Video: "Přisedl si k nám ke stolu Havel, mytická postava." Pamětníci vzpomínají

Klikněte pro přehrání videí.
Jaroslav Róna (1957), výtvarník a sochař, je původně vyučený kožešník. Později vystudoval střední výtvarnou školu a také VŠUP, kde absolvoval v roce 1984. Své obrazy, kresby a sochy vystavuje jednak samostatně, jednak s uměleckou skupinou Tvrdohlaví, mezi jejíž zakládající členy patří. Věnuje se sochařství, malířství, kresbě, knižní ilustraci, scénografii a jeho díla jsou zastoupena ve veřejných i soukromých sbírkách v tuzemsku i zahraničí. S Václavem Havlem se setkal vlastně náhodou, na oslavě jeho propuštění z vězení v restauraci Paroplavba u Vltavy.
Jan Vodňanský (1941) je zpěvák, básník, textař a herec. Vystudoval strojařinu na ČVUT a už na studiích rozvíjel své umělecké sklony. V 60. začal spolupracovat s rozhlasem, vytvořil slavné duo se skladatelem Petrem Skoumalem, s nímž působil zejména v Činoherním klubu, později na různých studentských scénách. Podepsal Chartu 77, byl sledován StB a v osmdesátých letech mohl oficiálně vystupovat jen jako autor představení pro děti.
Pavel Šremer (1946) absolvoval biologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy se zaměřením na genetiku. Za své aktivity proti sovětské okupaci byl na sedmadvacet měsíců uvězněn, podepsal Chartu 77.  Významně se angažoval jako dobrovolník v ochraně životního prostředí. V roce 1989 spoluzakládal Stranu zelených na Slovensku a byl členem poradního sboru Václava Havla pro otázky ekologie.
Květuše Sgallová (1929) je bohemistka a literární vědkyně, absolvovala v roce 1952 na Filozofické fakultě Karlovy univerzity, kde pak také přednášela. V sedmdesátých letech byla i přes svůj aktivní odpor vyhozena a nahrazena stranickými kádry. Nové působiště našla jako knihovnice na VŠCHT. Zároveň aktivně spolupracovala s disentem, mimo jiné učila na bytových seminářích a v tajné večerní univerzitě bohemistiky, na jejímž chodu se mimo jiné podílel i Václav Havel.
Foto: Knihovna Václava Havla
Obrazová sekce
Aktualizováno 18. 12. 2017 11:33
Vzpomínky na Václava Havla, od jehož smrti uplynulo 18. prosince šest let, vyprávěli loni pamětníci dokumentaristům neziskové organizace Post Bellum. Dnes si je můžete znovu připomenout. Tato společnost už zdokumentovala více než tři tisíce svědectví lidí, kteří zažili nacistickou či komunistickou totalitu, a ukládá je ve veřejně přístupné sbírce Paměť národa. Pomoci zachovat autentické vzpomínky pamětníků může každý, kdo vstoupí do Klubu přátel Paměti národa a podle svých možností podpoří natáčení dalších osudů.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Nové radní České televize poslanci nezvolili. Není jasné, kdy se k volbě znovu dostanou

Sněmovna v úterý čtveřici členů Rady České televize nevolila. Předseda opozičního klubu lidovců Jan Bartošek si po zhruba půlhodinové debatě k výběru televizních radních vzal přestávku do konce jednacího dne, poslanci se opět sejdou ve středu. Kdy bude výběr členů rady pokračovat, není jasné.

K odkladu volby vyzývá část opozice i Senát. Mezi adepty jsou i lidé, kteří podle kritiků představují ohrožení nezávislosti veřejnoprávní televize. Pirát Tomáš Martínek dnes neprosadil návrh, aby výběr pokračoval až potom, co sněmovní volební výbor posoudí výtky senátní mediální komise. Bartošek zase chtěl, aby se výbor zabýval zákonností postupu nynější členky televizní rady Hany Lipovské.

Zdroj: ČTK
Další zprávy