Už od roku 2015 pracují jako sexuální asistentky čtyři ženy. V pondělí se jejich řady rozšířily o 13 nových lidí, kteří absolvovali půlroční odborný kurz. Celkem se přihlásilo 40 zájemců, do užšího výběru se dostala pouze třetina z nich.
Zájemci museli úspěšně projít dotazníkovým šetřením a hodinovým rozhovorem. "Důležité bylo zjistit, jestli má zájemce jasně vytyčené sexuální hranice a nebude si na klientech něco kompenzovat," vysvětlila Šídová. Dalším kritériem také byla finanční nezávislost na vykonávání sexuální asistence.
"Výběr byl z naší strany přísný. Nechtěli jsme, aby zájemce dělal sexuální asistenci na hlavní pracovní poměr a byl na něj vytvářen jakýkoliv ekonomický tlak," doplnila Petra Hamerníková, ředitelka vzdělávání ve společnosti Freya.
Většina účastníků kurzu pracuje ve zdravotnictví nebo sociálních službách. V minulosti se do sexuální asistence zapojovaly především ženy, které měly zkušenost s poskytováním sexuálních služeb. "V kurzu tentokrát bylo jen málo žen pracujících v 'sexbyznysu', což je velká škoda. Tyto ženy mívají velkou empatii, zkušenosti s prací s tělem a mají dobře nastavené hranice," uvedla Šídová.
Ženské řady doplnili dva muži
Nově se do sexuální asistence zapojili i muži. Jeden z účastníků se do projektu přihlásil z osobní motivace. "Mám osobní zkušenost se soužitím s partnerkou se zdravotním postižením, takže jsem se pohyboval ve skupině lidí s postižením," vysvětlil pro Aktuálně.cz pan Daniel, který si nepřál uvádět celé své jméno.
Jako sexuální asistent se chce zaměřit především na sílu slova a své klienty vzdělávat. Pracovat hodlá s různými skupinami znevýhodněných lidí, nebrání se ani setkávání s muži. "Je daleko jednodušší, když si muž může o některých věcech promluvit s jiným mužem. Pokud má horší sociální vazby a chybí mu třeba kamarádi, tak si nemůže o svých trápeních s nikým promluvit. Já, jako muž, ho můžu lépe pochopit a poradit mu," uvedl čerstvý absolvent kurzu.
Ačkoli muži v sexuální asistenci doposud chyběli, není jasné, zda se zvýší zájem u žen o tuto službu. Většinu zákazníků tvoří podle informací společnosti Freya muži. "Není to tím, že by ženy měly menší potřebu, ale nemají odvahu si o to říct. Takže jsme zvědaví, jaká bude poptávka," řekl Milan Langer, lektor Freyi a předseda Národní rady osob se zdravotním postižením Olomouckého kraje.
Jasně daný ceník
"Inspirovali jsme se v roce 2013, kdy jsme byli na stáži v Německu a tam se setkali se sexuální asistencí. První myšlenka byla pouze teoretická. Uspořádali jsme konferenci a pouze jsme o sexuální asistenci informovali. Nevěděli jsme, jaké téma otevíráme. Najednou se nám začali lidé sami ozývat, že by o tuto službu měli zájem," uvedla Šídová. V současnosti čerpají poznatky především ze Švýcarska, kde podle informací Šídové asistence funguje již 13 let.
Služby sexuálních asistentek a asistentů jsou určeny především pro znevýhodněné občany, tedy handicapované, lidi s duševním onemocněním nebo seniory. Sexuální asistence částečně vynahrazuje sexuální výuku, navíc mezi asistentem a klientem dochází k sexuální interakci, která zahrnuje dotyky, výpomoc při masturbaci či pohlavní styk. První sexuální asistence začala v České republice fungovat na podzim roku 2015, kdy bylo proškoleno prvních pět sexuálních asistentek. Do letošního února práci vykonávaly čtyři z nich.
Klienti si službu platí zcela sami. Úvodní hodina stojí 500 korun, při té se asistent seznámí se svým klientem. Další setkání pak stojí 1200 korun za hodinu. V loňském roce bylo podle společnosti Freya poskytnuto 230 asistencí.