Hudba bez cigaret. Přísný zákon vyžene kuřáky i z festivalů

Mikuláš Klang Mikuláš Klang, Adéla Skoupá
11. 6. 2015 5:30
Podle chystaného protikuřáckého zákona by obce mohly vyhláškou zakázat kouření nejen na společenských akcích uvnitř budov, ale i na těch venku.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Praha – Pro tisíce hudebních fanoušků a návštěvníků festivalů to může být pořádný šok. Od příštího roku už si uvolněnou atmosféru koncertu oblíbené kapely nebudou smět užít se zapálenou cigaretou. Stačit k tomu bude málo – aby obec vyhláškou zakázala kouření na konkrétní akci.

Umožní jí to jedna z novinek přísného protikuřáckého zákona, který zakazuje kouření ve všech uzavřených prostorách - tedy v hospodách, barech, klubech a pod střechami na sportovištích. Normu minulý týden schválila vláda a poslala ji do Sněmovny poslancům.

Obecní vyhláška by tak mohla zákaz výrazně rozšířit právě i na akce pod širým nebem. To se však nezamlouvá organizátorům akcí, kteří by tak letošní léto mohli naposledy dovolit návštěvníkům zapálit si.

"Všude na světě je trendem nekouřit. Ale týká se uzavřených prostor. Nevím, proč by měla omezení platit i na otevřených plochách. To už bychom byli opravdu lídři," říká Michal Thomes, promotér Rock for People, jednoho z největších českých open air festivalů.

Lidovecký poslanec a zároveň zastupitel ve Strání na Uherskohradišťsku Ondřej Benešík ale vnímá možnost vydat vyhlášku se zákazem kouření jako přínos.

"Jsou akce, kde je nesmysl kouření zakazovat. A jsou akce, kde bych to určitě zvážil – třeba dětský den," říká Benešík.

Obce by se podle něj měly řídit selským rozumem. Kromě hudebních festivalů by se totiž zákaz mohl vztahovat i na různé folklorní slavnosti nebo trhy.

Stop kouření i ve stanech

Na festivalech budou povinně nekuřácké všechny kryté prostory – tedy například pódia pod stany nebo jen kryté stage. Takovou má každoročně i trutnovský open air festival, který patří mezi deset nejnavštěvovanějších tuzemských hudebních akcí.

Podle jeho pořadatele Martina Věcheta bude obtížné zákaz uhlídat a nevystavovat se riziku vysoké pokuty. "Navíc by zákaz kouření jednoznačně ubral na atmosféře," říká Věchet.

Pořadatel Rock for People Michal Thomes v zákazu kouření na krytých stagích problém nevidí. "My sice nemáme zákaz, že by se ve stanech nesmělo vůbec kouřit, ale co vím, tak tam ani lidé moc nekouří. Nezaregistroval jsem, že by to tam dělalo problém. Pokud to nebude ze zákona možné, tak se tam dají cedule," tvrdí.

Hlídat musí pořadatelé

Pořadatelé také budou podle zákona ti, kdo musí v praxi na dodržování zákazu kouření dohlížet a kontroloval ho. "Zajištění dodržování zákazu kouření je primárně na pořadateli a měl by s tím při plánování akce počítat," uvedla mluvčí ministerstva zdravotnictví Dana Šalamounová.

Zda si pořadatelé dodržování zákazu hlídají, bude kontrolovat obecní policie. Pokud povinnost nedodrží, bude organizátorům hrozit pokuta 50 tisíc korun.

"Rád bych viděl hrdinu, který se pod to podepíše. Myslím, že v případě našeho festivalu by byl absolutní zákaz kouření v areálu o nějaké diskriminaci, to už by nebylo jen o ochraně zdraví," kontruje Michal Thomes.

Jak to dokázat? A jak vynutit?

V praxi by to pro něj znamenalo následující: pokud uvidí kuřáka, měl by ho vyzvat, aby cigaretu uhasil, anebo aby opustil koncert. Pokud návštěvník neposlechne, může zavolat policii. Za přestupek pak hostovi hrozí pětitisícová pokuta.

Podle advokáta Josefa Lžičaře však bude těžké dodržování zákazu kouření na tak velkých akcích vynucovat. "Myslím, že to skoro není reálné a v lidských silách," tvrdí právník.

Už jen proto, že se kuřákovi musí dokázat, že z cigarety potáhl. Například ho vyfotit. "Vše je otázka důkazního břemene. Mělo by to mít charakter jakéhokoliv přestupku - jestliže prokážu, že tam kouřil, ověří se totožnost a bude to podobné, jako když například policisté prokazují, že jel někdo nepřipoutaný," říká Lžičař.

Zákon nyní projednají poslanci. Podle průzkumu online deníku Aktuálně.cz z minulého týdne by zákaz kouření v uzavřených prostorách nyní podpořila nadpoloviční většina z nich. Přesto se ale ještě norma může během projednávání ve Sněmovně změnit a nemusí projít v podobě, v níž ji minulý týden schválila vláda.

Kromě samotného zákazu kouření zákon obsahuje řadu ustanovení, s nimiž má problém opozice i řada koaličních poslanců. Návrh ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka (ČSSD) totiž například počítá i s tím, že v restauracích bude muset být alespoň jeden nealkoholický nápoj levnější než alkoholický o stejném objemu.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy