Šéfka WHO vzkázala Němečkovi: Šetřete víc ve zdravotnictví

ČTK ČTK
16. 6. 2015 12:32
Podle Margaret Chanové je možné najít minimálně 30 procent nákladů, které jsou utráceny zbytečně.
Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová v úterý vyzvala ministry zdravotnictví, včetně Svatopluka Němečka (ČSSD), aby omezili plýtvání. Mohou podle ní ušetřit až 30 procent nákladů, a navíc se pak nemusí handrkovat s ministry financí o navýšení rozpočtu.

Chanová to řekla v Praze při zahájení summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny.

Chanová na ministry apelovala, aby prověřili své zdravotní systémy. Je přesvědčena, že v nich najdou přinejmenším 30 procent toho, co jde nazmar. Ví, že to je těžké, garantuje ale, že to povede ke zredukování zbytečných nákladů a navýšení zdravotnického rozpočtu.

Navíc se tak ministři zdravotnictví mohou vyhnout často složitému vyjednávání s ministry financí o navýšení rozpočtu, poznamenala s úsměvem, jako by velmi dobře znala českou realitu.

Němeček chce zvýšit odvody

V té se opakovaně Němeček střetává s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), který další peníze do zdravotnictví podmiňuje reformami a transparentnějším hospodařením.

Aktuální spor vedou oba politici o navýšení odvodů na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané.

Němeček chce, aby se platby za státního pojištěnce zvýšily z nynějších 845 korun za měsíc na 904 korun. Do zdravotnictví by se tím dostalo dalších 4,3 miliardy korun. Babiš to zatím odmítá.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Indie nakoupí od Američanů zbraně za tři miliardy dolarů, oznámil Trump

Indie nakoupí od USA obranné prostředky za tři miliardy dolarů (69,6 miliardy korun). Po jednání s indickým premiérem Narédrou Módím to řekl v Dillí americký prezident Donald Trump, který končí svou návštěvu Indie. Cestu označil za "nezapomenutelnou a mimořádnou".

Na vystoupení před novináři Trump vyjmenoval úspěšné příklady americko-indické spolupráce. Patří k nim zbrojní dohoda, která předpokládá, že Indie nakoupí obranné systémy za tři miliardy dolarů. Mělo by jít o bezpilotní letouny, vrtulníky i raketové systémy. Prezident také řekl, že dal souhlas k vytvoření společné skupiny pro boj proti drogám.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Tvůrci filmu Mission: Impossible 7 kvůli koronaviru přerušili natáčení v Itálii

Natáčení nejnovějšího dílu akční ságy Mission: Impossible s Tomem Cruisem bylo v Itálii přerušené kvůli nárůstu lidí nakažených koronavirem. Napsala to agentura AFP s odvoláním na oborový server The Wrap. Podle něj měl štáb tři týdny točit v Benátkách. "Kvůli přemíře opatrnosti, starosti o členy produkce a kvůli snaze benátských úřadů zamezit srocování davu měníme původní plán," potvrdil mluvčí společnosti Paramount, která snímek vyrábí. Podle ní herec Tom Cruise ještě do Benátek nedorazil a zbytek štábu se již bezpečně vrátil domů. Sedmý díl Mission: Impossible do českých kin přijde 22. července 2021.

Zdroj: AFP
Další zprávy