Agenti a skrytá identita, začíná druhé dějství kauzy Nagyová

Petr Koděra Petr Koděra
14. 1. 2015 17:10
Ve čtvrtek soud vyslechne pět armádních špionů, kteří se měli podílet na sledování bývalé manželky expremiéra Nečase. Řízení bude pro veřejnost uzavřené.
Petr Nečas a Jana Nečasová-Nagyová na cestě k soudu.
Petr Nečas a Jana Nečasová-Nagyová na cestě k soudu. | Foto: Ludvík Hradilek

Praha – Zájemci o soud s bývalou šéfkou premiérova kabinetu Janou Nečasovou, dříve Nagyovou, a třemi důstojníky vojenské tajné služby se ani ve čtvrtek nedostanou do soudní síně.

Na řadu totiž přijde výslech utajených svědků: pěti armádních špionů, kteří se měli podílet na sledování bývalé manželky expremiéra Petra Nečase Radky a dvou zaměstnanců Úřadu vlády – řidiče Jiřího Pertla a ředitelky Hrzánského paláce Aleny Hegrové.

Soudkyně Helena Králová, která už od pondělí odmítá pustit do soudní síně veřejnost kvůli probírání utajovaných informací, tak na dveřích znovu nechá vylepené dvě velké varovné cedule s nápisem "Nevstupovat".

Tentokrát ale svědky neuvidí ani obžalovaní a ani jejich obhájci. Vojenští agenti nebudou vypovídat v soudní síni, ale na úplně jiném místě budovy Obvodního soudu pro Prahu 1, kde se kauza Nagyová a údajné zneužití armádního zpravodajství řeší.

"Jde o speciálně zařízenou místnost s videotelefonem," podotkla mluvčí soudu Dana Šindelářová.

Špioni se v ní postupně vystřídají jeden po druhém a na otázky soudu, obžaloby i obhajoby budou odpovídat přes telefon. Zvláštní počítačový program jim navíc zkreslí hlas tak, aby je nebylo možné poznat.

Utajena pod krycími jmény je ve spise i totožnost agentů. Jejich skutečnou identitu zná jen soudkyně Králová. Falešná jména si mohou vymyslet jakákoli, vystupovat tak mohou třeba i pod jmény celebrit, jako je Karel Gott, Lucie Bílá nebo Roman Šebrle. To potvrzuje ze své praxe i advokát Jany Nečasové Eduard Bruna.

"V jedné drogové kauze se mi stalo, že utajený svědek vystupoval pod jménem známé české zpěvačky. Podle hlasu, byť byl technikou pozměněný, ale bylo zřejmé, že jde o muže. Snažili se obhajobu co nejvíce zmást," řekl Bruna Aktuálně.cz.

Agenti coby utajení svědci mají soudu popsat svou roli v celém případu. Jejich úkoly přitom byly různé: někteří agenti měli Nečasovou a dva zaměstnance Úřadu vlády špehovat přímo v terénu, další kolegové jejich práci řídili z kanceláře.

Žalobci olomouckého vrchního státního zastupitelství jsou přesvědčení, že šlo o protizákonné sledování, které si u bývalých šéfů Vojenského zpravodajství měla v listopadu 2012 objednat a řídit Jana Nečasová, tehdy ještě Nagyová. Byla tajnou milenkou bývalého ministerského předsedy Petra Nečase a podle žalobců sháněla kompromitující materiály na svou sokyni v lásce a také na své dva podřízené. Bála se totiž prozrazení vztahu s premiérem. 

Spolu s Nečasovou jsou obžalováni bývalí ředitelé armádních špionů Ondrej Páleník a Milan Kovanda a také důstojník Jan Pohůnek. Všichni u soudu popírají vinu a tvrdí, že nijak neporušili zákon.

 

Právě se děje

Další zprávy