Senátní komise si vyžádala právní posudky k tomu, zda je Zeman schopný vykonávat úřad

ČTK ČTK
16. 6. 2021 15:56
Senátní ústavní komise si vyžádala posudky ústavních právníků k vyslovení neschopnosti Miloše Zemana vykonávat prezidentský úřad. Experti na ústavní právo by měli opětovně posoudit, zda Zemanovo počínání v roli hlavy státu není důvodem pro podání ústavní žaloby pro velezradu, řekl předseda komise Zdeněk Hraba (STAN). Senát už sněmovně podobnou žalobu předložil předloni, neschválila ji.
Foto: Jakub Plíhal

Hraba uvedl, že podle jeho názoru "nejsou naplněny závažné důvody, pro které by prezident republiky nemohl vykonávat svou funkci". S definitivním stanoviskem ale počká na názory ústavních právníků. Předseda komise nepředpokládá, že by se Senát návrhem zabýval už na své příští schůzi koncem června nebo v červenci. Pokus zbavit Zemana funkce by při současném složení sněmovny pravděpodobně neměl šanci na úspěch.

Také předsedovi Senátu Miloši Vystrčilovi (ODS) se zdá, že zbavit Zemana funkce pro neschopnost podle dosavadních podkladů nebude možné. Vystrčil ale pokládá za odpovědné až po předložení posudků zvážit, zda se Senát bude jednáním a činností Zemana zabývat.

"V tuto chvíli nemáme dostatek podkladů na to, abychom mohli rozhodnout," uvedl Vystrčil. Termín pro předložení posudků nebyl stanoven. Předseda bezpečnostního výboru Pavel Fischer (nezávislý) ocenil, že návrh a analýza nesrozumitelných a nepochopitelných Zemanových skutků nebyly zameteny pod stůl.

Zeman podle Fischera ve svých výrocích mimo jiné z kauzy Vrbětice ukázal, že je dezorientován, špatně cituje ústavu a vykládá si realitu způsobem, která zaměňuje následek za příčinu. "Nekoná v souladu se svým slibem, vůči sdělovacím prostředkům vystupuje v rozporu s Listinou základních práv a svobod," uvedl Fischer.

Lživý útok na prezidenta, píše Ovčáček

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček označil rozhodnutí senátního výboru za "zcela lživý útok organizované skupiny senátorů na prezidenta republiky" a za útok na ústavnost, svobodu a demokracii. Senátory podezírá z trestného činu rozvracení republiky a z organizovaného pokusu o "státní převrat ve stadiu zrodu".

Ústava uvádí, že "nemůže-li prezident republiky svůj úřad ze závažných důvodů vykonávat a usnese-li se na tom Poslanecká sněmovna a Senát", pravomoci hlavy státu přecházejí na předsedu vlády, sněmovnu a Senát.

Horní komora předloni navrhla ústavní žalobu na Zemana kvůli nečinnosti v případě jmenování či odvolání členů vlády nebo vystupování v rozporu s oficiální zahraniční politikou ČR. Podnětem k žalobě bylo údajné ovlivňování justice prezidentem a zaměstnanci Hradu. Sněmovna, v níž mají většinu Zemanovi podporovatelé z řad ANO, ČSSD, KSČM či SPD, ale předložení žaloby neschválila.

Video: Zeman je dezorientovaný a mimo, kdyby měl atomový kufřík, bál bych se, říká Fischer

Zjistili jsme, že se děje něco vážného s prezidentem republiky. Věci okolo Vrbětic jsou závažné, říká senátor Pavel Fischer. | Video: Martin Veselovský
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Hasiči ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u úniku plynu, evakuovali 30 lidí

Hasiči v Plzeňské ulici ve Zbůchu na Plzeňsku zasahují u rozsáhlého úniku plynu z vyrovnávací nádrže. Podle řídícího důstojníka krajských hasičů plyn začal unikat asi před dvěma hodinami kvůli porušení opravované přípojky. Hasiči a policie podle něj z nejbližšího okolí úniku evakuovali asi 30 lidí. Doprava se odklání na obec Tlučná.

"Ulice na silnici I/26 i okolí ve vzdálenosti zhruba 150 m od místa nádrže je uzavřená," informovala policie na twitteru.

"My na místě situaci monitorujeme. A samozřejmě tady máme protipožární ochranu. Plyn neustále uniká a je tu i zástupce firmy, která to zde montovala," upřesnil řídící hasičů.

Další zprávy