Sobotka před klíčovým summitem EU: Dohodu s Tureckem podporujeme, kvóty se ale nesmí změnit

Radek Bartoníček Radek Bartoníček
17. 3. 2016 12:43
Premiér Bohuslav Sobotka před odjezdem na summit Evropské unie, kde se bude jednat o dohodě s Tureckem, uvedl, že Česká republika bude dohodu podporovat, ovšem za jasně stanovených podmínek. Premiér je přesvědčen, že výměna "jeden za jednoho" může přispět k rychlému omezení přílivu běženců do Řecka. Dohoda s Ankarou, která má být uzavřena v pátek, by neměla představovat žádné navýšení počtu uprchlíků, které má Česko přijmout, myslí si premiér.
Premiér Bohuslav Sobotka přišel poslancům sdělit svůj postoj k migrační krizi.
Premiér Bohuslav Sobotka přišel poslancům sdělit svůj postoj k migrační krizi. | Foto: Radek Bartoníček

Praha - Česko na začínajícím summitu Evropské unie podpoří dohodu s Tureckem. Trvá ale na tom, aby se na přesidlování syrských uprchlíků z Turecka využily už schválené mechanismy. Dohoda s Ankarou, která má být uzavřena v pátek, by neměla představovat žádné navýšení počtu uprchlíků, které má Česko přijmout, je přesvědčen premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Před členy sněmovního evropského výboru také poznamenal, že ČR udělala chybu, když měla pocit, že se jí válka v Sýrii netýká.

Kvůli chystané dohodě s Tureckem se v Bruselu sejde summit Evropské unie, který by měl na textu najít shodu. Den poté by ji osmadvacítka mohla potvrdit spolu s tureckým premiérem Ahmetem Davutogluem. Sobotka upozornil poslance, že bude na jednání Evropské rady podporovat dohodu s Tureckem, ovšem za jasně stanovených podmínek.

"Dohoda s Tureckem může být pro zastavení migrace velmi důležitá. Musíme ale apelovat na dodržování lidských práv v Turecku a zajištění svobody slova a nezávislosti médií. Není možné, abychom na toto zapomínali," řekl premiér s tím, že Česko tyto podmínky navrhne do závěrů Evropské rady.

Návrh dohody počítá například s tím, že země EU převezmou přímo z Turecka jednoho Syřana výměnou za každého občana této země postižené občanskou válkou, který se nelegálně dostane do Řecka, a to ho pošle zpět na turecké území. Turecko má přitom z Řecka přijímat zpět uprchlíky nejen ze Sýrie, ale i z dalších zemí.

Premiér je přesvědčen, že výměna "jeden za jednoho" může přispět k rychlému omezení přílivu běženců do Řecka. "Je potřeba vyjasnit, za jakých podmínek může být tento mechanismus v souladu s platným azylovým právem a mezinárodními závazky realizován," poznamenal také. Považuje za nutné, aby Řecko vše administrativně zvládlo. Česko je připraveno Atény podpořit a dá pro letošek k dispozici více než 100 expertů pro práci v hotspotech a na ochranu hranice.

Kvóty Česko měnit nechce

Česko podle Sobotky trvá na tom, aby se kvůli dohodě s Tureckem nenavyšovaly počty uprchlíků, které má země přijmout. Fungující vracení běženců považuje za nutnou podmínku případné liberalizace vízového režimu, o níž ve vztahu k Unii usiluje Turecko.

"Teď je nejpodstatnější, aby zůstala zavřená západobalkánská trasa, je potřeba to vydržet přes veškeré problémy a tlaky, musíme zastavit migrační proud a dosáhnout navracení uprchlíků do Turecka," prohlásil Sobotka s tím, že pokud se to podaří, uleví se také Česku a celé střední Evropě. "Pohybuje se tady mnohem méně ilegálních migrantů než v loňském roce, ale vyvolává to napětí v Řecku," podotkl.

Česká republika se již dříve zavázala, že přijme celkem 1 600 legálních migrantů. Podle Sobotky Řecko sepsalo prvních dvacet jmen uprchlíků, jejichž seznam předalo zástupcům České republiky, kteří je nyní prověřují z hlediska bezpečnosti. 

"Půjde pouze o uprchlíky ze Sýrie, kde je prokazatelně občanská válka a ti lidé mají objektivní důvody, aby utekli. Nebudou si ale moci vybírat, v jaké zemi budou chtít být," sdělil předseda vlády a avizoval, že ne všichni uprchlíci se k nám dostanou.

Sobotka také před poslanci přiznal, že Česko v politice vůči Sýrii chybovalo. "Byla to jedna z chyb, kterou v posledních pěti letech dělala Evropa a určitě i Česká republika. Měli jsme pocit, jak je Sýrie daleko a že se nás syrská válka vůbec netýká, ale výsledek je takový, že se nás to dotklo velmi dramaticky," prohlásil Sobotka, kterému šéf ODS Petr Fiala opáčil, že on nikdy takový pocit neměl.

"V minulosti jsem upozorňoval na možné problémy v souvislosti se Sýrií. Když jsem učil studenty, ne nadarmo jsme se bavili o tom, že Blízký východ má takové označení, protože je skutečně blízko," namítl Fiala.

Kdo by před několika lety čekal, že Západ bude v pozici prosebníka, jednou vůči Rusku, podruhé vůči Turecku, říká Alexandr Vondra. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy