Praha - "Nacházíme se uprostřed velké celosvětové krize. O jejím konci lze zatím jen spekulovat. A to zejména proto, že zdaleka není jasné, co se má vlastně jejím koncem rozumět," oznamuje právě publikovaný volební program KDU-ČSL s názvem "To lepší v nás". Zároveň nabízí na krizi recept.
Krize není jen ekonomická či finanční. V zásadě jde o krizi důvěry. "Mimořádně nízká úroveň vzájemné důvěry v naší společnosti je skutečnou dírou pod čarou ponoru v naší společné lodi," upozorňují autoři.
Lidovecké řešení se proto neomezí na ekonomická opatření. "Prvořadě sledujeme řešení dvou úkolů, před nimiž stojí naše společnost: Podpora důvěry a nalezení nosné vize."
Novou vizí se stává bezpečná společnost, která se dokáže vypořádat s korupcí, hazardem a kriminalitou, přitom je vhodným prostředím pro zakládání rodin a výchovu dětí.
Janota by se divil
Lidovci sepisovali program ještě předtím, než ministr financí Eduard Janota zveřejnil své úsporné plány.
Podle Janoty je třeba zvýšit některé daně, omezit některé dávky a výdaje na státní administrativu. Díky tomu se sníží deficit státního rozpočtu na 160 miliard, což později umožní další úsporné reformy zvláště ve zdravotnictví a penzijním systému.
Podle lidovců se prakticky žádné daně nezvýší a sociální dávky nesníží. Peníze ušetřené na provozu ministerstev se přesunou do obecních a krajských úřadů. Stát víc utratí za školství, zdravotnictví, zemědělství a zvláště za podporu mladých rodin. Deficit se přesto sníží a v dlouhodobé perspektivě bude vyrovnaný.
Nesoulad mezi sliby a realitou může vysvětlit jedna věta z lidoveckého programu: Žádná politická strana nemůže bez ohledu na ostatní ve svém volebním programu zodpovědně slibovat, co všechno zajistí, zaručí, prosadí. Každý může pravdivě pouze uvést, oč bude usilovat."
Víc dětí, žádné daně
Lidovci chtějí v první řadě pomoci rodinám. Vlajkovou lodí se zatím staly vyšší daňové slevy na dítě. K současné slevě 10 680 korun se přidají slevy 5 tisíc na první dítě, deset tisíc na druhé, 20 tisíc na třetí a 30 tisíc na čtvrté či další.
Financovat se budou především snížením slevy na poplatníka či jeho partnera, která poklesne ze současných 24 840 korun na 19 tisíc korun. Vyšší daně tak zaplatí bezdětné rodiny, zhruba na svém zůstanou ti, kdo vychovávají jedno dítě a vydělají rodiny se dvěma a více dětmi.
Výhody zaznamenají až početnější rodiny s příjmem nad 30 tisíc korun, protože lidé s nízkými příjmy obvykle žádné daně neplatí už dnes. Rodiny se čtyřmi dětmi nebudou platit daně až do příjmu 50 tisíc měsíčně.
Bezdětní však budou proti současnému stavu platit víc už od příjmu deset tisíc.
"Nám šlo o to, aby se necítili znevýhodnění ti rodiče, kteří vydělávají třeba i 30 a 40 tisíc. Protože momentálně je to tak, že odpočty za dospělou osobu jsou jiné než za dítě a dětem přitom nároky na stravu, učebnice a další věci stoupají. Přitom nároky na živobytí jsou mnohdy stejné jako u dospělých," zdůvodnil návrh lidovců jejich místopředseda Pavel Horák.
Varování bezdětným
Ještě radikálnější je KDU-ČSL v oblasti penzí, kde plánuje dalekosáhlou reformu. Kdo vychovává děti, může platit nižší pojistné. Ze stávajících 28 procent hrubé mzdy bude platit o tři procenta méně za každé dítě. Celkem tak může platba pojistného poklesnout na 16 procent.
Přitom bude mít nárok na vyšší důchod, protože bude dostávat navíc dvě procenta z pojistného, které bude platit každé z jeho dětí.
Kdo však děti mít nebude, bude platit nejen 28 procent do průběžného systému, ale zároveň bude nucen spořit v druhém pilíři penzijního systému, u soukromých kapitálových fondů. Bezdětní totiž nebudou mít nárok ani na korunu z průběžného systému.
"Na celý důchod budou šetřit v kapitálovém pilíři důchodového systému," varuje bezdětné lidovecký program na straně 11.
Rodinám, školám, zdravotníkům, firmám
Lidovci obnoví novomanželské půjčky, zajistí větší podporu půjček na bydlení a zvýší dotace na stavbu rodinných domů i nájemních bytů. Například na výstavbu nájemního bytů stát doplatí až 1,5 milionu korun.
Zajistí dostatek míst v mateřských školkách i celodenní provoz základních škol, aby bylo o děti postaráno, když jsou rodiče v práci. Zavede sociální podporu vysokoškolským studentům.
Výdaje na zdravotnictví, které dnes dosahují cca 6,5 procenta HDP, se zvýší k 8-9 procentům, tedy o 50-100 miliard v dnešních cenách. Investice jsou zaměřeny především na staré lidi, protože lidovci výslovně předpokládají vyšší výdaje do následné péče.
Přímou pomoc ekonomice zajistí vyšší záruky firmám od již existujících exportní a záruční banky.
Lidovci neomezí žádný ze stávajících ekologických, zemědělských či dopravních programů státu. Vyšší výdaje hodlají financovat zvýšením spotřební daně za tabák a alkohol.
Konec korupce a hazardu
Důvěru ve společnosti posílí změny v právním řádu, justici a ve stíhání korupce.
Lidovci chtějí omezit imunitu zákonodárců jen na období, kdy vykonávají svůj mandát. Chtějí rozšířit justiční samosprávu, především soudní funkcionáře by neměl jmenovat ministr spravedlnosti.
Občané, kteří dosud trpěli nedostupností drahých služeb advokátů, budou mít nárok na bezplatnou právní pomoc.
Proti korupci KDU-ČSL zasáhne zavedením agentů-provokatérů a trestní odpovědnosti firem, i zrušením anonymních akcií a obnovením finanční policie, kterou zrušila Topolánkova vláda.
Vedle tradičního boje proti nelegální migraci, drogám a alkoholu tentokrát lidovci zasáhnou proti hazardu. Součástí jejich boje má být opatření, že pouze obce smějí povolit provoz hracích automatů, a zákaz nonstop provozu v hernách.
"Obracíme se k vám všem, kteří si přejete žít v ohleduplné, přátelské společnosti. Chcete žít tam, kde se hraje fér, znáte hodnotu práce a zvlášť milujete svou rodinu," shrnuje lidovecký program profil těch, které chce oslovit.