Hledaný podnikatel Sisák: Neutekl jsem, do konce týdne přijdu na policii

Vojtěch Blažek Petr Koděra Vojtěch Blažek, Petr Koděra
Aktualizováno 18. 1. 2016 17:54
Podnikatel Petr Sisák, obviněný z machinací při insolvencích, se v nejbližších dnech dostaví na policii. Vzkázal to po své advokátce. Sisáka, který ovládá severočeskou chemičku Spolchemie, se protikorupční detektivové snaží zadržet od pátku. Jsou přesvědčeni, že manipuloval konkursem své společnosti Via Chem, která dluží dvě miliardy. Policie po zásahu v ústecké Spolchemii a českobudějovickém krajském soudu chce za manipulaci insolvenčních řízení, poškozování věřitelů nebo ovlivňování soudců stíhat 14 lidí. Dvanáct - včetně Sisáka - už obvinila, dvě obvinění nyní doručuje. Čtyři stíhaní skončili ve vazbě, půjde tam zřejmě i Sisák a advokát a insolvenční správce Ivo Hala.
Spolchemie v Ústí nad Labem
Spolchemie v Ústí nad Labem | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Podnikatel Petr Sisák, obviněný z machinací při insolvencích, se od páteční policejní akce poprvé ozval. V pondělí vzkázal po své advokátce, že se v nejbližších dnech dostaví na policii.

Sisáka, který ovládá severočeskou chemičku Spolchemie, se protikorupční detektivové snaží zadržet od pátku. Jsou přesvědčeni, že manipuloval konkursem společnosti Via Chem, jež Sisákovi patří. A která věřitelům dluží dvě miliardy.

Podle vrchní státní zástupkyně Lenky Bradáčové je možné, že Sisák před policií utekl. Žalobci proto zvažují, že na něj vydají mezinárodní zatykač. Podnikatel ale tvrdí, že nechce vyšetřování mařit.

"Je na plánované služební cestě a ještě do konce týdne se dostaví na policii," řekla Aktuálně.cz advokátka Kateřina Buďveselová, která Sisáka zastupuje. Z útěku vyšetřovatelé podezírají i advokáta Ivo Halu, s nímž Sisák dlouhodobě spolupracuje.

Také Hala se chce podle informací Aktuálně.cz tento týden policii ozvat. Oba přitom počítají s tím, že zřejmě skončí ve vazbě.

Sisák, Hala a dalších dvanáct lidí jsou podezřelí ze zvýhodnění nebo poškození věřitele, způsobení úpadku, zasahování do nezávislosti soudu, podvodu, praní špinavých peněz, pletich při insolvenčním řízení, podplácení, přijetí úplatku nebo za účast v organizovaném gangu. Můžou dostat až patnáct let.

Tucet lidí včetně Sisáka a Haly policie obvinila, další dvě usnesení jsou na cestě. Kdo ještě může čekat obálku s obviněním, státní zástupce Adam Borgula odmítl říci. "Jména konkrétních osob nekomentujeme," řekl Borgula.

Podle České televize jsou mezi obviněnými advokáti Milan Kučeřík a Petr Kovařík, který je společníkem Ivo Haly v advokátní kanceláři, dále insolvenční správkyně v kauze Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, brněnský státní zástupce Roman Skopal a podnikatel Tomáš Machotka.

Už na podzim podal vysvětlení

Podle advokátky Buďveselové se Sisák s Halou nikdy policii nevyhýbali. Už na podzim byl na policii na takzvaném podání vysvětlení a předal také policii účetnictví Via Chemu. Ve středu 20. ledna měla obhájkyně donést detektivům auditorské zprávy. "Z toho vyplývá, že pan Sisák doteď s policií stoprocentně spolupracoval, přebíral postu, dostavil se k výslechu," vypočítala advokátka Buďveselová. Obhájkyně navíc říká, že už policii opakovaně vzkázala, že Sisák neutekl a že na policii sám přijde.

Podle informací Aktuálně.cz souvisí hlavní část obvinění s případem firmy Via Chem, která ve Spolchemii drží třetinový podíl. Sisák s Halou měli údajně ovlivňovat dva soudce na Krajském soudu v Českých Budějovicích, kde insolvenci Via Chemu řeší. A to tak, aby někteří věřitelé měli výhodnější podmínky než druzí.

Mezi obviněnými ale dosud žádní soudci nejsou. V pátek pouze policisté zapečetili na soudu dvě kanceláře. Jedna patří soudci Miroslavu Veselému, který dohlíží na konkurs Via Chemu. "Kategoricky mohu vyloučit, že bych byl jakýmkoliv nezákonným způsobem ovlivňován," řekl Veselý v rozhovoru pro Aktuálně.cz.

Podnikatel Sisák navíc upozorňuje, že konkurs hlídají i nadřízené soudy. "Všechna rozhodnutí krajského soudu potvrdil následně Vrchní soud v Praze, některé rozhodnutí i Ústavní soud," dodala Sisákova obhájkyně Buďveselová.

Dluhopisy společnosti Via Chem Group nabízela v minulosti známá firma Key Investments. Koupily si je například i Praha 6, Praha 10, Praha 13 a město Sokolov. Také tuhle kauzu vyšetřují policisté pro podezření, že majitelé dluhopisů přišli o stamiliony.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Britská vláda dává poslancům tři dny na přijetí zákona o brexitu

Za tři dny plánuje britská vláda v dolní komoře parlamentu prosadit prováděcí zákon k dohodě o brexitu. V pondělí to potvrdil Jacob Rees-Mogg, který za kabinet premiéra Borise Johnsona dojednává agendu Dolní sněmovny. Poprvé prý budou o návrhu zákona poslanci hlasovat v úterý, do pátku jej mají předat horní komoře parlamentu.Přijetí zákona je nutnou podmínkou pro ratifikaci dohody o podmínkách britského odchodu z EU. Opatření musí mimo jiné vysvětlit, jak bude Británie splácet unii dojednané vyrovnání finančních závazků, nebo jak bude fungovat mechanismus pro zachování volného režimu na irské hranici.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Praha vypsala nový tendr na novoroční videomapping. Nabídla, že zajistí bezpečnost

Pražský magistrát vypsal nové výběrové řízení na organizátora promítání na budovy, které by mělo nahradit novoroční ohňostroj. Do prvního výběrového řízení se přihlásil jen jeden zájemce, který nesplnil podmínky. Oproti prvnímu tendru magistrát odstranil z podmínek povinnost zajistit bezpečnost akce, kterou si vezme na starost město. "Zakázku jsme zjednodušili a očekáváme, že se do ní přihlásí více uchazečů," uvedl mluvčí Prahy Vít Hofman. Maximální částka, kterou je město ochotné za atrakci zaplatit, zůstala dva miliony korun. Zájemci mohou nabídky podávat do 6. listopadu, ihned poté by měla zasednout výběrová komise a pokud někdo uspěje, smlouva by podle mluvčího měla být uzavřena v polovině listopadu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy