Smrtelnou povodeň přinesla série běžných letních bouřek

Pavel Baroch
25. 6. 2009 14:27
Při záplavách zemřelo nejméně deset lidí
Foto: Martin Holcman

Hranice - Katastrofální povodeň na Moravě způsobila série běžných letních bouřek, které se vypršely na relativně malém území.

"Byly to normální bouřky, které jsou v létě běžné," řekl Aktuálně.cz Jan Daňhelka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Jenže zatímco běžná bouřka trvá deset, patnáct minut, pak se odsune a voda odteče, ve středu v noci na Moravě přicházela jedna bouřka za druhou.

"Odborně se tomu říká train-efekt," vysvětluje Daňhelka, který tento jev přirovnat k dopravníkovému pásu. "Jedna bouřka jela za druhou. Lidé ani neměli pocit, že bouřka skončila, protože hned začala druhá," dodal meteorolog.

Všechna voda dopadala na poměrně malé území, které Daňhelka odhadl na deset krát deset kilometrů. Pak se voda hnala říčními koryty, krajinou i obcemi. Podle posledních informací při povodni zahynulo deset lidí, další jsou ovšem nezvěstní.

"Byla tam dvě hlavní místa, kde byl srážky největší," řekl meteorolog Daňhelka. Nejvíce srážek naměřil hydrometeorologický ústav na své stanici v Bělotíně, která leží asi sedm kilometrů severovýchodně od Hranic na Moravě.

Během 24 hodin tam napadlo 124 milimetrů srážek, přičemž při obvyklé letní bouřce to je 15 až 20 milimetrů. Rekordní srážky navíc přišly za několik hodin. Mezi osmou a desátou v noci napadlo v Bělotíně 114 milimetrů.

Povodňovou situaci přitom vyvolává už 60 milimetrů srážek za 24 hodin.

 

Právě se děje

před 5 hodinami

Turecko přesune v první fázi do Sýrie milion uprchlíků, řekl Erdogan

Turecko v první fázi přesune do Sýrie milion syrských uprchlíků ze svého území. Řekl to v úterý turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká armáda od 9. října bojuje na severu Sýrie proti tamním kurdským oddílům s cílem zřídit podél hranice zónu pro bezpečný návrat uprchlíků. Turecko jich přijalo od roku 2011 na 3,6 milionu.

"Zajistíme oblast od Manbidže po iráckou hranici a v první fázi umožníme milionu syrských uprchlíků vrátit se domů. Později zajistíme návrat dvou milionů lidí," prohlásil prezident.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

V Brazílii spadl obytný dům. Nejméně dva lidé jsou mrtví a deset je nezvěstných

Sedmipodlažní obytný dům se dnes náhle zřítil ve městě Fortaleza na severovýchodě Brazílie. Hasiči a záchranáři z trosek zatím vyprostili dva mrtvé a osm zraněných, kteří byli převezeni do nemocnice. Tragická bilance ale může být vážnější, protože pod rozvalinami jsou ještě minimálně další dva živí lidé a deset osob se pohřešuje, informovala brazilská média. Podle svědků několik osob stihlo z budovy vyběhnout a mezi zraněnými je i pár lidí, kteří šli kolem. Příčiny kolapsu domu dosud nejsou jasné.

Zdroj: ČTK
Další zprávy