Sisák s Halou se sami přihlásili na policii. Insolvenční správce skončil v cele

Petr Koděra Vojtěch Blažek Petr Koděra, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 20. 1. 2016 14:57
Protikorupční detektivové od páteční razie marně hledali miliardáře Petra Sisáka a advokáta a insolvenčního správce Ivo Halu, které viní z organizování insolvenčních podvodů, fiktivního přesouvání stovek milionů a ovlivňování soudců. Sisák s Halou ale začátkem týdne vzkázali, že nikam neutekli a sami na policii přijdou. Ve středu dopoledne to udělali. Cítí se nevinní. "Je to velmi zvláštní nedorozumění a já udělám všechno pro to, aby se vysvětlilo," řekl Aktuálně.cz Sisák. Halu si policisté nechali v cele předběžného zadržení.
Finančník Petr Sisák (vlevo) a advokát a insolvenční správce Ivo Hala se sami ohlásili na policii.
Finančník Petr Sisák (vlevo) a advokát a insolvenční správce Ivo Hala se sami ohlásili na policii. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Vyšetřovatelé insolvenčních podvodů už nemusejí žádat soud o mezinárodní zatykač na hlavní postavy údajné konkurzní mafie - miliardáře Petra Sisáka a advokáta Ivo Halu.

Oba muži, kteří jsou obviněni z organizování insolvenčních podvodů, fiktivního přesouvání stovek milionů a ovlivňování soudců a od konce minulého týdne je hledala policie, se ve středu dopoledne detektivům sami přihlásili.

"Je to velmi zvláštní nedorozumění a já udělám všechno pro to, aby se vysvětlilo," řekl Sisák online deníku Aktuálně.cz těsně před tím, než vešel do policejní budovy.

Protikorupční policie se Sisáka a Halu marně snažila kontaktovat od pátku, kdy rozjela pod dohledem pražského vrchního státního zastupitelství velkou akci s krycím názvem Hangár.

Policie měla připravené obvinění pro čtrnáct lidí, ale dva z nich - Sisáka s Halou - nemohla zatknout. Nenašla je. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v neděli v České televizi naznačila, že k nim mohly o připravované akci utéct informace. A podezřelí v klidu mohli zmizet.

Sisák, který se dosud veřejně příliš neukazoval a pečlivě se vyhýbal médiím, ale hned v pondělí přes svou advokátku Kateřinu Buďveselovou vzkázal, že je na plánované zahraniční pracovní cestě. A že do konce tohoto týdne sám na policii přijde. On i Hala dokonce připustili možnost, že skončí ve vazbě.

"S vazbou počítám já i kolega Sisák. A to přesto, že s policií spolupracujeme a neprcháme před ní, nikoho neovlivňujeme. A pokud bychom chtěli, mohli jsme ho ovlivnit v předchozích dvou letech, kdy policie případ prověřovala," řekl Hala s tím, že v trestné činnosti nepokračuje. "Protože to technicky ani není možné," podotkl.

Halův právník Trojan se v policejním sídle na pražském Perštýně zdržel zhruba tři hodiny. Při odchodu novinářům řekl, že Hala zůstal v cele předběžného zadržení. "Převzali jsme si obvinění, k výslechu zatím nedošlo, o jeho termínu budeme vyrozuměni," popsal. Policisté mohou Halu zadržovat maximálně 48 hodin, poté ho musí buď propustit, nebo podat soudu návrh na vzetí do vazby. Podle Trojana lze tento návrh předpokládat.

Úpadek chemičky

Jak v minulých dnech popsal online deník Aktuálně.cz i Hospodářské noviny, vyšetřovatelé viní devět lidí včetně Haly a Sisáka z toho, že jako zločinecká parta manipulovali s konkurzy Sisákových firem - zejména se zkrachovalou společností Via Chem, která je pro podnikatele důležitá kvůli majetkovému propojení s úspěšnou ústeckou chemičkou Spolchemie.

Hala však popírá, že by byl součástí insolvenční mafie. "Zásadně odmítám, že bych byl ve skutcích, které jsou mi kladeny za vinu, součástí zločinecké organizované skupiny. Žádná taková skupina neexistovala a neexistuje," řekl Hala.

Kromě Haly a Sisáka je obviněna insolvenční správkyně Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a Jan Pacovský a tři bílí koně - Jozef Kaán, thajský boxer a někdejší příslušník tajné služby Tomáš Machotka a Sisákův řidič a údržbář Petr Líska.

Dalších pět lidí ze čtrnáctky obviněných se pak podle policie nezapojilo přímo do organizované mafiánské struktury, ale plnili protizákonné pokyny Sisáka nebo jím řízených lidí. Jde zejména o Sisákova otce Vladimíra, advokáta Roberta Vladyku nebo brněnského státního zástupce Romana Skopala. Za korupci byli obviněni i lékař z Nemocnice Na Homolce Milan Čech a přítelkyně advokáta Kučeříka Nikola Regnerová.

Čtyři lidé jsou od neděle ve vazbě - insolvenční správkyně Jechová Vápeníková, advokáti Kučeřík s Kovaříkem a bílý kůň Machotka.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Na dálnici u Olomouce kvůli popraskané vozovce havarovala čtyři osobní auta a náklaďák

Kvůli nehodám čtyř osobních vozidel a nákladního automobilu policie uzavřela dálnici D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem na Olomoucku ve směru na Lipník nad Bečvou. Automobily narazily do popraskaného povrchu dálnice, který poškodily vysoké teploty, vyplývá z informací Ředitelství silnic a dálnic.

Dvě nehody se na D35 u Přáslavic staly krátce před 16.hodinou. Podle ŘSD havarovala čtyři osobní vozidla a jedno nákladní. Okolnosti nehody vyšetřuje policie a zatím nezveřejnila, jestli byl někdo zraněn. Dopravu odklání na vedlejší silnici a odhaduje, že dálnice bude zavřená do 22 hodin.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

České vojenské vozidlo v Mali najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala česká armáda

České vojenské vozidlo v Mali v sobotu dopoledne najelo na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku, nikdo se nezranil, informovala na twitteru česká armáda.

"V sobotu 19. června v dopoledních hodinách najelo české vojenské vozidlo při plnění operačního úkolu mise Takuba na výbušninu. Všichni vojáci jsou v pořádku bez zranění. Další informace s ohledem na druh mise nebudeme sdělovat," uvedla armáda.

Zdroj: ČTK
Další zprávy