Rada ČT: Televize předražila tendr až o 10 milionů

ČTK ČTK
11. 5. 2011 17:25
Na nesrovnalosti ve výběrovém řízení přišla dozorčí komise Rady České televize
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká televize špatně vypsala výběrové řízení na snímač HD, který koupila za 21 milionů korun. Předražila tak cenu snímače o pět až deset milionů. Dospěla k tomu dozorčí komise Rady České televize.

Rada proto na svém středečním zasedání vyzvala generálního ředitele ČT Jiřího Janečka, aby celou záležitost prozkoumal a realističtěji vypisoval veřejné zakázky.

"Snímač HD byl nabízen výrobcem za cenu 800 tisíc eur a my jsme ten výrobek koupili za 21 milionů korun," řekl Jiří Stránský z dozorčí komise.

Už při přepočtu z eur na koruny podle něj došlo k předražení o 800 tisíc korun. Výrobek podle něj bylo možné koupit při aktuálním přepočtu v době oznámení zakázky za 20 milionů. Navíc prý dává výrobce organizacím nebo firmám, které přebírají zboží a dodávají jej konečným dodavatelům, slevu.

"S touto slevou podle našeho názoru mělo být pracováno," řekl Stránský.

Dozorčí komise podle Stránského zjistila, že se toto zařízení dá navíc koupit i jinde levněji. Například na serveru e-Bay zařízení bylo možné koupit za 650 tisíc dolarů, což by podle Stránského znamenalo úsporu až deset milionů korun. Po technické stránce je podle něj zakoupené zařízení v pořádku.

"Nabídku podaly dvě firmy a byla zvolena levnější z nabídek," uvedl ředitel techniky Rudolf Pop. Zakázka podle něj byla vypsána správně. Navíc podle něj firma požadovala nový výrobek. Nemohla tedy kupovat na e-Bay, kde byl zřejmě inzerován použitý výrobek.

Rada ČT ve svém usnesení vyzvala ředitele Janečka, aby výběrové řízení prozkoumal a podal o něm radě informaci. Také ČT vyzvala, aby vypisovala výběrová řízení s přihlédnutím k cenám na trhu a snažila se od výrobců dojednat slevy.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Škodu za tři miliony korun způsobil noční požár penzionu ve Slaném

Škodu odhadovanou na tři miliony korun způsobil v neděli večer požár penzionu ve Slaném na Kladensku. Před příjezdem hasičů bylo z objektu evakuováno šest lidí, nikdo se nezranil. Příčina ohně se vyšetřuje. Na webu o tom informovala mluvčí středočeských hasičů Dagmar Zemanová.

O požáru čtyřpodlažní budovy v Palackého ulici dostali hasiči zprávu kolem 21:15, na místo přijeli zhruba za tři minuty. Zasahovali se šesti cisternami a výškovou technikou. "Velitel zásahu po rychlém průzkumu upřesnil, že jde o plamenné hoření pokojů v horním patře penzionu," uvedla mluvčí. Hasiči prošli objekt v dýchací technice, nikoho ale uvnitř nenašli.

Požár hasiči lokalizovali kolem 22:00. Po uhašení ohně silně zakouřenou budovu odvětrali přetlakovou ventilací. Pro evakuované z penzionu jeho majitelé zajistili místa ve svém druhém ubytovacím zařízení v Praze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy