Rychetský: Výroky Miloše Zemana a Marie Benešové o Vrběticích poškozují zájmy Česka

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 23. 5. 2021 13:53
Výroky ministryně spravedlnosti Marie Benešové (za ANO) směrem k představitelům justice jsou nepřijatelné, justice se ale ubrání. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to v neděli řekl předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. Zároveň se také vyjádřil k výrokům prezidenta Miloše Zemana i ministryně Benešové o vrbětických explozích.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský.
Předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. | Foto: Lukáš Němeček

Rychetský ocenil veřejnou podporu justice. Benešová před časem nařkla Ústavní soud z nečestných motivů, když kvůli nerovnosti volebního práva a nestejných šancí kandidujících subjektů rozhodl o zrušení části volebního zákona. 

Benešová verdikt označila za divný. Nelze podle ní vyloučit, že soudci za své rozhodnutí mohli dostat něco přislíbeno. "Soudci jsou jenom lidi, někteří chtějí opakovat mandát," řekla ministryně. Rychetský v neděli k její tehdejší reakci řekl, že je to velmi špatný signál k veřejnosti, pokud práci soudů kritizuje ministryně spravedlnosti.

"Jako ministryně spravedlnosti se dopouští nepřijatelných výroků na justici. Ale ještě je druhá skrytá oblast - kromě Ústavního soudu je celá soudní soustava rozpočtově navázána na ministerstvo spravedlnosti. Byl bych velmi nerad, kdyby se konflikt nebo zášť vůči naší české soudní soustavě projevila dokonce v oblasti personální nebo rozpočtové politiky," podotkl.

Benešová v reakci na jeho slova uvedla, že Rychetský vstupuje aktivně do politiky, předjímá rozhodnutí ÚS i Nejvyššího správního soudu (NSS) a mění své názory na volební zákon.

Rusko se nevzdá svých mocenských ambicí

Předseda Ústavního soudu zároveň v pořadu ČT prohlásil, že slova prezidenta Zemana či Benešové o dalších možných vyšetřovacích verzích výbuchů ve Vrběticích poškozují zájmy Česka v EU a NATO. Premiér Andrej Babiš i vicepremiér Jan Hamáček přitom uvedli, že za explozí stojí agenti ruské vojenské rozvědky GRU - a s žádnou další verzí nyní vyšetřovatelé nepracují.

Rychetský poznamenal, že zpochybňování toho, že je pouze jedna vyšetřovací verze výbuchů, vůbec nechápe. "Škodí nám to," dodal. Zapojení ruských agentů je podle něj už jasné a jasně se k němu vyjádřily orgány, které k tomu mají všechny informace. Ostatně více verzí odmítlo o dozorující Krajské státní zastupitelství v Brně.

Rychetský také řekl, že Rusko je zemí, která se nikdy nevzdá své minulosti, kdy ovládala střední Evropu. "Zajímavé je, že realizují ty své choutky i prostřednictvím státních agentů na území naší suverénní země. To považuji za doklad toho, abychom neměli žádné iluze o záměrech a představách Ruské federace ohledně její bývalé vlivové zóny," dodal.

Odchod Zemana je škoda

Předseda Ústavního soudu se rovněž vyjádřil k rezignaci nejvyššího žalobce Pavla Zemana. Ten svůj odchod vysvětlil tlaky právě od ministryně Benešové. "Bude doslova škoda, když v té funkci nevydrží. Pavel Zeman se velkou mírou zaměřil na konsolidaci a efektivitu celé soustavy státních zastupitelství, je skvělým nejvyšším státním zástupcem," uvedl. 

"Ale tlak jednoho ústavního činitele na druhého ústavního činitele, vyhrožování v tomto případě kárnou žalobou… v dějinách této země není jediný případ, že by vůči vrcholnému ústavnímu činiteli bylo jiným ústavním činitelem vyhrožováno kárnou žalobou, to mi připadá úplně absurdní. Ten vztah má být přesně opačný," dodal.

Video: Jsem rád, že se s prezidentem nemusím potkávat, říká Rychetský

Mrzí mě, že nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman ve funkci nevydržel, neměl dobrovolně odcházet, říká předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský. | Video: Daniela Písařovicová
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Festival v San Sebastiánu spojí ceny pro nejlepšího herce a herečku

Mezinárodní filmový festival ve španělském San Sebastiánu bude nově udělovat genderově neutrální ceny. Od letošního září samostatné sošky pro nejlepšího herce a herečku nahradí jedno ocenění, Stříbrná mušle pro nejlepší herecký výkon, píše agentura AP. K podobnému kroku se nedávno odhodlala přehlídka Berlinale, pořádaná v německé metropoli.

"Změna vychází z přesvědčení, že pohlaví jakožto společenský a politický konstrukt už nadále není kritériem, kterým bychom se chtěli řídit," vysvětluje ředitel akce José Luis Rebordinos. "Úkolem poroty bude jednoduše rozlišovat dobré od špatných hereckých výkonů," dodává.

Letošní 69. ročník festivalu se koná od 17. do 25. září.

Zdroj: AP
Další zprávy