"Za třicet let v politice jsem neakceptoval jediné ultimátum, jediné vydírání, vždy jsem je pokládal za drzost," prohlásil prezident Miloš Zeman ve čtvrtek odpoledne na konci návštěvy Vysočiny. Reagoval tak na snahu ČSSD, aby co nejdříve jmenoval novým ministrem kultury jejich kandidáta Michala Šmardu.
Zeman se s předsedou sociální demokracie Janem Hamáčkem sešel v penzionu na kraji Nového Veselí na Žďársku. V této obci Zeman vlastní tvrz a stráví tam několik příštích dní na dovolené poté, co ukončil třídenní oficiální návštěvu Kraje Vysočina. O setkání na svém Twitteru informoval také prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Schůzka trvala asi 70 minut, po skončení oba politici z místa odjeli, aniž mluvili s novináři.
Nové Veselí, právě teď. Pan prezident po přátelském přivítání jedná s vicepremiérem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. pic.twitter.com/ameHtcGkpV
— Jiří Ovčáček (@PREZIDENTmluvci) June 27, 2019
Kvůli schůzce tak užší vedení ČSSD odložilo jednání grémia, sešlo se v Poslanecké sněmovně až ve 20 hodin. Hamáček po schůzi uvedl, že se "Česká republika dostala na hranu ústavní krize". Předseda ČSSD také doplnil, že se v pátek dopoledne sejde s premiérem Babišem a zeptá se ho, jak chce situaci řešit. "Podle toho bude sociální demokracie dál postupovat," řekl Hamáček.
Chci usmířit Staňka s Hamáčkem, řekl Zeman
Prezident odpoledne oznámil, že na schůzce vyzve Hamáčka, aby se s dosavadním ministrem kultury za ČSSD Antonínem Staňkem usmířil - a to na setkání ve třech, které by se mělo uskutečnit někdy v polovině července.
"Pan Hamáček o setkání se mnou požádal. Já jsem mu navrhl setkání v polovině července, až si trochu odpočinu, s panem Staňkem. Na něm bych se pokusil o roli mírotvůrce, to znamená, že bych oba dva usmířil," řekl Zeman a ještě dodal, že je dobrý člověk, a proto vyhověl Hamáčkově žádosti o schůzku a sešel se s ním už ve čtvrtek.
V této chvíli je důležité, jak zareagují lidé z vedení ČSSD. Ještě ve čtvrtek večer je Hamáček seznámil se závěry seznámit na stranickém grémiu. Možností je několik, od vyčkání na schůzku Hamáček - Staněk v polovině července přes podání demise pěti ministrů za ČSSD až po tlak na premiéra Andreje Babiše, aby ohledně postupu prezidenta podal kompetenční žalobu.
"Zítra se poradím s panem Hamáčkem. Uvidíme, jak u pana prezidenta dopadne," komentoval aktuální situaci pro Českou televizi Babiš. K podání kompetenční žaloby ale podle svých slov nevidí důvod. Spor u Ústavního soudu kvůli neodvolání nebo nejmenování ministra může vyvolat pouze premiér.
Možnost, že by ČSSD kvůli sporu kolem ministra kultury odešla z vlády, označil Babiš večer v televizi Barrandov za absurdní, shrnula ČTK. Pokud prezident nechce sociálním demokratům vyhovět, hodlá s ním o tom jednat, uvedl premiér. "Ultimáta nejsou namístě," řekl a dodal, že je Zeman nemá rád. Předčasné volby podle Babiše lidé nechtějí. "To by byl konec koalice, to si neumím představit," řekl k variantě, že by ve vládě zůstal Staněk a ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) a za ostatní členy sociální demokracie byl kabinet doplněn třemi jinými ministry.
Šmarda ukončil mlčení
K celé věci se ve čtvrtek odpoledne vyjádřil i Šmarda, který se sešel se Zemanem už v úterý. Od té doby ale na veřejnosti mlčel a neřekl ani slovo. Až nyní na internet nahrál video, kde se k situaci vyjádřil.
"Na ministerstvu kultury musí skončit neprodleně období nestability, období nejistoty. Personální situace na ministerstvu kultury musí být řešena co nejrychleji. O tom, kdo se stane ministrem kultury, jestli to budu já, nebo jiný člen sociální demokracie, o tom musí rozhodnout Jan Hamáček," sdělil Šmarda, podle kterého je nyní čas odvolat stávajícího ministra Staňka.
"Pak je čas rozhodnout o tom, kdo bude ministrem po něm. Čím dříve se tato zbytečná diskuse ukončí, tím lépe pro nás pro všechny," pokračoval Šmarda, který tvrdí, že pro něj je ze všeho nejdůležitější úspěch sociální demokracie v krajských volbách příští rok. Podobně situaci komentoval i ve čtvrtek večer před jednáním grémia. "Je potřeba, aby se vyjádřil předseda strany, jaký on má plán," zopakoval.
Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka při příchodu na jednání grémia nevyloučil odchod sociální demokracie z vlády kvůli postoji Zemana a Babiše. Podle Šmardy by o tak zásadním kroku muselo rozhodnout předsednictvo strany, nikoli grémium. "Případné vystoupení z vlády je natolik zásadní věc, že by o něm mělo rozhodnout předsednictvo strany," uvedl Šmarda. Přednost dává rozumné dohodě se Zemanem a Babišem.
Už ve středu se poslaneckými kuloáry nesly informace poslanců, jak prý prezident Šmardovi sdělil, že jej minimálně prozatím jmenovat nebude. V této atmosféře, těsně před hlasováním o nedůvěře sněmovně, tak někteří poslanci ČSSD začali navrhovat, aby strana odešla do opozice. Předseda Hamáček se snažil situaci uklidnit tím, že si ve středu po desáté hodině ráno s prezidentem zavolal a domluvil si s ním schůzku. Následně poslancům i novinářům tvrdil, že možnost jmenování Šmardy existuje.
Náš místopředseda a oblíbený starosta Nového Města na Moravě Michal Šmarda 🌹 mluví k aktuální situaci na Ministerstvu kultury i ve vládě. Jak to je s novým ministrem kultury? A kdo o něm především rozhoduje? 🤔 Podívejte se na video! 👇
Zveřejnil(a) ČSSD dne 27. June 2019
"Jakkoliv většinou takové hovory nekomentuji, tak chci říci, že pan prezident nedal žádné kategorické stanovisko, že by snad odmítl odvolat pana ministra Staňka a jmenovat pana Šmardu. Je připraven o té věci dál jednat," prohlásil Hamáček.
Důvěryhodné zdroje z ČSSD ale mluví o tom, že někteří poslanci jsou už nyní celou situací velmi rozhořčeni. Chtějí, aby pětice ministrů za ČSSD podala demisi, anebo přinejmenším, aby premiér podal na prezidenta kompetenční žalobu. Ta by měla vyjasnit, zda má prezident právo takto otálet či přímo odmítat návrh ČSSD na jmenování ministra. Někteří sociální demokraté k tomu všemu ještě těžce nesou chování premiéra Babiše, který podle nich dělá málo pro to, aby jejich kandidáta Šmardu na ministra prosadil.
Staněk zůstává ve funkci
Mezitím odvolávaný ministr kultury Antonín Staněk zůstává ve své funkci a tvrdí, že prezident má na svůj postup plné právo. "Jistě připustíte, že prezident republiky může rozhodnout, jak rozhodne. Pan prezident nepřijal moji demisi, na to má právo. Nicméně teď jsem odvolán řádným způsobem a je věcí orgánů, které to musí rozhodnout, aby rozhodly," sdělil Staněk ve středu večer poslancům a upozorňoval je, že zcela rozhodně není ministr kultury v demisi. "Byť se to mnohá média snaží takto interpretovat," stěžoval si.
Staněk ve středu během své půlhodinové obhajoby ve sněmovně, která jednala o vyslovení nedůvěry vládě, připustil, že udělal chyby, ale také mnoho prospěšného. "Po celé České republice je spousta měst a obcí, které znají jméno Staněk právě pro to, že jsme tam pomohli s památkami," uvedl mimo jiné ministr.