Praha – Po čtyřiceti letech od vzniku Charty 77 se opět sejdou její signatáři. Půjde o setkání starých přátel, které dříve spojoval boj proti komunistickému režimu, uvedli organizátoři akce. Ta se uskuteční 7. ledna v pražské Lucerně. "Po těch čtyřiceti letech se chceme znovu setkat, těšíme se na to, až se navzájem uvidíme, až si zase pohovoříme, až uvidíme, co se s námi, kteří jsme do té doby žili, stalo," řekla v pozvánce na událost bývalá mluvčí a signatářka Charty 77 Dana Němcová.
S nápadem zorganizovat setkání přišlo Kolegium Paměti národa v čele s Danou Němcovou, Danielem Kroupou, Janem Dobrovským, Alexandrem Vondrou a Jiřím Gruntorádem. "Hlavním účelem setkání je, aby se sešli staří přátelé, kteří společně čelili režimu a po revoluci se často rozprchli," upřesnil jeden z organizátorů akce Mikuláš Kroupa.
Charta 77 podle Kroupy spojovala názorově velmi různorodé lidi, kteří společně stáli proti tehdejšímu režimu. "Bylo by dnes něco takového možné? Asi těžko," myslí si Kroupa. Setkání by podle něj mohlo inspirovat k tomu, aby se i dnes lidé s odlišnými názory spojili. Kritizoval zároveň příklon Česka k Číně a Rusku. "Orientace Česka na východ chartistům rozhodně nesedne," dodal s tím, že v zemích se nedodržují lidská práva, za která signatáři bojovali.
Účast na akci už nyní potvrdilo na dvě stovky signatářů. "Slibujeme si, že jich přijde ještě více," doufá Kroupa. Celkem Chartu 77 podepsaly téměř dvě tisícovky lidí.
Charta 77 byla neformální občanská iniciativa československých občanů, která kritizovala "politickou a státní moc" za nedodržování lidských a občanských práv, k jejichž respektování se ČSSR zavázala při podpisu Závěrečného aktu Konference o bezpečnosti a spolupráci v Evropě (KBSE) v Helsinkách.