveřmi, ale kubánská televize odvysílala úryvky Castrova úvodního projevu. Devětaosmdesátiletý Raúl Castro v něm vyjádřil spokojenost nad tím, že může předat vedení skupině věrných, kteří za sebou mají desítky let zkušeností, během nichž stoupali po stranickém žebříčku.

Předáním moci formálně skončí éra bratrů Castrových na Kubě. Ve vedení PCC má na sjezdu Raúla Castra vystřídat kubánský prezident Manuel Díaz-Canel (61).

Zdroj: ČTK
Další zprávy