Sobotka mírní svá slova. Pro povinnou vojenskou službu není

Jan Hejl Jan Hejl
12. 3. 2015 15:53
Podle premiéra má obranu Česka zajišťovat profesionální a kvalitně vycvičená armáda.
Armáda České republiky.
Armáda České republiky. | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha – Povinná vojenská služba pro mladé Čechy? Premiér Bohuslav Sobotka mírní svá středeční slova, že česká armáda není schopna bránit své území, a proto je potřeba, byť třeba jen na tři měsíce, obnovit vojenskou službu.

"Jsem přesvědčen o tom, že páteří naší obranyschopnosti musí i do budoucna zůstat dobře vybavená a vycvičená armáda," uvedl ve čtvrtek ministerský předseda Sobotka (ČSSD) a dodal, že ve zbrani musí být profesionálové, kteří projdou náročným a zdlouhavým výcvikem.

Premiérovo vyjádření už dříve vysvětloval i ministr obrany Martin Stropnický (ANO). Jeho slova považuje za přeřeknutí. Ministr o povinné vojenské službě se Sobotkou mluvil ve středu ráno. "Premiér říkal, že to je asi nepřesnost jeho mluvčího,“ dodal Stropnický.

Novela branného zákona: v hledáčku jsou aktivní zálohy

Mezitím, co se diskutuje o schopnosti české armády bránit hranice státu, ministerstvo obrany připravuje novelizaci branné legislativy. Ta už dnes umožňuje, aby stát nařídil narukování civilistů mezi 18 a 60 lety do armády. Využita má být ve chvíli, kdy Česká republika bude čelit vojenské hrozbě.

"Cílem připravované reformy je také podpořit rozvoj aktivní zálohy. Tito dobrovolníci pak mohou z rozhodnutí vlády rozšířit profesionální jádro ozbrojených sil a být nasazeni do akcí,“ přiblížil cíle novely Sobotka.

Ministr obrany Martin Stropnický také popřel, že by se o základní vojenské službě vůbec uvažovalo. Novela branného zákona podle něj pracuje pouze s odvody. "Tedy s registrací. Vůbec to neznamená vojenskou službu. Odvod znamená, že stát bude vědět, kolik lidí v příslušném ročníku je schopno a ochotno se podílet na branné povinnosti," uvedl.

Podle navrhované legislativy by muži i ženy prošli evidencí, která by "vyřadila" ty, u nichž jsou různé zdravotní překážky, například astma. Vyřazeni by byli i lidé, kteří by uvedli osobní problémy se službou v armádě. Jako třeba náboženské vyznání či otázky svědomí.

Cvičení speciálních sil NATO v Česku

Debatu o stavu české armády rozvířila zejména ruská agrese na východní Ukrajině. Někteří politici proto volají po reorganizaci českých ozbrojených složek.

"Představa, že naši obranu budou mít na starosti spojenci, je naivní. Musíme mít vlastní schopnost se bránit, abychom pomoc dokázali efektivně zapojit," řekl dříve deníku Aktuálně.cz člen sněmovnímu výboru pro obranu Ivan Gabal (KDU-ČSL).

V reakci na dění na východní Ukrajině se také chystá vojenské cvičení Severoatlantické aliance, které se uskuteční na území České republiky a v Nizozemsku. Zapojí se do něj nové alianční jednotky velmi rychlé reakce.

Cvičení nazvané Nobel Jump bude podle agentury AFP zaměřeno na "rychlou přípravu a nasazení složek" těchto jednotek, které by měly dorazit na místo krize či vnější agrese v rozmezí od 48 hodin do sedmi dnů.

 

Právě se děje

Další zprávy