Praha - Pojišťovny zaznamenaly tento týden již tisíce škod, které jejich klientům způsobily výjimečné přívaly sněhu. Jejich objem může dosáhnout stovek milionů korun.
Drtivá většina pojistných událostí vznikla při nehodách vozidel, většinou jde však jen o menší škody. Začaly se již objevovat i škody na střechách domů.
Pojišťovně Allianz od pondělí do čtvrtečního večera oznámili řidiči kvůli haváriím na sněhu škody na automobilech za zhruba 40 milionů korun. Proti loňsku jde o šedesátiprocentní nárůst. V průměru jde o škody za 45 tisíc korun, jejichž příčinou je náraz v menší rychlosti do jiného vozidla nebo do dveří jiného vozu po smyku.
"Přes pět milionů korun půjde na konta Pražanů, mnoho škod eviduje Allianz také v Českých Budějovicích, v centru Brna, v Ostravě a ve Zlíně," řekl mluvčí pojišťovny Václav Bálek.
Prohlédněte si jak, sníh zahalil Českou republiku
Kooperativa, podobně jako v pondělí, v průběhu středečního odpoledne a dnešního dne opět zaznamenala značný nárůst hlášení od klientů, kteří se stali účastníky dopravní nehody. Celkem zatím eviduje přes 1390 škod na vozidlech.
Sníh ale už podle mluvčího Milana Káni také způsobil přes 100 škod v pojištění majetku. Jde o poškozené střechy, přístřešky nebo zastřešení bazénu, které nevydrželo tíhu sněhu.
Částka ještě poroste
Nejkritičtějším dnem bylo pondělí, kdy bylo České pojišťovně klienty nahlášeno více než tisíc případů škod z pojištění motorových vozidel za asi 40 milionů. Počet škod hlášených v úterý a ve středu se pak postupně blížil k běžnému dennímu počtu škod z pojištění motorových vozidel, tedy k číslu 500 až 600 za den.
"Dá se nicméně očekávat, že středa pondělí překoná, protože klienti škody většinou hlásí se zpožděním," uvedl mluvčí ČP Tomáš Zavoral. Sníh podle něj útočí také na zdraví občanů. Typickými zimními úrazy jsou zlomeniny předloktí, vymknutá kolena, kotníky či otřesy mozku.
U Generali jsou počty škod podobné jako před týdnem, jejich objem je vyšší až o 50 procent. "Aktuálně evidujeme na 400 škod za 20 milionů korun. Dominují škody na vozidlech, přičemž nejčastější příčinou je nepřiměřená rychlost a nedodržení bezpečné vzdálenosti," upozornil mluvčí pojišťovny Jiří Cívka.
V zimních podmínkách je podle údajů Technologického centra Allianz nedaleko Mnichova vyšší riziko nehody zhruba šestkrát, v případě extrémních sněhových kalamit dokonce patnáctkrát.
"Zimní pneumatiky přitom mají na sněhu až o 80 procent lepší záběrové vlastnosti a na stejném povrchu umožňují zkrátit brzdnou dráhu až o 50 procent. Ten, kdo jezdí výhradně na sněhu, by je měl mít co nejužší," podotkl Bálek.