Tato povodeň se nedala předpovědět. Proto tolik zkázy

Pavel Baroch
25. 6. 2009 22:30
Úřady zatím evidují 11 obětí, další lidé se pohřešují
Starý Jičín. Pár set metrů za touhle cedulí začínala kolem třetí ráno hustá mlha. Z ní se po pár desítkách metrů vynořil asi pět metrů hluboký kráter v silnici a na jeho dně divoký potok. Na samém okraji kráteru stálo prázdné auto s blikajícími blinkry a ulomeným kolem. Pro hustou mlhu ho ale nešlo vyfotit.
Starý Jičín. Pár set metrů za touhle cedulí začínala kolem třetí ráno hustá mlha. Z ní se po pár desítkách metrů vynořil asi pět metrů hluboký kráter v silnici a na jeho dně divoký potok. Na samém okraji kráteru stálo prázdné auto s blikajícími blinkry a ulomeným kolem. Pro hustou mlhu ho ale nešlo vyfotit. | Foto: Karel Toman

Nový Jičín - Meteorologové sice několik dní varovali před lijáky, ale takový typ bouřek, který ve středu v noci zasáhl Moravu, nebylo možné předpovědět.

To je také jeden z důvodů, proč si povodeň na relativně malém území a v relativně krátkém čase vyžádala tolik lidských životů. Voda přišla příliš rychle a v obrovské síle, proto je dosud známo jedenáct obětí a proto záchranáři nevylučují, že toto číslo možná ještě poroste.

"Takřka se to nedá předpovědět," říká o středeční noční zkáze Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Šlo to za sebou

Smrtelnou povodeň způsobila série běžných letních bouřek, které se vylily prakticky na jedno místo.

"Je to pod rozlišovací schopnost meteorologických modelů," vysvětlil Daňhelka.

Podobnou více než deset let starou zkušenost už mají za sebou obyvatelé východočeského Kounova. Přes něj se velká voda z obdobného typu bouřky přehnala v roce 1998.

V českých Troubkách, jak se od té doby Kounovu říká, tehdy zemřeli dva lidé a škody dosáhly desítek milionů.

Velká voda přišla příliš rychle

Ve středu večer se voda přehnala přes Nový Jičín, Jeseník nad Odrou a dalších obce. Přestože tamní obyvatelé zažili už povodeň v roce 1997, rychlost té letošní je zaskočila.

"Bylo to neuvěřitelně rychlé. Během dvaceti třiceti minut bylo po všem. Voda tekla proudem, který se s povodní v roce devadesát sedm vůbec nedá srovnat. Pak byly příšerné bouřky. Něco takového jsem nezažil," popisuje svou zkušenost ze středeční noci Jaroslav Černý z Nového Jičína.

Stejně hovoří i Antonín Kurfürst z podniku Povodí Moravy. "Pracuju v Povodí čtyřicet let, ale tak strmý vzestup povodňové křivky jsem ještě neviděl," řekl Aktuálně.cz Kurfürst. Dodal, že například v Teplicích nad Bečvou narostl mezi sedmou a osmou večer průtok o sto kubíků za vteřinu. 

Před 12 lety byl na útěk čas

Před dvanácti lety šlo na Moravě o jiný typ povodně, která vznikla po několikadenních silných deštích.

Lidé především podél dolních toků měli relativně čas před postupující povodňovou vlnou utéct. Jenže ve středu v noci začalo prudce pršet zhruba během večerních televizních zpráv a ve čtvrt na devět už utíkali ze svých domovů.

Někteří to nestihli.

Například žena v obci Žilina se pokoušela chytit auta, ale prudký proud jí strhnul a pohltil.

Z deseti obětí se šest utopilo, další čtyři zemřely, protože se k nim nedostala včas lékařská pomoc. Například pětačtyřicetiletý muž z Valašského Meziříčí dostal infarkt patrně poté, co viděl, jak jeho auto odnesla přívalová vlna.

Povodňové oběti

  • Povodeň 1997 zasáhla většinu území Moravy a Slezska, trvala několik dní, zahynulo 50 lidí
  • Povodeň 2002 zasáhla třetinu republiky včetně Prahy, trvala deset dní, zahynulo 17 lidí
  • Povodeň 2009 zasáhla několik desítek kilometrů čtverečních na Moravě, trvala několik hodin, zatím potvrzeno 11 obětí

Obětí mohlo být i více, soudí starosta

I přes vysoký počet obětí je starosta Nového Jičína Ivan Týle přesvědčen o tom, že usmrcených mohlo být ještě více, pokud by úřady neměly zkušenost z povodní v roce 1997. "Teď by to byly desítky obětí," soudí Týle.

Uvedl, že několik dní radnice věděla od meteorologů o varování, že by Moravu mohly postihnout silné deště. Ve středu okolo sedmé večer pak dostala radnice první avízo od hasičů, že začíná být problém na jinak klidné říčce Jičínce.

"Za dvacet minut jsme už zavírali některé silnice a varovali obyvatele," řekl Aktuálně.cz starosta Týle. Jenže tak masivní, agresivní povodeň podle starosty nikdo nečekal. "Dokonce i policie málem přišla o auto," dodal starosta.

Velká voda se pak prohnala asi dvacetikilometrových úsekem asi za hodinu a zůstala po ní spoušť.

Jak ochránit obyvatele?

Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu soudí, že jedinou ochranou obyvatel před takovým typem přívalových lijáků je lokální varovný systém. Přístroje na měření hladiny a srážek, které by varovaly úřady, že se blíží nebezpečí.

Novojičínský starosta Ivan Týle si není jistý, jestli by to v podmínkách jeho obce, kam přitékají vodní toky poměrně širokým údolím a až v obci se zúží, skutečně pomohlo.

"Určitě ale budeme muset vymyslet nějaký rychlý systém varování," uznává starosta Týle.

 

Právě se děje

Další zprávy