Praha/Opava - Kromě 27 mrtvých na otravu metanolem má rozsáhlý případ s pančovaným alkoholem jednu skrytou oběť. Je jí opavská společnost FROS, která kvůli kauze přichází o zakázky.
FROS spojuje s jedním z hlavních obviněných, podnikatelem Tomášem Křepelou, obchodní vazba. Křepela do FROS vozil roky metanolový koncentrát, z něhož opavská firma připravovala směs do ostřikovačů.
Ale tím spojitost firmy s metanolovou kauzou končí. S výrobou jedovaté směsi etanolu s metanolem, která posléze sloužila k výrobě nebezpečného alkoholu, nemá opavská společnost nic společného. A ani o tom nevěděla.
Potvrdil to i dozorující státní zástupce Roman Kafka, který firmě poslal oficiální vyjádření, podle něhož není nikdo ze společnosti obviněn ani vyšetřován.
Přesto FROS, který zaměstnává více než 250 tělesně postižených, na metanolovou kauzu finančně doplácí. Právě kvůli "špatnému obrazu" firmy.
"Jeden obchodní řetězec nám už vypověděl smlouvu, druhý pozastavil dodávky," řekl Aktuálně.cz Eduard Fládr, ředitel společnosti, která v chráněných dílnách vyrábí a prodává například i autokosmetiku, odmašťovadla, mýdla, nátěrové hmoty nebo dezinfekční prostředky.
Existence firmy v ohrožení
Bližší podrobnosti neuvedl, protože obchodní vztahy s oběma řetězci teď řeší právníci. "Ta kauza ohrožuje chod a existenci celé firmy, vytvořila o nás velmi negativní obraz, přestože s tím nemáme nic společného," poznamenal Fládr.
Jedním ze zákazníků společnosti byl právě i Tomáš Křepela, který do Opavy vozil ve velkých tisícilitrových nádobách metanolový koncentrát, z něhož pak FROS podle stanoveného poměru připravovala do tří nebo pětilitrových obalů směs do ostřikovačů.
Z areálu, kde kromě asi třiceti jiných firem sídlí i FROS, odvezli hasiči šest velkých nádob s metanolem. Hotovou směs do ostřikovačů pak ze skladů FROS odvezli celníci.
Ředitel firmy Eduard Fládr uvedl, že veškeré zabavené zboží patřilo Křepelovi, respektive jeho společnosti Carlogic.
O jedovaté směsi nevěděli
O tom, zda a jak Křepela z metanolu připravoval směs na výrobu tvrdého alkoholu, vedení FROS nic neví, což potvrdil i dozorující státní zástupce Roman Kafka.
"Vůbec jsme netušili, co pan Křepela dělal, ale pořádně jsme to odskákali," řekl ředitel firmy Fládr.
FROS od Křepely přijímal objednávky několik let. "Byla to trvalá spolupráce a nebylo to finančně nezajímavé," konstatoval Fládr. Vše bylo bez problémů, až zhruba před rokem začala platební morálka podnikatele Křepely upadat a v současnosti dluží firmě stovky tisíc korun.
Dávno před tím, než policie Křepelu zatkla, se dokonce FROS kvůli své pohledávce obrátila k soudu. To zapadá do poznatků dosavadního vyšetřování, podle něhož se minimálně jeden z dvojice obviněných dostal do finančních potíží, které chtěl řešit právě prodejem směsi etanolu s metanolem pro výrobu pančovaných lihovin.
Druhého obviněného neznají
Druhého z hlavních obviněných, který se na přípravě jedovaté metanolové směsi podílel a nyní je stejně jako Křepela ve vazbě, vedení společnosti FROS nezná.
"S námi jednal vždycky jen Křepela. A mluvil s námi jen o autokosmetice," dodal ředitel společnosti Eduard Fládr.