Peruánský šaman i smrt na golfu. Seznamte se s osudy aktérů kauzy Mostecká uhelná

Marek Pokorný Marek Pokorný, Renata Daniová
4. 12. 2018 11:23
Od kontroverzního prodeje státního podílu v Mostecké uhelné společnosti uplynulo už téměř dvacet let. Nyní se už druhým týdnem kauzou zabývá Městský soud v Praze. Trestní spis má podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství přes 100 000 listů. Jednání jsou aktuálně rozplánovaná až do dubna. Podívejte se, kdo jsou hlavní aktéři sporu, po nichž ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného 8,6 miliardy korun.
Foto: Jakub Plíhal

Marek Čmejla

Vystudovaný kybernetik a hudebník (hrál v minulosti se skupinou Tichá dohoda) působil spolu s Petrem Krausem v Newton Financial Management Group, a to v době, kdy se podílela na skupování akcií Mostecké uhelné. Poté působil v orgánech Appian Group, která v roce 2003 mimo jiné od státu odkoupila Škodu Holding. Jak vyplynulo ze švýcarského vyšetřování, bylo to za peníze, které původně patřily dolům. V roce 2010 přiznal, že je akcionářem Škody Transportation a má v ní pětinový podíl.

Momentálně se věnuje hudbě. Vystupuje nyní se skupinou Všichni svatí a vydal s ní už dvě desky. Ve švýcarské větvi případu dostal za praní špinavých peněz trest čtyř let vězení, odvolací soud ale verdikt zrušil a přikázal znovu rozhodnout o výši trestu.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy