Proces s uhlobarony za vytunelování dolů nezačne. Soud nedoručil včas obsílky

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 10. 2018 12:22
Městský soud v Praze měl v pondělí začít projednávat kauzu vytunelování Mostecké uhelné společnosti. Nakonec však soud nebude. Začátek procesu zhatilo to, že se nepodařilo všem stranám procesu doručit předvolánky. Konkrétně těm, kterým státní zástupce nechal obstavit majetek.
Obžalovaný Jiří Diviš hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu v Bellinzoně.
Obžalovaný Jiří Diviš hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu v Bellinzoně. | Foto: ČTK

Praha - V kauze vytunelování Mostecké uhelné společnosti čeká soud pětici mužů, kteří stáli za společností Investenergy, jež doly koncem devadesátých let za jejich vlastní peníze ovládla.

Antonín Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla měli za pomoci složitě vytvořené struktury firem vyvést peníze, které měly doly odložené na zvláštních účtech, aby z nich platily rekultivace. Místo toho je ale použili na skoupení majoritního balíku akcií dolů.

Šestým z obžalovaných je bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Ten podle obžaloby obdržel třímilionový úplatek, aby zařídil privatizaci zbylého státního podílu za zlomek jeho skutečné hodnoty. Státní zástupce vyčíslil celkovou škodu na 3,2 miliardy korun, stát jako poškozený si pak přihlásil škodu 8,6 miliardy korun.

Začátek procesu zhatilo to, že se nepodařilo všem stranám procesu doručit předvolánky. Konkrétně těm, kterým státní zástupce nechal obstavit majetek.

"Těmi, kdo nebyli řádně vyrozuměni, jsou zúčastněné osoby, tj. ti, jichž se týká zajištěný majetek, jehož zabrání v podané obžalobě státní zástupce navrhuje," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci, ovšem o jaké subjekty jde, nechtěla konkretizovat.

Zdůraznila ale, že všichni obžalovaní naopak pozvánku řádně dostali a zahájení procesu tak nemaří. Proces by tak měl začít soud projednávat počátkem listopadu.

Ve Švýcarsku už padly tresty

Většina obžalovaných si již přitom vyslechla tresty ve Švýcarsku, kde byli v souvislosti s vytunelováním Mostecké uhelné odsouzeni pro praní špinavých peněz. Federální trestní soud v Bellinzoně je potrestal vězením od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud pak nařídil přezkoumat výši trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl.

Soud již pro českou větev případu dostal rozhodnutí švýcarských soudů. "Zatím však nemáme odpověď na náš dotaz ohledně výkonu těch trestů, které jsou již pravomocně uložené, a dalšího postupu tamního soudu u těch obžalovaných, u nichž byl rozsudek zrušen a vrácen k novému projednání," doplnila Puci.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Na pražském Chodově neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků

Na pražském Chodově v sobotu večer dva neznámí útočníci pobodali dvojici mladíků. Zranění jsou v nemocnici. Kriminalisté zatím nestanovili, o jaký trestný čin šlo. Na webu pražské policie to uvedl mluvčí Jan Rybanský. Útočníci napadli mladíky kolem 22:00 v Hrudičkově ulici. "Způsobili jim bodná zranění v horní části těla. Napadení byli ihned po incidentu okamžitě odvezeni do nemocnice k ošetření," uvedl mluvčí. Právní kvalifikaci skutku vyšetřovatelé podle Rybanského zatím neurčili. "Bude se odvíjet také od závažnosti způsobených zranění," doplnil mluvčí. Další informace policie nechce poskytovat, aby nezmařila vyšetření případu.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku povstalců na vojenský tábor v Jemenu zemřelo 70 lidí

Sobotní útok jemenských šíitských povstalců na vojenský výcvikový tábor v provincii Maríb v centrální části země má 70 mrtvých vojáků, dalších několik desítek lidí bylo zraněno. S odvoláním na lékařské a vojenské zdroje o tom informovala agentura AFP. Saúdskoarabská státní televize Al-Ichbáríja uvedla, že povstalci použili balistické střely a drony. Zaútočili na mešitu ve vojenském táboře v Maríbu, asi 170 kilometrů východně od metropole Saná. Útok se odehrál během sobotních večerních modliteb. Jemenský prezident Abdar Rabbú Mansúr Hádí teroristický útok odsoudil a označil ho za zbabělý, uvedla agentura Saba. "Odporné akce húsíjských milic bez jakýchkoli pochyb potvrzují jejich neochotu dosáhnout míru. Neznají nic jiného než smrt a destrukci," uvedl podle agentury Hádí. Húsíové se nicméně k útoku zatím nepřihlásili.

Zdroj: ČTK
Další zprávy