Vláda Petra Fialy po rekordně dlouhém jednání získala ve sněmovně důvěru

Radek Bartoníček ČTK Radek Bartoníček, ČTK
Aktualizováno 13. 1. 2022 21:37
Koaliční kabinet Petra Fialy (ODS) začal vládnout s důvěrou sněmovny. Poslanci vyslovili vládě podporu po více než třech měsících od voleb. Pro důvěru zvedlo ruku všech 106 přítomných koaličních poslanců. Proti kabinetu hlasovalo 87 poslanců opozičních ANO a SPD. Sedm poslanců se omluvilo ze zdravotních důvodů, z toho dva z koaličního tábora a pět z tábora opozičního.
Vláda Petra Fialy. Pro důvěru kabinetu ve sněmovně zvedlo ruku všech 106 přítomných koaličních poslanců.
Vláda Petra Fialy. Pro důvěru kabinetu ve sněmovně zvedlo ruku všech 106 přítomných koaličních poslanců. | Foto: DVTV

Výsledky oznámila poslankyně ODS Renáta Zajíčková, která dala najevo svou příslušnost k vládní koalici. "Ráda bych vám i občanům České republiky na tomto místě sdělila, že právě teď byla vyslovena vládě České republiky důvěra," oznámila do potlesku vládních poslanců Zajíčková s tím, že se hlasování účastnilo 193 poslanců. 

Následně zamířil k mikrofonu předseda vlády Petr Fiala. Ještě předtím mu ale nejdříve blahopřáli dva nejbližší kolegové v lavici, předseda STAN a první místopředseda vlády Vít Rakušan a předseda lidovců, další místopředseda vlády, Marian Jurečka. Z křesla předsedkyně Poslanecké sněmovny blahopřála Fialovi šéfka TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, po níž podala ruku Fialovi ministryně obrany za ODS Jana Černochová a někteří další vládní kolegové.

Potom už stál premiér u řečniště a mluvil k poslancům. "Vážené paní poslankyně, vážení páni poslanci, vše, co mělo být řečeno, už zde zaznělo a možná i něco navíc. Ale dovolte mi říct ještě jednu větu: jménem svým i jménem vlády České republiky vám děkuji za vyslovení důvěry," prohlásil Petr Fiala.

Když se vrátil do vládní lavice, přišel mu poblahopřát z opozičních lavic jako první bývalý předseda vlády a šéf ANO Andrej Babiš. Po chvíli se přidal mezi mnoha dalšími také předseda SPD Tomio Okamura. Zajímavé bylo, že všichni politici čekali s podáním ruky na to, až budou oznámené oficiální výsledky hlasování. Mezitím byla hned po hlasování přestávka dvacet minut, kdy se Fiala pohyboval v jednacím sále a povídal si s kolegy z vládní koalice. 

Pro důvěru vládě hlasoval i bývalý předseda frakce STAN Jan Farský, který kvůli tomu odložil plánovaný odlet na půlroční stáž ve Spojených státech. Z koalice se z jednání naopak omluvili kvůli nemoci Pavel Staněk (ODS) a Hana Naiclerová (STAN). Z opozice nebyli přítomní ze stejného důvodu Milan Feranec, Josef Kott, Jiří Mašek, Milan Wenzl (všichni ANO) a Radek Koten (SPD).

Poslanci hlasovali podle abecedy po jménech od lidovce Aleše Dufka, kterého určil los jako prvního v pořadí. Hlasování poslanců o důvěře Fialovu kabinetu se uskutečnilo 96. den od sněmovních voleb.

Po skončení jednání zamířil premiér a další předsedové vládních stran mezi novináře na tiskovou konferenci. I na ní si Fiala pochvaloval, že Česká republika má vládu s důvěrou. Zároveň tvrdil, že se snažil vnímat věcné připomínky opozice. "Určitě mnohé z toho můžeme využít pro práci naší vlády," řekl.

Odpověděl také na otázku Aktuálně.cz, která se týkala výroků některých členů vlády během debaty o důvěře. Prohlašovali totiž, že neusilují o důvěru od opozičních poslanců. Fiala přitom hned po volbách tvrdil, že mu velmi záleží na tom, aby získal důvěru i těch, kteří ho nevolili.

Premiér Petr Fiala odchází z tiskové konference předsedů vládních stran, která se uskutečnila hned po hlasování o důvěře.
Premiér Petr Fiala odchází z tiskové konference předsedů vládních stran, která se uskutečnila hned po hlasování o důvěře. | Foto: Radek Bartoníček

"Samozřejmě, že našich pět stran, které tvoří tuto vládu, se bude především snažit, a tak to má být, naplnit naše cíle a sliby, které jsme dali našim voličům. A tedy i zájmy našich voličů. Ale současně si uvědomujeme, že jako vláda vládneme tak, aby to odpovídalo zájmům všech občanů České republiky a sloužilo to k jejich prospěchu," reagoval předseda vlády s tím, že na věcné otázky opozice se někteří ministři snažili odpovídat. "O co jsme se opravdu snažili, to bylo, abychom odpověděli na všechny výhrady opozičních poslanců tam, kde byly jejich výhrady věcné," podotkl.

Mezi novináře zamířila po hlasování také šéfka poslaneckého klubu Alena Schillerová. Vadilo jí například to, že Fiala mezi svými prioritami nejmenoval zdravotnictví. "Tam nebylo nic o zdravotnictví. Mezi šest priorit se nedostalo zdravotnictví. V době, kdy tady máme omikron a spoustu problémů, kdy musíme například pokračovat v očkování. To mě zarazilo. To by měl mít premiér této země na jednom z prvních míst," stěžovala si.  

Nejdelší jednání

Nynější jednání o důvěře přineslo jeden rekord. Když poslanci ve čtvrtek kolem sedmé ráno projednávání tohoto bodu přerušili, měli za sebou 22 hodin nepřetržitého jednání. Tak dlouho ještě zákonodárci v jednom kuse nejednali. Do doby nynějšího debatování o vládě nejvíce natáhli své sezení v listopadu 2011, kdy jednali celý den i noc a skončili až před čtvrtou hodinou ranní. Tak dlouho tehdejší vládě premiéra a předsedy ODS Petra Nečase trvalo, než prosadila své reformní zákony. 

Tentokrát sledoval předlouhé jednání jeho nástupce v křesle šéfa ODS i vlády Petr Fiala, který promluvil vůbec jako první ve středu po deváté hodině ráno. Po něm vystoupilo mnoho dalších poslanců, téměř celou středu se střídali u mikrofonu především poslanci obou opozičních hnutí - ANO a SPD.

Až ve středu večer navázali na Fialu někteří členové vlády, jejich vystoupení vyvolala následnou reakci opozice. Tak se jednání přehouplo až do čtvrtka. Přestože mnozí zákonodárci v kuloárech vyjadřovali přesvědčení, že do rozednění proběhne hlasování o důvěře, nestalo se tak. "Žádám o přestávku na poradu klubu SPD v délce dvě hodiny," oznámil ve čtvrtek před sedmou ráno předseda klubu SPD Radim Fiala. Tím zamezil hlasování.

Hned na začátku čtvrtečního podvečerního jednání si poslanci odhlasovali, že můžou jednat také po 21. hodině. S návrhem přišel předseda lidoveckého klubu Marek Výborný, který zároveň vyjádřil přesvědčení, že jednání nebude běžet příliš dlouho. "Nás neutaháte," uvedl směrem k opozici Výborný, na jehož slova hned reagoval předseda klubu SPD Radim Fiala. "Jak nás neutaháte? Vy žádáte o důvěru. My jsme chtěli ráno hlasovat," řekl.

Následně nastala hádka mezi předsedkyní Poslanecké sněmovny Markétou Pekarovou Adamovou (TOP 09) a předsedou SPD Okamurou. Šéfka sněmovny ukončila debatu poté, co se zeptala, jestli chce ještě někdo vystoupit. Nikdo se nepřihlásil. Následně se ozval Okamura, že její slova neslyšel a ukončení debaty neuznává. Okamura využil toho, že jako předseda strany má právo mluvit kdykoliv, a opět vládu ostře kritizoval.

Na závěr si vzal slovo premiér Petr Fiala, který opozici poděkoval za debatu, ale zároveň se ohradil proti některým kritickým vystoupením. "Nemohu se především ztotožnit s názorem opozice, že předáváte zemi ve výborném stavu. Je to naopak. Vláda doslova prohospodařila hospodářský růst. Peníze vzala lidem minulá vláda. Kdyby hospodařila jako řádný hospodář, nemusely by se zmrazovat platy některých lidí," prohlásil.

Petr Fiala také jmenoval šest svých osobních priorit, ze kterých chce na konci volebního období skládat účty. Jako první uvedl zavedení daňové brzdy, která zastropuje celkovou výši daní občanů. Druhou prioritou je předložení skutečné důchodové reformy, třetí zahájení tendru na dostavbu jaderné elektrárny Dukovany, čtvrtou postavení 200 kilometrů dálnic, pátou revize učebních plánů na základních a středních školách, abychom děti připravili dobře na 21. století. A jako poslední bod uvedl digitalizaci, díky které nebudou muset lidé kromě jiného nosit u sebe občanské či řidičské průkazy.

Fiala slíbil, že vyvede zemi ze současného stavu, a opět kritizoval politiku předcházející vlády Andreje Babiše. "Já uznávám, že minulá vláda musela řešit koronavirovou krizi a musela dělat nelehká rozhodnutí. Ale to vás neomlouvá, že předáváte zemi ve špatném stavu. Nedokázali jste využít hospodářský růst," vyčetl oponentům.

Během svého vystoupení se Petr Fiala omluvil za svá středeční slova, kdy řekl vedle sedícím ministrům, že už ho "to taky s*re". Fiala si myslel, že jsou vypnuty mikrofony, svými slovy reagoval na to, že někteří ministři v sále chyběli a opozice požadovala přerušení jednání, než přijdou. "To, že jsem člověk, o tom jsem nepochybně přesvědčil i ty, co by o tom pochybovali, tím svým neveřejným neformálním výrokem, který byl posléze zveřejněn. Těm, kterých se ten můj výrok dotkl, se samozřejmě omlouvám," uvedl Fiala těsně před hlasováním o důvěře.

Když domluvil, vzal si slovo Andrej Babiš, který šéfovi vlády a ODS oponoval. "My dva se zkrátka neshodneme na tom, v jakém stavu je naše země," prohlásil a poukazoval například na to, že Česko patří podle něj k nejméně zadluženým zemím v Evropské unii. "My si myslíme, že naše země je ve skvělé kondici," tvrdil.

Na úplném konci svého vystoupení sliboval, že v některých záležitostech může vláda počítat s podporou hnutí ANO. "V každém případě my u všech věcí, které jsou pozitivní pro lidi, pro firmy, pro naši zemi, budeme podporovat. A můžete se spolehnout, že budeme, jak jsem to slíbil, konstruktivní opozice. Nám záleží na tom, aby naše země prosperovala, naši lidé se měli dobře a já myslím, že to je společný cíl a já vám za to děkuji, pane premiére," končil Babiš.

 

Právě se děje

Další zprávy