Moravská povodeň má 13. oběť, opět v obci Vlčice

Domácí ČTK Domácí, ČTK
28. 6. 2009 11:00
V obcích, které spláchla voda, začal úklid
Foto: Jan Langer

* Povodeň, která postihla sever Moravy, vyplavila 17 obcí * Ze soboty na neděli našli jeseničtí hasiči dalšího utonulého * Pro Plzeňský, Jihočeský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj platí až do středy povodňové ohrožení, v Královéhradeckém kraji povodňová bdělost, * V současnosti probíhá na místech zasažených katastrofální povodní úklid * Meteorologové upozorňují na riziko dalších dešťů a bouřek

Jeseník/Praha - Navzdory tomu, že noc ze soboty na neděli byla na Jesenicku relativně klidná, meteorologové se stále zdráhají odvolat varování před dalšími dešti, které by mohly přinést druhou záplavovou vlnu.

Severomoravští hasiči navíc v neděli ráno oznámili, že v obci Vlčice našli další oběť - muže, který se ztratil v sobotu večer. Utonulý je oficiálně třináctou obětí letošních záplav.

Ve stejné obci oznamovali záchranáři tragédii i o den dříve, kdy našli ve vodě velitele místních hasičů.

"Proběhla identifikace a já mohu potvrdit, že se jednalo o velitele jednotky dobrovolných hasičů, který byl od pátku pohřešován," uvedla v sobotu tisková mluvčí HZS Olomouckého kraje Vladimíra Hacsiková.

Vyhlášen stav nebezpečí

Hejtman Olomouckého kraje Martin Tesařík po sobotním jednání krajského krizového štábu vyhlásil od 14:00 na Jesenicku stav nebezpečí. Opatření platí do 30. června.

Na ochranu obyvatel bylo v noci na sobotu nasazeno na tři sta hasičů. Zachránili 64 lidí a evakuovali 150 osob. Kvůli bouřím a přívalovým dešťům bylo na Jesenicku vyplaveno celkem sedmnáct obcí.

Český hydrometeorologický ústav varuje před zvýšením hladin toků v oblasti Jeseníků (Bělá, Opava, Opavice), na Šumavě a v Novohradských horách (Úhlava, Ostružná, Volyňka, Blanice, Malše a horní Vltava). Citlivá jsou i další povodí (Otava, Stěnava, Metuje, Moravská Dyje). Vzestup hladin čekají vodohospodáři na střední a dolní Berounce a přítoku do Vltavské kaskády.

V současnosti probíhá na místech zasažených katastrofální povodní úklid. Lidé čerpají vodu ze sklepů a dalších objektů, pokračují ve vyklízení zatopených domů, čistí domy od nánosů bahna. Odklízecí práce se protáhnou i do dalších dnů.

Při odklízení následků povodní se dvě ženy z Novojíčínska nakazily znečištěnou vodou. Matka a dcera trpí průjmovým onemocněním, podle hygieniků se však zatím o epidemii nejedná

Kraje už sčítají škody

Olomoucký kraj už zahájil i práce na sčítání škod. Pracovníci krajského úřadu shromažďují informace obcí a kontaktují ministerstva s žádostí o získání podrobností o možnostech pomoci státu obcím i samotným obyvatelům zaplavených území. Hejtman Martin Tesařík již v sobotu odhadl škody způsobené na Hranicku a Jesenicku dohromady na půl miliardy korun. Povodně si v kraji kromě hmotných škod vyžádaly i dva lidské životy.

Kvůli katastrofálním povodním zmizí na Novojičínsku desítky domů. První vodou poškozené objekty se už začaly bourat.

Lidé jsou bez proudu

Kvůli páteční bouři byly na Jesenicku bez proudu desítky domácností.

Dodavatel elektrické energie v regionu navíc očekává, že počet ohlášených výpadků bude narůstat poté, až se lidé vypořádají s nejakutnějšími likvidačními pracemi.

V Javorníku dokonce voda způsobila výpadek na vedení vysokého napětí.

Pršet má až do úterý

Záplavy by podle hydrometeorologů mohly ohrožovat zejména Jihočeský, Olomoucký a Moravskoslezský kraj až do úterý.

Český hydrometeorologický úřad během soboty navíc varoval, že celém území Česka navíc hrozí prudké bouře s nebezpečnými doprovodnými jevy.

Po bouřích a deštích se mohou zvednout hladiny toků a dosáhnout druhého až třetího stupně povodňové aktivity. Největší nebezpečí dál hrozí v oblasti Jeseníků na Bělé a Opavě, na Šumavě a v Novohradských horách zejména na Blanici a Malši. Mohly by se však zvýšit i hladiny Stěnavy, Metuje, Moravské Dyje, Otavy a Úhlavy.

Pomoc bude koordinovat ministr obrany

Voda kromě domovů lidí poničila také komunikace. Od pátečního večera nebyly průjezdné tratě z Šumperku do Krnova a z obce Lipová Lázně do Javorníku, v sobotu po 16:00 se část podařilo zprovoznit.

Neprůjezdné zůstávaly silnice v úsecích Tomíkovice - Vidnava, Bernatice - Vlčice a Bernatice - Uhelná.

Na Novojičínsku by se lidé měli vyhnout jízdě po silnici I/57 mezi Novým Jičínem a Hodslavicemi a mezi Novým Jičínem a Frenštátem pod Radhoštěm, kde kvůli povodním stále padají stromy a pohybuje se zde těžká technika.

Do záplavami postižených oblastí na Moravě přijeli ministři obrany a vnitra Martin Barták a Martin Pecina. Premiér Jan Fischer na dnešní poradě ministra Bartáka požádal o koordinaci prací při nasazení vojáků a potřebné techniky na likvidaci následků povodní.

Sobotní ranní porady se zúčastnil i ministr životního prostředí Ladislav Miko, který je připraven svolat Ústřední povodňovou komisi v případě, že krizová situace nastane ve více než třech krajích.

Na pomoc obětem povodní již lidé poslali 5,3 milionu korun. Hejtman odhadl škody po pátečních povodních na Jesenicku a středečních na Hranicku na půl miliardy korun. "S touto částkou bychom se rádi obrátili na vládu, aby nám vypomohla s odstraňováním následků," dodal.

Do Jeseníku míří další vojáci

Mluvčí ministerstva obrany Andrej Čírtek uvedl, že bezprostředně po páteční tragédii bylo do akce nasazeno 555 vojáků s 44 kusy techniky. V sobotu do Jeseníku zamířilo dalších 15 armádních ženijních strojů s obsluhou a 20 vojáků.

Podle Bartáka bude armáda v zaplavených oblastech působit po takovou dobu, po jakou to bude potřeba.

Foto: Aktuálně.cz
Blog Petra Havla: Na intenzitu povodní si zaděláváme sami
 

Právě se děje

Další zprávy