Snížení počtu lékařů ohrozí péči, varují odbory

Radek Nohl Radek Nohl
13. 1. 2012 19:17
Ministerstvo připravilo vyhlášku, podle níž má sloužit jen polovina lékařů
Dvě zdravotní sestry ve službě? To už nebude.
Dvě zdravotní sestry ve službě? To už nebude. | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Až na polovinu se v některých nemocnicích může od příštího roku snížit počet zdravotnického personálu, který tu slouží.

Například na jednotkách intenzivní péče (JIP) se mají lékaři starat až o dvanáct pacientů, zatímco v současné době jich na jednoho doktora připadá maximálně osm.

Během nočních či víkendových služeb již nebude mít jedna zdravotní sestra na starosti dvacet pacientů, ale dvakrát tolik. Lékaři se na lůžkových oddělení budou muset postarat až o 90 pacientů.

Minimální počet personálu v jednotlivých nemocnicích upravuje vyhláška, kterou ministr Leoš Heger poslal do připomínkového řízení.

"Pokud se tím budou managementy v budoucnu řídit, tak přestanou nemocnice fungovat," tvrdí místopředseda lékařských odborů Miloš Voleman.

Heger: Děláme pořádek

Ministr se však problémů neobává. "Vyhláška říká, že jestliže má zařízení víc vážných pacientů, musí úměrně tomu počty pracovníků navýšit," uvedl Heger.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger.
Ministr zdravotnictví Leoš Heger. | Foto: Jan Langer

Podle něj chce ministerstvo pouze udělat pořádek v úvazcích. Nikdo totiž v současné době nedokáže přesně říct, kolik lékařů v nemocnicích pracuje.

V pražské vinohradské nemocnici podle místního chirurga Miloše Volemana slouží na JIP čtyři lékaři, kteří se musí postarat o 18 lůžek. Nově by na to ale mohli být pouze dva.

"Teď se během služby nezastavíme. Vůbec si nedokážu představit, co by se dělo, kdyby se měl počet zredukovat na polovinu," řekl Voleman.

Například na Slovensku má přitom podle něj jeden doktor na starosti maximálně čtyři pacienty.

Nemocnice sníží počet personálu

Ministerstvo tvrdí, že vyhláška vychází z reálných možností. Počty lékařů a sester, které si pro uhrazení péče určily zdravotní pojišťovny, jsou podle ministra někdy zbytečně tvrdé.

"Vyhláška těmto nemocnicím pomůže, že nebudou muset stavět do služeb zbytečně moc lékařů a poradí si s menším počtem, a přesto jim to pojišťovny zaplatí," řekl ČTK Heger.

Předpokládá se, že zatímco v největších nemocnicích se počet zdravotního personálu sníží. Například léčebny dlouhodobě nemocných nebo nemocnice následné péče vyhláška donutí, aby například zdravotních sester přijaly více.

Další kritici

Snižování počtu lékařů na JIP však vadí také České společnosti anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny.

"Nedomníváme se, že je potřeba měnit to, co funguje," říká její předseda a přednosta motolské nemocnice Karel Cvachovec. Odborná společnost své připomínky zaslala i na ministerstvo. To je však do vyhlášky zatím nezapracovalo.

Hegerův úřad si od vyhlášky slibuje, že ve velkých nemocnicím klesne lékařům počet přesčasových hodin, proti kterým během protestní akce "Děkujeme, odcházíme" bojovali.

Menší nemocnice chce ministerstvo podle mluvčího Vlastimila Sršně donutit k tomu, aby v nich pracoval jen kvalifikovaný zdravotní personál.

 

Právě se děje

Další zprávy