Vítězství lékáren. Pojišťovny jim nahradí zrušené poplatky

ČTK ČTK
14. 9. 2014 11:42
Ministerstvo zdravotnictví chce podpořit malé lékárny, kterých se konec poplatků za recept dotkne nejvíc.
Lékárna
Lékárna | Foto: Ondřej Besperát

Praha - Peníze za zrušené třicetikorunové poplatky by měly lékárnám posílat pojišťovny. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček (ČSSD) České televizi řekl, že to bude maximálně 700 milionů korun ročně.

Za jeden recept by to mělo být 12 korun. Ministerstvo se na tom dohodlo s lékárníky. Lékárny podle televize chtěly víc, ale i tak pomoc vítají. O návrhu by měli příští týden jednat poslanci.

Podle Němečka se výpočet bude ještě zpřesňovat. Zhruba 12 korun za recept je podle něj platba za výdej receptu, jeho administraci a za poučení pacientů. Ministerstvo vedla ke kompenzacím snaha podpořit malé lékárny, dodal. Pro malé lékárny byly poplatky součástí jejich příjmů.

"Nabízených 700 milionů je jenom částečná kompenzace, která vychází z toho stavu, který v tuto chvíli je," reagoval viceprezident České lékárnické komory Michal Hojný.

Poplatek za recept lékárny vybírají už šestým rokem. Nejdřív ho lidé platili za každou položku, od roku 2012 je to 30 korun za jeden recept. Poplatky v lékárnách by měli pacienti přestat platit od nového roku stejně jako 30 korun u lékaře. Zůstane jen 90 korun za návštěvu pohotovosti.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

TOP 09 povede do voleb Pekarová Adamová, schválil výbor

TOP 09 v rámci koalice Spolu s ODS a KDU-ČSL povede do sněmovních voleb předsedkyně strany Markéta Pekarová Adamová, která bude zároveň v čele společné kandidátky v Praze. Výkonný výbor dnes večer schválil kandidáty pro všechny kraje, informovala strana po skončení jednání. Debata se podle informací ČTK vedla zejména o pražské kandidátce, kde členové výboru prohodili kandidáty na třetím a čtvrtém místě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy