Peruánský šaman i smrt na golfu. Seznamte se s osudy aktérů kauzy Mostecká uhelná

Marek Pokorný Marek Pokorný, Renata Daniová
4. 12. 2018 11:23
Od kontroverzního prodeje státního podílu v Mostecké uhelné společnosti uplynulo už téměř dvacet let. Nyní se už druhým týdnem kauzou zabývá Městský soud v Praze. Trestní spis má podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství přes 100 000 listů. Jednání jsou aktuálně rozplánovaná až do dubna. Podívejte se, kdo jsou hlavní aktéři sporu, po nichž ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného 8,6 miliardy korun.

Petr Kraus

Dlouholetý Koláčkův partner z podnikání, v roce 1994 spolu založili společnost Newton Financial Management Group. Ta obchodovala na kapitálových trzích a právě jejím prostřednictvím skupina ovládla Mosteckou uhelnou: doly jí v letech 1996 až 1998 formou úvěrové smlouvy svěřily 2,35 miliardy korun, které si firma podle zákona odkládala bokem na budoucí rekultivace - tedy nápravu krajiny po těžbě. Právě tyto peníze posléze sloužily ke skoupení akcií Mostecké uhelné na trhu a jejímu ovládnutí.

Ve švýcarské větvi procesu dostal pravomocně trest 36 měsíců vězení. 

 

Právě se děje

před 29 minutami

Lesy ČR smějí kvůli kůrovci kácet v Boubínském pralese

Státní podnik Lesy České republiky dostal podle ekologického Hnutí Duha od CHKO Šumava výjimku pro kácení na většině území v jihočeské národní přírodní rezervaci Boubínský prales. Lesy ČR žádaly o výjimku kvůli kácení dřeva napadeného kůrovcem. Hnutí Duha s udělením výjimky nesouhlasí a jako účastník řízení se proti němu hodlá odvolat.

Zdroj: ČTK
Další zprávy