Záplata za zrušené poplatky. Lékový ústav dá 1,7 miliardy

ČTK ČTK
Aktualizováno 9. 7. 2014 16:33
Výpadek příjmů z rozpočtu po zrušení třicetikorunových plateb u lékaře nahradí ze svých rezerv Státní ústav pro kontrolu léčiv. Návrh ministra zdravotnictví schválila vláda.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Ze Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL) se přesune v příštím roce do státního rozpočtu 1,7 miliardy korun. Vláda schválila návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD). Peníze by měly být využity jako náhrada výpadku příjmů poté, co od ledna příštího roku přestanou pacienti platit třicetikorunové regulační poplatky.

Zrušení regulačních poplatků v ambulancích a lékárnách schválila vláda před týdnem. Pacienti by tak měli od příštího roku platit už jen 90 korun za lékařskou pohotovost.

SÚKL má na zvláštním účtu nyní 2,01 miliardy korun. Přesun peněz zakotví novela zákona o léčivech, podle které si stát bude moci vzít z tohoto účtu peníze i v budoucnu.

Transakce s náhradou poplatků tedy nebude jednorázová a zdravotnictví by mohlo z účtu SÚKL čerpat vždy, když bude potřebovat.

Podle bývalého ministra zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) by vláda měla investovat peníze spíše do "problémových sfér", a ne do "populistických opatření", tedy že regulační poplatky pro pacienty zruší a pak výpadek nahradí z rezerv. Heger to řekl v ČT24.

Rezervy měl SÚKL na nové projekty, jako jsou zavádění systému elektronických receptů a rozhodování o cenách a úhradách zdravotnických prostředků. Z těchto projektů sešlo, v současných agendách podle Hegera tedy ústav odebrání peněz nepoškodí.

Na přesunu peněz se domluvil ministr s novým ředitelem SÚKL Zdeňkem Blahutou. Ten letos nahradil předchozího ředitele Pavla Březovského proto, aby přispěl zdravotnictví úsporami v lékové oblasti. Zrychlením správních řízení o cenách a úhradách léků ze zdravotního pojištění by letos české zdravotnictví mělo získat miliardu korun.

Peníze uspořené za ceny léků budou vydány na drahé přípravky, které se užívají ve specializovaných centrech pro nejvážnější pacienty.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Ve velkém procesu v Salvadoru odsoudili 373 členů známého gangu

Salvadorský soud dnes poslal do vězení 373 členů nechvalně proslulé zločinecké organizace Mara Salvatrucha. Výše trestů se různí, některé jsou v délce až 74 let. Podle agentury AP o tom informovala tisková služba příslušného soudu v hlavním městě San Salvadoru.

Během procesu se podle soudních dokumentů mimo jiné potvrdila tajná jednání mezi kriminálními skupinami a politiky ohledně podpory ve volbách v roce 2014. Potvrdily to předložené důkazy ve formě videozáznamů, fotografií a přepisů zachycených telefonních rozhovorů.

Předsedající soudce Godofredo Salazar v této souvislosti kritizoval prokurátory, že nevznesli obžalobu vůči politikům jak z levicové Fronty národního osvobození Farabunda Martího (FMLN), tak z pravicového Nacionalistického republikánského spojenectví (ARENA).

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Před pěti lety z bankomatu v Mělníku zmizelo šest milionů korun, policie nyní obvinila dva muže

Policie zadržela dva muže, kteří jsou podezřelí z toho, že před pěti lety vykradli bankomat v Mělníku. Podle kriminalistů z něho odnesli šest milionů korun. Hrozí jim pět až 12 let vězení.

"Pracovali v bezpečnostní agentuře, která poskytuje služby v převozu peněz a provozuje bezpečnostní systémy. Měli tak detailní znalosti o chodu společnosti, znali způsob manipulace s kazetami na bankovky a jejich doplňování do bankomatů," uvedla mluvčí.

Policisté oba, čtyřicetiletého a čtyřiačtyřicetiletého muže, zadrželi 4. prosince. Obvinili je z vloupání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy