Praha – Sněmovna pravděpodobně schválí zrušení třicetikorunových poplatků u lékařů a za recept v lékárnách od příštího roku. Opoziční ODS se nepodařilo ve čtvrtečním druhém čtení prosadit vrácení vládní předlohy k diskusi do zdravotnického výboru. Opoziční KSČM navrhla i konec devadesátikorunových plateb na pohotovostech, případně jejich započítávání do takzvaného ochranného limitu. O konečné podobě zákona poslanci rozhodnou nejdříve příští středu.
Podle propočtů ministerstva zdravotnictví by výpadek lékařů a lékáren měl činit zhruba tři a čtvrt miliardy. V případě ambulancí by měl být kompenzován prostřednictvím úhradové vyhlášky do výše poplatků, které byly vybrány v loňském roce.
Lékárnám by peníze měly posílat rovněž pojišťovny, podle ministra Svatopluka Němečka (ČSSD) to bude maximálně 700 milionů ročně. Za výdej receptu, jeho administraci a za poučení pacientů by měli lékárníci dostávat 12 korun za recept. Lékárnická komora podle ministra chtěly více peněz, suma je prý pouze částečnou kompenzací.
Proti tomu se při úterním projednávání návrhu zákona o DPH ozval předseda poslaneckého klubu ODS Zbyněk Stanjura. "Tento týden byla informace, že se sice zruší poplatek, ale že bude návrh vlády, aby za každý recept dostávala lékárna 12 Kč od zdravotních pojišťoven. Takže platit se to bude, vytváří to dojem, že to nebudou platit občané, ale budou to platit, protože platí daně, platí sociální a zdravotní pojištění a z těchto peněz se to bude kompenzovat," prohlásil.
Němečkovo ministerstvo rušení poplatků zdůvodňovalo neúměrným zatížením pojištěnců. "Zachování negativního dopadu regulačních poplatků na sociálně ohrožené skupiny obyvatelstva," varovalo ministerstvo v důvodové zprávě.
Už od začátku tohoto roku pacienti neplatí stokorunový poplatek za pobyt v nemocnicích, kdy podle Ústavního soudu byl příliš vysoký. Vláda následně poplatek neobnovila.