Tisová - Laboratorní testy potvrdily, že chov s asi šesti tisíci krůtami v Tisové na Orlickoústecku napadl vysoce nezpečný virus H5N1, který může usmrtit i člověka. Navzdory tomu, že jde o vůbec první případ výskytu v organizovaném chovu experti nabádají obyvatele, aby nepropadali panice. V Evropě na virus ptačí chřipky v posledních letech nezemřela žádná osoba, krůty z chovu v Tisové se navíc ani nedostaly na pulty prodejen.
"Včera odpoledne jsme dostaly vzorky a dnes ve čtvrtě na jednu test potvrdil, že jde o vir H5N1," řekl Aktuálně.cz ve čtvrtek ředitel Státního zdravotního ústavu v Praze Bedřich Horyna.
Do 20.30 hodin vyklidili hasiči tři haly od nakažených krůt a krocanů, sdělila Aktuálně.cz Vendula Horáková, mluvčí hasičských sborů z pardubického kraje. Kvůli nedostatku pytlů a kontejnerů bude vyklizena poslední hala během pátečního dopoledne.
Od domu k domu popravčí četa
Hasiči spolu s vojáky vydezinfikují prázdné haly. Kvůli výskytu patogenního viru H5N1 ptačí chřipky v krůtí farmě budou veterináři společně se zástupci obce obcházet drobné chovatele, kteří mají doma drůbež. Drůběž čeká likvidace.
"Zástupci obce i veterináři budou chodit od stavení ke stavení a drůbež usmrcovat. Pak se vloží do pytle a na valníku odveze do areálu farmy, kde bude uskladněna ve speciálních kontejnerech," doplnil Aleš Černohorský, náměstek krajského ředitele pro integrovaný záchranný systém Pardubického kraje.
V desetikilometrovém pásmu okolo ohniska nákazy pak nebude moci nikdo drůbež či vajíčka nikam odvážet, i domácí chovy budou muset být uzavřeny a veterináři je budou pravidelně kontrolovat. V oblasti se nebudou moci pořádat žádné ptačí výstavy nebo trhy. Lidé budou muset například i psy venčit pouze na vodítku.
Pásmo nebude hermeticky uzavřeno
Neznamená to ale, že by byla celá oblast hermaticky uzavřena.
Lidé nebudou nijak omezemi, budou se moci navzájem navštěvovat, opouštět ochranné pásmo a zase se do něho vracet. Také občané, kteří žijí mimo pásmo, do něho budou moci jezdit. A nebudou muset ani přejíždět přes dezinfekci. Dezinfikovat budou veterináři pouze místa, kde drůbež utratí.
"Lidé se budou moci volně pohybovat. Ale bez drůbeže," poznamenal hygienik Semerád.
Postiženy ovšem budou velkochovy drůbeže, kterých je v nejbližším okolí Tisové více než deset. Jejich majitelé mohou v tuto chvíli zapomenout na to, že by drůbež prodali do obchodů. Přitom jen na "nakažené" farmě vznikla škoda více než dva miliony korun.
Chov nakazil divoký pták
Chov v Tisové nejspíš nakazil divoký pták. Chovatelé totiž použili na farmě slámu z blízkého okolí. A tu mohl, nejspíš trusem, nakazit divoký pták, který už virus H5N1 měl ve svém těle.
Veterináři a hasiči proto prohledávají okolí Tisové, pravidelně budou kontrolovat i všechny tamní chovy drůbeže.
Pokud lidé najdou uhynulého ptáka, měli by to ohlásit například na své radnici. První čtyři uhynulé ptáky nalezené během dneška už zkoumají veterináři.