Praha/Bratislava - Zatímco slovenská vláda se rozhodla ukončit bitvu s Bruselem o skleníkové plyny, český kabinet se nevzdává.
Spor s Evropskou komisí se rozhořel poté, co Brusel vloni přiřadil Slovensku i Česku méně povolenek na vypouštění oxidu uhličitého z elektráren, hutí a dalších továren, než obě země požadovaly.
Bratislavská i česká vláda se poté rozhodly Evropskou komisi zažalovat, aby chránily zájmy svého národního průmyslu. Argumentovaly i tím, že podniky si budou muset nakupovat povolenky v cizině.
- Čtěte dále: Vláda se rozhodla zažalovat Brusel
"Jsem přesvědčen, že Evropská komise poškodila Českou republiku při přidělování emisních povolenek," prohlásil ministr průmyslu Martin Říman, který s návrhem na žalobu přišel a většina členů vlády s tím pak souhlasila.
Slovensko nakonec dostalo víc
Po téměř roce od podání žaloby se Slovensku podařilo vybojovat pro své podniky víc povolenek, a tak se rozhodlo žalobu stáhnout. Ačkoli Bratislava nezískala nakonec tolik emisních povolenek, kolik původně požádala, výsledek pokládá za svůj úspěch.
"Evropská komise na podkladě naší dobře zpracované žaloby musela ustoupit," citovalo Aktualne.sk ministra spravedlnosti Štefana Harabina. Slovensko nakonec dostalo o 5,5 procenta povolenek víc. "To řádově znamená miliardy korun," poznamenal Harabin.
Čtěte podrobnosti na Aktualne.sk: Slovensko stáhne žalobu na Evropskou komisi
Slovensko původně požadovalo po Bruselu, aby v letech 2008 až 2012 mohly vybrané podniky vypustit do ovzduší 41 milionů tun oxidu uhličitého. Po revidovaném rozhodnutí dostalo 32,6 milionů tun.
Praha: Soudní spor s Bruselem pokračuje
Pražské vládě se na slovenský "úspěch" zatím nepodařilo navázat. Mluvčí ministerstva průmyslu Martin Bartovský uvedl, že spor s Bruselem zatím nebyl ukončen.
"Evropská komise se k žalobě vyjádřila s tím, že rozporovala některé její body, k čemuž v současnosti zpracováváme reakci," řekl Aktuálně.cz Bartovský.
V Česku i na Slovensku vyvolala žaloba na Evropskou komisi ostrou kritiku ekologických organizací. Obě země totiž požadovaly po Bruselu dokonce víc emisních povolenek, než tamní průmyslové podniky ve skutečnosti vypustily do ovzduší.
Česko požádalo o povolenky na 102 milionů tun emisí oxidu uhličitého ročně, ale komise byla ochotna souhlasit nejvýše s 86,8 milionu tun. V předchozích letech totiž české firmy vypustily jen okolo 83 milionů tun.
"Žaloba bude stát Českou republiku spoustu peněz a k ničemu nepovede. Tedy pouze k mezinárodní ostudě," řekl třeba Jiří Jeřábek z Centra pro dopravu a energetiku.
Kromě Česka a Slovenska zažalovalo Brusel kvůli přiděleným emisním povolenkám také Maďarsko, Estonsko, Polsko, Litva a Lotyšsko.