Server připomíná, že k této větvi kauzy žádal ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) prostřednictvím svých ministerských pravomocí Nejvyšší státní zastupitelství o některé informace k případu.
Vrchní státní zastupitelství v Olomouci 10. srpna oznámilo, že v souvislosti s přidělováním nebytových prostor v Brně v ulici Hlinky 46 a Hlinky 46a začali trestně stíhat čtyři lidi. Dva z nich stíhají opětovně, dva nově.
Žalobkyně Petra Lastovecká tehdy odmítla novinářům říci, zda dotyční vykonávají nějaké politické funkce. Kriminalisté podezřívají tři osoby z podplacení, jeden člověk se tohoto jednání dopustil ve formě účastenství. Čtvrtého podezřívají z podvodu.
Vaňková podle svých slov nemá o kauze žádné nové informace. Policie ji ohledně přidělení prostor naposledy kontaktovala před třemi lety, od té doby ne, řekla novinářům. Tvrzení, že by prostory v domě v ulici Hlinky měly původně sloužit pro ni k vybudování bydlení, odmítla.
"Jedná se pořád o stejnou záležitost, na kterou bylo několikrát upozorňováno. Moji příbuzní v roce 2012 požádali o přidělení prázdných půd, které jim byly přiděleny. Měli si tam vybudovat byty, ale došlo ke změně rodinné situace, a tak prostory vrátili městské části. Nyní je nová informace, kterou mají údajně novináři od policie. Mě naposledy kontaktovala před třemi lety, od té doby ne. Já žádné nové informace nemám," řekla primátorka.
"Policejnímu orgánu se jeví jako věrohodná verze, že půdní prostory byly původně určeny pro Markétu Vaňkovou, která měla nájemní smlouvy formálně uzavřeny na svého švagra a jeho družku, kteří sami neměli dostatek finančních prostředků na případnou výstavbu bytů," napsali podle serveru vyšetřovatelé Národní centrály proti organizovanému zločinu v dokumentu, v němž sdělují obvinění podezřelým Denise Hlubocké a Monice Janoškové. Obě podle serveru policie stíhala už loni na podzim.
Hlubocká přitom s detektivy částečně spolupracovala s podle serveru uvedla, že byla součástí skupiny, která v Brně manipulovala přidělování a privatizace městských bytů ve větším měřítku. Web píše, že vyšetřovatelům vydala i některé listiny, které se podezřelým dosud dařilo před policejními domovními prohlídkami uchránit.
"Policisté tak mají výpověď už druhého spolupracujícího obviněného, který systém vedený politiky ODS popisuje. Prvním je někdejší dobrý známý jihomoravských občanských demokratů Pavel Hubálek, v kauze také obviněný," uvedla redakce Seznam Zprávy. Podle serveru Blažek i Vaňková označují Hubálka za podvodníka, který lže, aby se z vlastního stíhání vyvinil.
Byt dostal i švagr primátorky
Server píše, že půdní prostory podle detektivů měly posloužit Vaňkové, i když je vedení radnice Brno-střed obsazené jejími spolustraníky z ODS přikleplo oficiálně příbuzným. V roce 2012 byla jedna půda přidělena švagrovi primátorky Ondřeji Vaňkovi a druhá pak jeho přítelkyni. V radě, která o přidělení půdních prostor příbuzným rozhodla, v té době zasedala i Markéta Vaňková.
Pod přidělením bytů je podpis tehdejšího starosty Libora Šťástky. Ten policistům u výslechu tvrdil, že nevěděl, že podepisuje pronájem pro příbuzné své radní. Příbuzní Vaňkové později podle serveru radnici požádali, aby jim přidělené půdní prostory byly přepsány na jiný pár. Policie podle serveru mínila, že to byly jen nastrčené osoby.
Vaňková se nakonec rozhodla pro jiný byt, prostory v ulici Hlinky spravuje muž, který k nim vůbec nemá nájemní smlouvu s městem, jeden byt mají pronajatý studentky, druhý slouží k pronájmu turistů, uzavřel server.