Státní zástupce Martin Bílý uvedl po vyhlášení rozsudku, že Balda je podle jeho informací vůbec prvním člověkem odsouzeným v Česku za teroristický útok. Seniorovi hrozilo pět až 15 let odnětí svobody. Bílý pro něj požadoval trest rok pod zákonnou sazbou, čemuž soud vyhověl. Přihlédl totiž k tomu, že příčetnost obžalovaného byla při obou útocích na vlak zmenšená - podle psychiatra má organickou poruchu osobnosti, která ovlivňuje jeho chování a mimo jiné mu zhoršuje úsudek.
Srážky se obešly bez zranění cestujících, překážky na trati však mohly vlak vykolejit, případně proniknout do kabiny strojvedoucího. Podle předsedy senátu středočeského krajského soudu Jiřího Wažika je zjevné, že Balda se na skutky delší dobu připravoval. "Nešlo o náhlý nápad, náhlý vztek, náhlé zatmění obžalovaného," konstatoval soudce.
Muž usiloval o to, aby společnost připsala jeho činy migrantům vyznávajícím islám. Podle něj by totiž přijímání těchto osob vedlo ke ztrátě tradiční české kultury. Chtěl proto vyprovokovat obyvatelstvo k tomu, aby po politicích vyžadovalo přijetí opatření proti migrační vlně.
Odsouzený je obětí manipulace
Důchodce, který byl doposud zcela bezúhonný, se k činům doznal. Už dříve uvedl, že jej pronásledovaly hrůzné sny o migrantech. Wažik podotkl, že Balda byl určitým způsobem obětí manipulace lidí, kteří ve společnosti šíří extremistické názory.
"To ale neznamená, že za své jednání není odpovědný. Měl více použít kritické myšlení. (…) Měl si být daleko víc vědom toho, že jakákoliv nenávist plodí další nenávist," řekl soudce. Baldovi podle něj přitěžuje mimo jiné i to, že činy páchal z náboženské nenávisti. "Stát musí dát najevo prostřednictvím své soudní moci, že takovéto jednání bude přísně trestáno, protože jde proti základům společenského zřízení této země," dodal Wažik.
K dalším přitěžujícím okolnostem patří to, že Balda skutky páchal po delší dobu a že se podle soudu poměrně sofistikovaně snažil zametat stopy. Naopak mezi polehčující okolnosti zařadil soud částečnou lítost obžalovaného i jeho vysoký věk.
Balda tvrdí, že nechtěl nikomu ublížit, podle soudce si však počínal minimálně v nepřímém úmyslu. "Poražení stromu na koleje předpokládá jednoznačné srozumění s tím, že vlak nezabrzdí, vykolejí a že případně cestujícím ve vlaku může být ublíženo," podotkl Wažik.
Okamurova SPD se od činu seniora distancovala
Senior byl sympatizantem hnutí SPD Tomia Okamury, při kampani před volbami v roce 2017 poskytl politickému uskupení dar ve výši zhruba 12 tisíc korun a veřejně ho podporoval. SPD se od jeho činu minulý týden distancovala. "Hnutí SPD považuje jednání důchodce Jaromíra Baldy za jednoznačně odsouzeníhodné. Podobné zoufalé a pomatené činy nejsou a nesmí být nástrojem řešení problémů," uvedla SPD v tiskové zprávě. Upozornila, že Balda nikdy nebyl členem hnutí.
První strom muž nastražil počátkem června 2017 na koleje mezi Mladou Boleslaví a Bakovem nad Jizerou, druhý o necelé dva měsíce později mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Podle znalce neměli strojvedoucí navzdory použití rychlobrzdy šanci včas zastavit a vlaky nevykolejily jen šťastnou náhodou. Do stromů narazily rychlostí 74 a 67 kilometrů v hodině.
V okolí pokácených stromů zanechal Balda letáky se zvoláním "Alláhu akbar!" (arabsky Bůh je veliký). Další obdobné tiskoviny pak rozesílal do schránek a rozvěšoval na veřejných prostranstvích. Soud jej proto uznal vinným také z vyhrožování teroristickým trestným činem.
Podle verdiktu musí senior uhradit škodu, kterou způsobil Českým drahám a Správě železniční dopravní cesty. Organizace ji vyčíslily na 155 000 a 63 000 korun.