Sněmovna vybrala radní, kteří kontrolují ČT a ČRo

Domácí ČTK Domácí, ČTK
9. 6. 2011 14:30
V radě veřejnoprávní televize končí Helena Fibingerová a Jiří Baumruk
Helena Fibingerová a Jiří Baumruk vypadli už v předvýběru.
Helena Fibingerová a Jiří Baumruk vypadli už v předvýběru. | Foto: Ondřej Besperát, Aktuálně.cz

Praha - Sněmovna ve středu vybrala nové členy rad, které dohlížejí na činnost veřejnoprávní televize a rozhlasu.

Na čtyři volná místa v Radě České televize vybrali poslanci Reného Kühna, spisovatele Antonína Bajaju, v druhém kole volby pak Jiřího Závozdu a Michala Jankovce.

V Radě Českého rozhlasu by měli nově zasednout Ervín Kukuczka, Michal Stehlík, Ivan Tesař a Petr Šafařík.

Zatímco běžný mandát radního je šest ler, Antonín Bajaja bude mít mandát jen do 19. března 2014. Nahradí totiž Jana Jařaba, který rezignoval v roce 2009.

Rada ČT má 15 členů, jejichž funkční období je šestileté, každé dva roky se obmění třetina členů. Do náplně její činnosti patří například jmenování a odvolávání generálního ředitele. Ten současný, Jiří Janeček, ve středu radě oznámil, že ke konci srpna ve své funkci skončí.

Podobně v Radě ČRo zasednou Kukuczka, Stehlík a Tesař na šest let, pouze Šafařík, kterého navrhla organizace Roxy Ensemble, bude mít mandát do 15. března 2012.

Nahradí totiž zesnulého člena rady Ladislava Jíšu, a to na dobu do konce jeho mandátu, který bude tedy kratší. Stehlík je děkanem Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze, Kukuczka je duchovním Církve československé husitské.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Na stovkách nádraží a pošt vzniknou místa pro výdej poštovních balíků

Na 144 železničních nádražích vzniknou místa pro výdej poštovních balíků. Dalších 135 výdejních boxů pak přibude na pobočkách pošt. Správa železnic se na tom dohodla s Českou poštou, uvedly ve středu obě společnosti. Výdejní místa bude provozovat vysoutěžená zásilková firma.

Výdejních boxů by po celé republice mělo být skoro 300. K dispozici budou ve 144 stanicích, například na hlavních nádražích v Plzni, Praze či Olomouci, dále také v Havlíčkově Brodě nebo Hodoníně. Se 135 místy se pak počítá i na pobočkách České pošty. Na umístění boxů ve vytyčených lokalitách bude nyní vypsána veřejná soutěž, nájemní smlouva s vítězem soutěže bude uzavřena na pět let. V následujících letech se předpokládá zřízení boxů i v dalších lokalitách.

"Naším cílem je postupně rozšířit portfolio služeb, které na nádražích mohou denně využít nejenom cestující, ale i každý kolemjdoucí. Zřízení výdejních boxů je prvním z těchto kroků, věřím, že novou službu veřejnost ocení," uvedl generální ředitel Správy železnic Jiří Svoboda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy