Sisák s Halou se sami přihlásili na policii. Insolvenční správce skončil v cele

Petr Koděra Vojtěch Blažek Petr Koděra, Vojtěch Blažek
Aktualizováno 20. 1. 2016 14:57
Protikorupční detektivové od páteční razie marně hledali miliardáře Petra Sisáka a advokáta a insolvenčního správce Ivo Halu, které viní z organizování insolvenčních podvodů, fiktivního přesouvání stovek milionů a ovlivňování soudců. Sisák s Halou ale začátkem týdne vzkázali, že nikam neutekli a sami na policii přijdou. Ve středu dopoledne to udělali. Cítí se nevinní. "Je to velmi zvláštní nedorozumění a já udělám všechno pro to, aby se vysvětlilo," řekl Aktuálně.cz Sisák. Halu si policisté nechali v cele předběžného zadržení.
Finančník Petr Sisák (vlevo) a advokát a insolvenční správce Ivo Hala se sami ohlásili na policii.
Finančník Petr Sisák (vlevo) a advokát a insolvenční správce Ivo Hala se sami ohlásili na policii. | Foto: Martin Svozílek

Praha - Vyšetřovatelé insolvenčních podvodů už nemusejí žádat soud o mezinárodní zatykač na hlavní postavy údajné konkurzní mafie - miliardáře Petra Sisáka a advokáta Ivo Halu.

Oba muži, kteří jsou obviněni z organizování insolvenčních podvodů, fiktivního přesouvání stovek milionů a ovlivňování soudců a od konce minulého týdne je hledala policie, se ve středu dopoledne detektivům sami přihlásili.

"Je to velmi zvláštní nedorozumění a já udělám všechno pro to, aby se vysvětlilo," řekl Sisák online deníku Aktuálně.cz těsně před tím, než vešel do policejní budovy.

Protikorupční policie se Sisáka a Halu marně snažila kontaktovat od pátku, kdy rozjela pod dohledem pražského vrchního státního zastupitelství velkou akci s krycím názvem Hangár.

Policie měla připravené obvinění pro čtrnáct lidí, ale dva z nich - Sisáka s Halou - nemohla zatknout. Nenašla je. Pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová v neděli v České televizi naznačila, že k nim mohly o připravované akci utéct informace. A podezřelí v klidu mohli zmizet.

Sisák, který se dosud veřejně příliš neukazoval a pečlivě se vyhýbal médiím, ale hned v pondělí přes svou advokátku Kateřinu Buďveselovou vzkázal, že je na plánované zahraniční pracovní cestě. A že do konce tohoto týdne sám na policii přijde. On i Hala dokonce připustili možnost, že skončí ve vazbě.

"S vazbou počítám já i kolega Sisák. A to přesto, že s policií spolupracujeme a neprcháme před ní, nikoho neovlivňujeme. A pokud bychom chtěli, mohli jsme ho ovlivnit v předchozích dvou letech, kdy policie případ prověřovala," řekl Hala s tím, že v trestné činnosti nepokračuje. "Protože to technicky ani není možné," podotkl.

Halův právník Trojan se v policejním sídle na pražském Perštýně zdržel zhruba tři hodiny. Při odchodu novinářům řekl, že Hala zůstal v cele předběžného zadržení. "Převzali jsme si obvinění, k výslechu zatím nedošlo, o jeho termínu budeme vyrozuměni," popsal. Policisté mohou Halu zadržovat maximálně 48 hodin, poté ho musí buď propustit, nebo podat soudu návrh na vzetí do vazby. Podle Trojana lze tento návrh předpokládat.

Úpadek chemičky

Jak v minulých dnech popsal online deník Aktuálně.cz i Hospodářské noviny, vyšetřovatelé viní devět lidí včetně Haly a Sisáka z toho, že jako zločinecká parta manipulovali s konkurzy Sisákových firem - zejména se zkrachovalou společností Via Chem, která je pro podnikatele důležitá kvůli majetkovému propojení s úspěšnou ústeckou chemičkou Spolchemie.

Hala však popírá, že by byl součástí insolvenční mafie. "Zásadně odmítám, že bych byl ve skutcích, které jsou mi kladeny za vinu, součástí zločinecké organizované skupiny. Žádná taková skupina neexistovala a neexistuje," řekl Hala.

Kromě Haly a Sisáka je obviněna insolvenční správkyně Via Chem Vladimíra Jechová Vápeníková, advokáti Milan Kučeřík, Petr Kovařík a Jan Pacovský a tři bílí koně - Jozef Kaán, thajský boxer a někdejší příslušník tajné služby Tomáš Machotka a Sisákův řidič a údržbář Petr Líska.

Dalších pět lidí ze čtrnáctky obviněných se pak podle policie nezapojilo přímo do organizované mafiánské struktury, ale plnili protizákonné pokyny Sisáka nebo jím řízených lidí. Jde zejména o Sisákova otce Vladimíra, advokáta Roberta Vladyku nebo brněnského státního zástupce Romana Skopala. Za korupci byli obviněni i lékař z Nemocnice Na Homolce Milan Čech a přítelkyně advokáta Kučeříka Nikola Regnerová.

Čtyři lidé jsou od neděle ve vazbě - insolvenční správkyně Jechová Vápeníková, advokáti Kučeřík s Kovaříkem a bílý kůň Machotka.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 6 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy