Proces s uhlobarony za vytunelování dolů nezačne. Soud nedoručil včas obsílky

Marek Pokorný Marek Pokorný
4. 10. 2018 12:22
Městský soud v Praze měl v pondělí začít projednávat kauzu vytunelování Mostecké uhelné společnosti. Nakonec však soud nebude. Začátek procesu zhatilo to, že se nepodařilo všem stranám procesu doručit předvolánky. Konkrétně těm, kterým státní zástupce nechal obstavit majetek.
Obžalovaný Jiří Diviš hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu v Bellinzoně.
Obžalovaný Jiří Diviš hovoří s novináři při příchodu k trestnímu soudu v Bellinzoně. | Foto: ČTK

Praha - V kauze vytunelování Mostecké uhelné společnosti čeká soud pětici mužů, kteří stáli za společností Investenergy, jež doly koncem devadesátých let za jejich vlastní peníze ovládla.

Antonín Koláček, Jiří Diviš, Petr Kraus, Oldřich Klimecký a Marek Čmejla měli za pomoci složitě vytvořené struktury firem vyvést peníze, které měly doly odložené na zvláštních účtech, aby z nich platily rekultivace. Místo toho je ale použili na skoupení majoritního balíku akcií dolů.

Šestým z obžalovaných je bývalý náměstek ministra průmyslu Robert Sýkora. Ten podle obžaloby obdržel třímilionový úplatek, aby zařídil privatizaci zbylého státního podílu za zlomek jeho skutečné hodnoty. Státní zástupce vyčíslil celkovou škodu na 3,2 miliardy korun, stát jako poškozený si pak přihlásil škodu 8,6 miliardy korun.

Začátek procesu zhatilo to, že se nepodařilo všem stranám procesu doručit předvolánky. Konkrétně těm, kterým státní zástupce nechal obstavit majetek.

"Těmi, kdo nebyli řádně vyrozuměni, jsou zúčastněné osoby, tj. ti, jichž se týká zajištěný majetek, jehož zabrání v podané obžalobě státní zástupce navrhuje," uvedla mluvčí Městského soudu v Praze Markéta Puci, ovšem o jaké subjekty jde, nechtěla konkretizovat.

Zdůraznila ale, že všichni obžalovaní naopak pozvánku řádně dostali a zahájení procesu tak nemaří. Proces by tak měl začít soud projednávat počátkem listopadu.

Ve Švýcarsku už padly tresty

Většina obžalovaných si již přitom vyslechla tresty ve Švýcarsku, kde byli v souvislosti s vytunelováním Mostecké uhelné odsouzeni pro praní špinavých peněz. Federální trestní soud v Bellinzoně je potrestal vězením od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Švýcarský nejvyšší soud pak nařídil přezkoumat výši trestů uložených Klimeckému, Divišovi a Čmejlovi, odvolání Koláčka a Krause zamítl.

Soud již pro českou větev případu dostal rozhodnutí švýcarských soudů. "Zatím však nemáme odpověď na náš dotaz ohledně výkonu těch trestů, které jsou již pravomocně uložené, a dalšího postupu tamního soudu u těch obžalovaných, u nichž byl rozsudek zrušen a vrácen k novému projednání," doplnila Puci.

 

Právě se děje

Další zprávy