Praha - Premiér Bohuslav Sobotka a ministr vnitra Milan Chovanec (oba ČSSD) v uterý večer v Praze poděkovali českému traumatýmu za pomoc při zemětřesení v Nepálu a předali jeho členům stříbrné pamětní odznaky.
Čeští zdravotníci a záchranáři strávili v Nepálu téměř měsíc. Celkem se jich na misi vystřídalo 48.
"Chtěl bych vám poděkovat, že jste dělali naší zemi čest a přispěli jste k její dobré pověsti," řekl Sobotka při setkání s účastníky mise. "Více než 1100 ošetřených lidí, to je výsledek vaší práce. Velké díky hasičům, zdravotníkům i všem členům týmu," uvedl Chovanec.
Velitel týmu Oldřich Kregl a vedoucí lékař Petr Nestrojil pak členům vlády předali certifikát od nepálských úřadů, kterým misi ukončili.
"Byla to ze strany Nepálu vlastně podmínka našeho odjezdu, že nás propouštějí tímto děkovným certifikátem," řekl Kregl. "Prokázali jsme, že jsme schopni efektivně pomoct při takové tragédii, a doufám, že vláda bude chtít i nadále využívat tento druh pomoci," dodal.
Čeští záchranáři prožili na místě druhou vlnu otřesů, která oblast zasáhla 12. května. "Pro Středoevropana je to velký zážitek, 25 vteřin a 7,4 stupně," řekl Nestrojil.
Zbytek vybavení nechali v Nepálu
Bezprostředně po druhém zemětřesení lékaři ošetřovali 11 akutních pacientů. "Z toho jeden měl zlomenou páteř, byla tam nějaká poranění hlavy u dětí, které spadly ze stromů," uvedl Nestrojil.
Dvě zemětřesení v Nepálu si vyžádala 8700 životů a 22.000 zraněných. Stovky tisíc lidí připravila o domovy. Traumatým z Česka odjel do země krátce po první vlně otřesů 1. května.
Čeští záchranáři působili ve městě Melamči, které leží asi 40 kilometrů severovýchodně od nepálské metropole Káthmándú. Do Česka se záchranáři vrátili 29. května.
V Nepálu zanechali jako humanitární pomoc veškerý nespotřebovaný zdravotnický materiál, ale také stany a další vybavení, které poslouží lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou.