Věrný fanda SPD s harmonikou. Kdo je důchodce, kterému hrozí doživotí za teroristický útok na vlak?

Radek Dragoun Jakub Zelenka Lukáš Prchal Radek Dragoun, Jakub Zelenka, Lukáš Prchal
2. 3. 2018 20:25
Sedmdesátiletého důchodce z Bakova nad Jizerou policie obvinila z teroristických útoků na vlaky, které měly vypadat jako dílo islámských radikálů. Redakce Aktuálně.cz totožnost podezřelého zná. Podle místních byl J. B. nekonfliktní a ochotný soused, který dokonce zval lidi na grilování. V poslední době se ale začal projevovat jako fanatický podporovatel SPD a za Okamurovo hnutí zapáleně agitoval. Přečtěte si, jak sousedé popisují muže, kterému teď za terorismus hrozí i doživotí.
Trať u Bakova nad Jizerou, kde k útokům došlo.
Trať u Bakova nad Jizerou, kde k útokům došlo. | Foto: Jakub Plíhal

Bakov nad Jizerou - Pětitisícový Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku vypadá na první pohled jako ospalé české město s malebným náměstím, několika hospodami a cukrárnami. Minulý týden však obvyklý klid narušil zásah policie. Ta si přišla pro sedmdesátiletého J. B., důchodce, kterého pak obvinila z teroristického útoku. Muž, jehož totožnost redakce zná, loni dvakrát způsobil srážku vlaku se stromem a snažil se, aby jeho čin vypadal jako útok islamistů.

Důchodce, kterému hrozí doživotní trest, místní popisují jako nekonfliktního souseda, který se ale v posledních měsících projevoval jako fanatický podporovatel Svobody a přímé demokracie Tomia Okamury, tedy hnutí, které svou kampaň vystavělo na protiislámských heslech.

"Když jsme potřebovali něco půjčit nebo s něčím pomoct, tak byl vždycky ochotný," říká o obviněném muži zhruba pětadvacetiletý soused Petr. 

J. B. se podle něj se všemi zdravil a působil vesměs pozitivně. V hospodě nedaleko svého domu a železniční stanice v letních dnech bavil přítomné hrou na harmoniku. Sousedy zval i k sobě na grilování.

Před sněmovními volbami přitahoval pozornost výraznou podporou SPD i samotného Okamury, jehož podobiznu měl vyvěšenou na svém domě i na autě.

"Bylo to jako pěst na oko, když tu projíždělo zelené auto s Okamurou na dveřích. On byl hodně zapálený. Byl jediný, kdo dával najevo, koho ve volbách podporuje. Dokonce jsem zaregistroval nalepenou samolepku pana Okamury na závorách. Kudy chodil, tudy je trousil. Říkal jsem si, že tohle je opravdový fanda," popisuje J. B. starosta Bakova nad Jizerou Radim Šimáně.

K volbě SPD se snažil přesvědčit i další spoluobčany, které ve městě oslovoval s letáky. A to dokonce i v den voleb před volební místností, kde to zákon zakazuje. Po upozornění městské policie však s agitací okamžitě přestal, strážníci tak vše vyřešili jen domluvou, říká starosta.

Ostatně černý výlep plakátů SPD se den před jedním z útoků objevil i v obci Debř, tedy nedaleko místa, kde vlak do stromu narazil. Právě obavou z migrantů podle informací Aktuálně.cz důchodce své činy vyšetřovatelům vysvětloval. "Chtěl probudit spící lidi v Evropě, kteří nevidí, co se ve světě děje," komentuje důchodcovu výpověď zdroj, který je detailně obeznámen s vyšetřováním.

Podporovatel SPD

Sympatie jinak nekonfliktního souseda k SPD jsou patrné i z toho, že se jeho jméno opakovaně objevuje na seznamu osob, které poskytly Okamurovu hnutí bezúplatné plnění. Od června do října věnoval desítky hodin výlepu plakátů, potiskl svůj automobil, celkem šlo o podporu v hodnotě asi 12 tisíc korun.

Zda je důchodce také členem SPD, není jasné, hnutí na otázky Aktuálně.cz do uzávěrky tohoto textu neodpovědělo. Na transparentním účtu však není evidován členský poplatek pod jeho jménem.

Muž, o jehož zadržení informovaly Lidovky.cz, loni způsobil dvě srážky vlaků se stromy, které pokácel přes trať. První nehoda, která se stala 1. června mezi Mladou Boleslaví a Bakovem, vzbudila vášně, když protiislámský aktivista Martin Konvička na Facebooku informoval, že se na místě našly vzkazy v arabštině. To později potvrdila i policie. Na listu papíru bylo napsáno "Alláh je velký", a to s pravopisnými chybami. K druhé srážce došlo 28. července mezi stanicemi Bezděz a Bělá pod Bezdězem. Oba incidenty se obešly bez zranění.

Železniční přejezd v Bakově nad Jizerou.
Železniční přejezd v Bakově nad Jizerou. | Foto: Jakub Plíhal

Zatímco v poslední době důchodce burcoval proti muslimským migrantům, v minulosti měl zlost na Romy. Jeden z bývalých zastupitelů, který si nepřál být jmenován, vzpomíná na další incident J. B., ke kterému došlo už před lety. "Když jsem dělal zastupitele, vlezl mi k obecnímu rozhlasu a nechal vyhlásit, že cikáni jsou verbež. Já jsem to pak musel vysvětlovat starostovi," vzpomíná.

J. B. podle bývalého zastupitele i dalších lidí z Bakova Romy obviňoval z toho, že jej několikrát okradli a otrávili mu psa. "Myslím, že to jsou jen povídačky," odpovídá jeden ze sousedů na otázku, zda pachatele někdy vypátrali.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Padesátku migrantů vysadili převaděči v Bavorsku poblíž české hranice

Převaděči vysadili na dálnici v Bavorsku poblíž německo-české hranice 56 migrantů. Ponechali je svému osudu při nízkých teplotách a sněžení. Spolková policie podle agentury DPA sdělila, že uprchlíci pocházející ze Sýrie, Somálska a Palestiny, mezi nimi i šest dětí ve věku od dvou do 14 let, si museli vystoupit z nákladního vozu v noci pravděpodobně na parkovišti využívaném pendlery poblíž obce Wernberg-Köblitz.

Skupina musela čekat několik hodin na další převaděče. Někteří uprchlíci bloudili po okolí - po dálnici A6, místní spolkové silnici a obci Wernberg. Část skupiny hledala útočiště v selském dvoře u vesnice Kötschdorf.

Policie, kterou o případu informoval místní občan, migranty zatím umístila do hasičské zbrojnice ve Wernbergu, kde jim bylo poskytnuto jídlo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy