Nový Jičín/Kounov - Smrtelnou povodeň na Moravě způsobila série běžných letních bouřek, které se jak na běžícím páse vylily na relativně malé území.
Podle Jana Daňhelky z Českého hydrometeorologického ústavu ovšem nejde o žádný mimořádný jev. "Moravská" povodeň tady už byla. Vlastně se opakovaně, vždy po několika letech objevuje na různých místech republiky.
"Skutečně nejde o nic neobvyklého," řekl Aktuálně.cz Daňhelka. Moravská povodeň ovšem byla ze všech přírodních katastrof tohoto typu nejtragičtější. Záchranáři zatím potvrdili jedenáct mrtvých, další lidé se ovšem ještě pohřešují.
Moravské zkáze se nejvíce blíží povodeň z Rychnovska v roce 1998, kdy zemřelo šest osob. Nejpostiženějším byl Kounov, kterému se pak říkalo "české Troubky", podle moravské obce zničené povodní o rok dříve.
Na jeden metr napršelo 200 litrů vody
Kounovská povodeň přišla stejně jako ta moravská v noci. Velká voda vpadla do obce před jedenácti lety z 22. na 23. července. V Orlických horách tehdy napadlo na relativně malém území dopadlo na některých místech na jeden metr čtvereční až přes dvě stě litrů vody, což běžně naprší za třetinu roku.
"Kvůli mohutným přívalovým dešťům byla povodeň nesmírně zákeřná. Navíc přišla v noci, mnozí obyvatelé postižených obcí byli bezmocní," uvedl v MF Dnes po povodni František Talavašek z tehdejšího okresního úřadu v Rychnově nad Kněžnou. Také proto bylo tolik obětí - podobně jako nyní na Moravě, kdy je zatím potvrzeno 11 mrtvých.
Účet moravské povodně
- Záplavy si dosud vyžádaly 11 obětí.
- Počet obětí učinil z nynějších záplav zatím třetí nejhorší katastrofu v historii samostatné ČR.
- Z postižených oblastí záchranáři evakuovali přes 120 lidí.
- Následky povodní likviduje i 700 hasičů Moravskoslezského kraje.
- Vláda a ministerstvo pro místní rozvoj dají na pomoc postiženým částem Moravy zatím 99 milionů korun. Kabinet také rozhodl, že se na záchranných pracích může podílet až 1000 vojáků.
- Moravskoslezský kraj rozdělí dalších 70 milionů.
- Uzavřeno bylo pět železničních tratí.
- Podle Ředitelství silnic a dálnic záplavy způsobily škody za stovky milionů korun.
- Na Novojičínsku byly bez elektřiny stovky domácností, bez zemního plynu téměř 2000 odběratelů a bez pitné vody obyvatelé městských částí Nového Jičína Bludovic a Žiliny a obce Kunín.
- Jen Česká pojišťovna očekává celkem 3000 škod v objemu asi 75 milionů korun.
Noc zkomplikovala předávání informací a možnost neprodleně zahájit všechny záchranné, vyprošťovací a likvidační práce," dodal Talavašek.
Přihnala se kamenná smršť
Stejně jako teď Moravě přišla i na Rychnovsku katastrofa z hor. Specifikou této povodně bylo, že prudká vodní masa s sebou strhla velké množství stromů a kamenů, které ničily vše, co jim stálo v cestě.
"Na skalách, svazích a strmých stráních nabral vodní příval dynamickou ničivou sílu a pustošil vše, co mu přišlo do cesty," řekl Talavašek.
"Nepoměrně malá koryta řek a potoků nemohla pojmout takové množství vody, která s sebou strhávala lavinu obrovských kamenů z horských masivů, bahno z polí, stromy i majetek lidí, což zvětšovalo její ničivý účinek," dodal Talavašek.
V Kounově, neboli "českých Troubkách" zahynuli dva lidé. Jeden muž se utopil, druhý dostal infarkt. Nejspíš kvůli hrůze, která v něm katastrofální vodní smršť vyvolala.
Podobné povodně po celé zemi
Povodně podobného typu, tedy po prudkém dešti na relativně malém prostoru pak následovaly i v dalších letech.
Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu připomíná například obdobnou povodeň jako teď na Moravě nebo před jedenácti lety na Rychnovsku z roku 2002, kdy se například nebývale rozlila říčka Hodonínka severně od Brna. O pět let později se zase rozlil po prudkém dešti pražský Botič.
Povodně jsou typické právě i tím, že se týkají především relativně malých toků, "mírumilovných" potůčků, které se v krátkém okamžiku změní na pár hodin v nebezpečný živel. O to víc pak překvapí obyvatele nevelkých obcí, kterými tyto potoky protékají.
Ve středu v noci se na Moravě takto proměnila například mala říčka Jičínka anebo Luha.
Velké povodně 1997 a 2002 byly jiné
Oproti tomu velké povodně v roce 1997, které zasáhly většinu Moravy, a v roce 2002, které postihly třetinu republiky včetně Prahy, byly odlišného typu.
Obě vznikly po několikadenních silných deštích a zasáhly mnohonásobně větší území než teď na Moravě, kdy povodeň udeřila jen na několika desítkách kilometrů čtverečních.