Peruánský šaman i smrt na golfu. Seznamte se s osudy aktérů kauzy Mostecká uhelná

Marek Pokorný Marek Pokorný, Renata Daniová
4. 12. 2018 11:23
Od kontroverzního prodeje státního podílu v Mostecké uhelné společnosti uplynulo už téměř dvacet let. Nyní se už druhým týdnem kauzou zabývá Městský soud v Praze. Trestní spis má podle dřívějšího vyjádření státního zastupitelství přes 100 000 listů. Jednání jsou aktuálně rozplánovaná až do dubna. Podívejte se, kdo jsou hlavní aktéři sporu, po nichž ministerstvo financí požaduje z pozice poškozeného 8,6 miliardy korun.

Jiří Diviš

V 70. letech emigroval do Švýcarska, kde vystudoval práva. Právě on vystupoval za údajné zahraniční investory Investenergy a následně Appian Group, kteří skupovali akcie Mostecké uhelné. Právě on také zastupoval Appian Group při vyjednávání s vládou o odkupu zbylého státního podílu. 

Jako jeden ze statutárních orgánů Appian Group byl také u toho, když tato firma odkupovala od státu plzeňskou Škodu Holding - za poloviční podíl akcií dala tehdy Appian Group 350 milionů korun, druhou polovinu odkoupila od konkurzního správce původní Škody Plzeň.

Momentálně má poradenskou firmu a bydliště v Monaku. 

Ve švýcarské větvi případu dostal za praní špinavých peněz trest 46 měsíců vězení, odvolací soud ale verdikt zrušil a přikázal znovu rozhodnout o výši trestu.  

 

Právě se děje

Další zprávy