Domácí,
Michal Polák
6. 11. 2018 10:13
Je to svého druhu nejobšírnější a nejambicióznější mezinárodní smlouva zaměřená na prevenci a potírání násilí páchaného na ženách a na boj proti domácímu násilí. Text Istanbulské úmluvy počítá s nulovou tolerancí takového chování. Dnes předají poslancům petice příznivci i odpůrci úmluvy a odpoledne k nim proběhne veřejné slyšení. Projděte si nejdiskutovanější body úmluvy, které vedou k mnohdy odlišné interpretaci a budí největší emoce.
Široké pojetí genderu a třetí pohlaví
Termín gender dráždí především některé konzervativní církevní představitele, které v něm vidí útok na základní pilíře křesťanství. "Úmluva vytváří svým širokým pojetím genderové identity prostor pro zpochybnění základních společenských daností," obávají se čeští a moravští biskupové v otevřeném dopise z 13. května 2018. "S tímto trendem nesouhlasíme a nepřejeme si, aby bylo ohrožujícím způsobem zasaženo do života státu a jeho institucí, ale i do života rodin a jednotlivců," píší biskupové.
Proti dokumentu se v minulosti negativně postavili také představitelé KDU-ČSL a SPD. "Manželství je vztah muže a ženy, rodiče jsou otec a matka a není třetí pohlaví," řekl například předseda strany Pavel Bělobrádek.