Slavná bouda v Krkonoších padla kvůli dřevomorce. Takhle bude vypadat její kopie

Slavná bouda v Krkonoších padla kvůli dřevomorce. Takhle bude vypadat její kopie
Takto vypadá nová bouda Dvoračky rok po demolici původní stavby.
Nyní se pracuje na interiérech a fasádě. Otevřít by majitelé chtěli už koncem roku, případně na jaře.
Historie boudy Dvoračky sahá do roku 1707, kdy rodina Schierova založila na místě poblíž krkonošské Lysé hory hospodářskou usedlost. Nedatováno.
Původní bouda vyhořela v roce 1893. Její spáleniště koupil Jan Nepomuk František, hrabě z Harrachu, který ji přestavěl na hostinec. Zobrazit 11 fotografií
Foto: Radek Dragoun
Tomáš Klézl Radek Dragoun Tomáš Klézl, Radek Dragoun
Aktualizováno 20. 7. 2024 16:45
Horská bouda Dvoračky patřila k těm nejproslulejším v Krkonoších, majitel se ji ale loni rozhodl kvůli narušené statice zbourat. Z původní stavby zbyla jedna zeď. Na úpatí Lysé hory už se ale rodí nová chata, která by měla být téměř identickou kopií původních Dvoraček. Pokud vše půjde dobře, chtěli by majitelé otevřít ještě letos.

Loni v létě turisty překvapovalo, že na místě slavné boudy Dvoračky nad Rokytnicí nad Jizerou našli jen holý plácek a hromady suti. Majitelé původně plánovali drobnou rekonstrukci, při té ale zjistili, že statiku objektu zásadně narušila houba dřevomorka. Více než sto let starou budovu tak srovnali se zemí. Na místě chtěli postavit její "téměř identickou" kopii.

A ta už se rodí. "Jedeme víceméně podle plánu. Hrubá stavba je hotová, děláme fasádu a vnitřky zároveň," řekla Aktuálně.cz spolumajitelka Dvoraček Lucie Hrušková. Podle ní platí, že by nová bouda měla být na pohled téměř nerozeznatelná od původní.

Ubytovat se zde budou moci lidé možná ještě letos. "Ubytovací část bychom chtěli otevřít v prosinci, ale nevíme, jestli to zvládneme. Pokud ne, tak otevřeme na jaře příštího roku," upřesnila Hrušková. 

Dvoračky patří k ikonickým místům nejvyšších českých hor. Osídlení místa se datuje na začátek 18. století, původně šlo o zemědělskou usedlost. Ta vyhořela v roce 1893. Spáleniště koupil Jan Nepomuk František, hrabě z Harrachu, a Dvoračky přestavěl na hostinec.

Na přelomu 19. a 20. století sem jezdili první krkonošští lyžaři, později si místo oblíbil i československý prezident Edvard Beneš s manželkou Hanou. O významu místa svědčí i to, že když se v roce 1923 na horách zaváděly takzvané němé značky, svou vlastní dostaly i Dvoračky. Za komunismu chátraly, jejich slávu se ale podařilo obnovit rodině Starých, která je spravuje od roku 1993. 

Video: Sněžka je nenávratně poškozená, vstupné do národního parku by bylo logické, říká Kašpar (23. 6. 2020)

Na vrchol Sněžky se už příroda nevrátí, nemůžeme stát za každým návštěvníkem, sám tam budu hlídat, říká Jakub Kašpar z KRNAP. | Video: DVTV, Emma Smetana
 

Právě se děje

Další zprávy