Další případ konkurzní mafie: Řebíčka připravili Sisák a spol. o 24 milionů, tvrdí policie

Radek Nohl Radek Nohl
Aktualizováno 20. 1. 2016 9:52
Protikorupční policisté jsou přesvědčeni, že skupina kolem finančníka Petra Sisáka a advokáta Ivo Haly připravila bývalého ministra Aleše Řebíčka o 24 milionů korun. Detektivové tvrdí, že peníze vylákali v rámci jednoho z insolvenčních řízení, které se týkalo společnosti Falkonida a proběhlo u Krajského soudu v Českých Budějovicích mezi únorem a červnem roku 2014. V kauze již vypovídal také Řebíček se svým bratrem Adamem.
Bývalý ministr Aleš Řebíček.
Bývalý ministr Aleš Řebíček. | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Bývalého ministra dopravy Aleše Řebíčka připravila podle protikorupční policie skupina kolem finančníka Petra Sisáka a advokáta Ivo Haly o 24 milionů korun.

Vyšetřovatelé tvrdí, že peníze vylákali v rámci jednoho z insolvenčních řízení, které se týkalo společnosti Falkonida a proběhlo u Krajského soudu v Českých Budějovicích. Detektivové mají za to, že Sisák, Hala a spol. u něj nechtěli vůbec úpadek firmy řešit.

Po kom jde policie

Petr Sisák
Podnikatel, který ovládá úspěšnou severočeskou chemičku Spolchemie. Veřejně se neukazuje, médiím neposkytuje rozhovory.

Ivo Hala
Pražský advokát a insolvenční správce. Loni přišel kvůli chybějící bezpečnostní prověrce o povolení řídit největší konkurzy. Zastupuje Via Chem v nynější insolvenci, kterou vyšetřuje policie.

Vladimíra Jechová Vápeníková
Majitelka společnosti VJV Insolvence a insolvenční správkyně v kauze Via Chem. V minulosti figurovala i jako insolvenční správkyně v ústecké Setuze. Je ve vazbě.

Milan Kučeřík
Kroměřížský advokát, podřízený Iva Haly. Zastupuje firmu Borsay, která podobně jako Via Chem vydala v minulosti bezcenné dluhopisy. Jejich nákupem přes firmu Key Investments přišlo několik radnic v Praze či město Sokolov dohromady o stovky milionů. Je ve vazbě.

Petr Kovařík
Pražský advokát a společník Ivo Haly. Spolu zastupují Via Chem v nynější insolvenci. Je ve vazbě.

Tomáš Machotka
Bývalý příslušník BIS a úspěšný thajský boxer. V kauze figuruje v roli bílého koně: je nastrčený jako majitel firmy Sarpent, která sídlí na stejné adrese jako advokátní kancelář Ivo Haly. Sarpent je věřitelem Via Chemu a jako jediná má dostat zpátky všechny peníze - přes 300 milionů. I Machotka je ve vazbě.

Jan Pacovský
Pražský advokát, který podle policie pro Petra Sisáka spravoval neprůhledné zahraniční společnosti.

Jozef Kaán
Další bílý kůň, falešný majitel společnosti Infoland, kterou fakticky ovládá Petr Sisák a podle policie ji využívá k insolvenčním podvodům.

Petr Líska
Další bílý kůň. Řidič Petra Sisáka a falešný majitel společnosti Falkonida, kterou fakticky ovládá Sisák a podle policie ji využívá k insolvenčním podvodům.

Všechny výše jmenované považuje policie za členy organizované zločinecké skupiny. Kromě nich je obviněno ještě dalších pět osob včetně Sisákova otce Vladimíra, brněnského státního zástupce Romana Skopala nebo advokáta Roberta Vladyky.

"Účelem nebylo řešit úpadek této společnosti, nýbrž navodit dojem, že nedošlo k vypořádání předchozích obchodních vztahů, a podvodně vylákat z majetkové podstaty společností vlastněných Alešem Řebíčkem částku 24 000 000 korun, k čemuž fakticky došlo," uvádí vyšetřovatelé v dokumentu, který má Aktuálně.cz k dispozici. Na případ upozornil deník Právo.

Policie schůzky monitorovala

Podle policistů došlo k trestné činnosti mezi únorem a červnem roku 2014. Vyšetřovatelé mají zadokumentováno, že se o ní v té době bavili advokáti Ivo Hala a Milan Kučeřík s insolvenční správkyní Vladimírou Jechovou Vápeníkovou. V případu loni na podzim vypovídal i Aleš Řebíček se svým bratrem Adamem.

Schůzky detektivové z protikorupční policie monitorovali i v advokátní kanceláři HS Legal, která patří Halovi. "Jak vyplývá z dosud shromážděných informací v rámci advokátní kanceláře HS Legal, jsou vytvářeny fiktivní dokumenty a sjednávány podrobnosti prověřované trestné činnosti," tvrdí vyšetřovatelé.

Vápeníková a Kučeřík skončili po obvinění ve vazbě. Hala ve svém prohlášení uvedl, že se ničeho nezákonného nedopustil. Advokát Lukáš Trojan, který Halu zastupuje, uvedl, že k tomuto případu zatím nemá detailní dokumentaci. Vinu odmítá také Petr Sisák. Ani Halu ani Sisáka policie v rámci pátečního zatýkání nezadržela. Oba však již uvedli, že jsou připraveni s vyšetřovateli spolupracovat.

Miliardář, advokáti a bílí koně

Miliardář Petr Sisák, který je oficiálně zaměstnán jako advokátní koncipient u přítele a insolvenčního správce Ivo Haly, podle policie stál v čele zločinecké party, která podváděla, uplácela, prala špinavé peníze a snažila se také ovlivňovat rozhodování dvou insolvenčních soudců z Českých Budějovic, kde se řeší insolvence Sisákových firem.

Podle policie pak Sisák s Halou pod sebou vytvořili dobře organizovanou zločineckou síť dalších sedmi lidí, kteří plnili jejich pokyny a manipulovali s majetkem firem, propletených složitými finančními transakcemi.

Kromě bílých koní jsou obviněni Vladimíra Jechová Vápeníková a tři advokáti - Jan Pacovský, Milan Kučeřík a Petr Kovařík, který je současně Halovým společníkem.

Ve spisu figuruje kromě devíti obviněných členů organizované skupiny ještě dalších pět jmen včetně Sisákova otce Vladimíra nebo advokáta Roberta Vladyky. Tito lidé se podle policie zapojili do jiných podvodných příběhů.

 

Právě se děje

Další zprávy