Seznamte se s Istanbulskou úmluvou. Co chce prosadit a o které body se vedou spory

Domácí Michal Polák Domácí, Michal Polák
6. 11. 2018 10:13
Je to svého druhu nejobšírnější a nejambicióznější mezinárodní smlouva zaměřená na prevenci a potírání násilí páchaného na ženách a na boj proti domácímu násilí. Text Istanbulské úmluvy počítá s nulovou tolerancí takového chování. Dnes předají poslancům petice příznivci i odpůrci úmluvy a odpoledne k nim proběhne veřejné slyšení. Projděte si nejdiskutovanější body úmluvy, které vedou k mnohdy odlišné interpretaci a budí největší emoce.
Foto: Thinkstock

Šíření rovnoprávnosti ve vzdělávání

Úmluva od signatářů žádá, aby zavedli preventivní opatření, která povedou k šíření rovnoprávnosti, v podobě například změny osnov a učebních materiálů.

"(Signatáři musí) podniknout kroky k tomu, aby ve formálních osnovách na všech úrovních vzdělávání existoval materiál k tématu, jako je rovnoprávnost žen a mužů, nestereotypní genderové role, vzájemný respekt, nenásilné řešení konfliktů v mezilidských vztazích, genderově podmíněné násilí vůči ženám a právo na osobní integritu, to vše uzpůsobeno rozvíjejícím se schopnostem žáků," dočtete se ve čtrnáctém článku úmluvy.

Pasáž, podle níž by měly být vedeny k rovnoprávnosti děti na všech úrovních vzdělávání, tedy i v mateřských školkách, někteří kritizují. "Genderové stereotypní chování jde prý odstranit jedině tak, že budou dětem nejdéle od mateřinek vtloukat do hlavy, že mezi muži a ženami nejsou rozdíly," píše na svém blogu europoslanec Tomáš Zdechovský.

Totožné ustanovení ovšem obsahuje čl. 10 Úmluvy OSN o odstranění všech forem diskriminace žen, kterou ČR ratifikovala v roce 1982. K žádné výchově k genderové neutralitě na školkách ale u nás nedochází.

 

Právě se děje

Další zprávy