Šéfka WHO vzkázala Němečkovi: Šetřete víc ve zdravotnictví

ČTK ČTK
16. 6. 2015 12:32
Podle Margaret Chanové je možné najít minimálně 30 procent nákladů, které jsou utráceny zbytečně.
Svatopluk Němeček
Svatopluk Němeček | Foto: Vojtěch Marek

Praha - Šéfka Světové zdravotnické organizace (WHO) Margaret Chanová v úterý vyzvala ministry zdravotnictví, včetně Svatopluka Němečka (ČSSD), aby omezili plýtvání. Mohou podle ní ušetřit až 30 procent nákladů, a navíc se pak nemusí handrkovat s ministry financí o navýšení rozpočtu.

Chanová to řekla v Praze při zahájení summitu ministrů zdravotnictví zemí střední a východní Evropy a Číny.

Chanová na ministry apelovala, aby prověřili své zdravotní systémy. Je přesvědčena, že v nich najdou přinejmenším 30 procent toho, co jde nazmar. Ví, že to je těžké, garantuje ale, že to povede ke zredukování zbytečných nákladů a navýšení zdravotnického rozpočtu.

Navíc se tak ministři zdravotnictví mohou vyhnout často složitému vyjednávání s ministry financí o navýšení rozpočtu, poznamenala s úsměvem, jako by velmi dobře znala českou realitu.

Němeček chce zvýšit odvody

V té se opakovaně Němeček střetává s ministrem financí Andrejem Babišem (ANO), který další peníze do zdravotnictví podmiňuje reformami a transparentnějším hospodařením.

Aktuální spor vedou oba politici o navýšení odvodů na zdravotní pojištění za děti, důchodce či nezaměstnané.

Němeček chce, aby se platby za státního pojištěnce zvýšily z nynějších 845 korun za měsíc na 904 korun. Do zdravotnictví by se tím dostalo dalších 4,3 miliardy korun. Babiš to zatím odmítá.

 

Právě se děje

před 59 minutami

Evropská komise se chce zabývat českými kvótami na potraviny, nesmějí narušit volný pohyb zboží

Evropská komise hodlá podrobně prozkoumat povinné kvóty na prodej českých potravin, pokud návrh zákona v současnosti schvalovaný parlamentem vstoupí v platnost. Novinářům to ve čtvrtek řekla mluvčí exekutivy Evropské unie, podle níž norma nesmí být v rozporu s pravidly volného pohybu zboží ani diskriminovat žádné výrobce. Pokud by zákon začal platit a porušoval unijní normy, Česku by hrozila žaloba a vysoké pokuty.

Podle návrhu novely zákona o potravinách, která ve středu prošla Poslaneckou sněmovnou, by od příštího roku prodejny potravin o ploše nad 400 metrů čtverečních musely u některých druhů potravin prodávat minimálně 55 procent českých produktů. O normě nyní bude jednat Senát, který se podle zástupců nejsilnějších klubů chystá kvóty patrně odmítnout.

"V tomto případě, který se týká nabídky potravin, je zcela zásadní zachovat volný pohyb potravinářských produktů v rámci jednotného trhu," prohlásila dnes mluvčí Evropské komise. Brusel podle ní sleduje vývoj kolem české novely, podrobně analyzovat ji však bude až v případě, pokud vstoupí v platnost. Mluvčí nicméně podotkla, že kdykoliv nějaká země zavádí nějaké regulace prodeje, musí zajistit, aby byla "nutná, vyvážená a nikoho nediskriminovala".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Soudce pustil z vazby ženu obviněnou z krádeže laptopu Pelosiové

Americký soudce rozhodl propustit z vazby Riley June Williamsovou, která je obviněna z podílu na krádeži laptopu z kanceláře předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiové při nedávném útoku na Kapitol. Podle soudního rozhodnutí musí 22letá žena zůstat pod dohledem své matky, nesmí cestovat a v pondělí se má dostavit k federálnímu soudu ve Washingtonu k projednání případu.

Williamsová je z Pensylvánie a obviněna je z krádeže, bránění spravedlnosti, nepovoleného vstupu a výtržnictví spáchaného na půdě Kapitolu. Podle soudce Martina Carlsona jde o vážná obvinění. Ve prospěch Williamsové podle něj svědčí její dosud čistý trestní rejstřík.

Příznivci minulého prezidenta Donalda Trumpa vnikli do Kapitolu 6. ledna, kdy se sešly obě komory Kongresu k poslednímu stvrzení výsledku listopadových prezidentských voleb. Několik hodin tam rabovali, zákonodárci se museli ukrývat na bezpečném místě. Federální úřad pro vyšetřování se nyní snaží výtržníky identifikovat, Williamsovou údajně poznal na jednom ze zveřejněných videí její bývalý partner. Tvrdil, že žena doufala, že se jí podaří laptop Pelosiové prodat ruské tajné službě. Na videu je žena podobná Williamsové zachycená, jak volá na výtržníky, aby šli po schodech nahoru. Na jiném snímku je ji vidět, jak vychází z Pelosiové kanceláře.

Zdroj: ČTK
Další zprávy