Praha – Ve finanční zprávě hnutí Severočeši.cz za loňský rok se v kolonce "příspěvek ze státního rozpočtu“ krčí samé nuly. Strana, která má dva senátory a dva poslance, měla přitom jen za jejich mandáty nárok na téměř 3,5 milionu korun.
Jenže straníci se mezi sebou pohádali a ministerstvo financí zablokovalo miliony korun na státních příspěvcích do doby, než bude jasné, kdo na ně má nárok.
Spory mezi skupinou kolem poslance Bronislava Schwarze a mosteckého milionáře Jiřího Zelenky s lidmi vedenými zastupitelem Mostu Lubošem Pitínem se vyhrotily na začátku loňského roku. Tehdy Pitín napadl platnost schůze, která zvolila Schwarze předsedou. Dnes každý z nich tvrdí, že právě on je právoplatným předsedou strany a oba si také požádali o výplatu státních příspěvků.
Zapeklitou otázku, kdo šéfuje politickému hnutí, bude muset řešit mostecký soud. Podle jeho verdiktu se pak zařídí také ministerstvo financí. To zatím zablokovalo peníze za loňský rok, podobný osud ale hrozí také u příspěvků za letošek.
Hádky v původně regionální straně, která se díky spojenectví s hnutím ANO Andreje Babiše dostala do Sněmovny, ale nezamotají hlavy jen soudcům a ministerstvu financí, ale také poslancům. Do Sněmovny totiž na konci března dorazily dvě závěrečné finanční zprávy – jedna od Schwarze a druhá od Pitína, každá s úplně jinými čísly. Jediné, v čem se ve vyúčtování shodnou, je právě nula za státní příspěvky.
V Pitínově verzi si poslanci kontrolního výboru příliš nepočtou. Strana podle ní nevydala na volby ani korunu a skončila ve ztrátě 40 tisíc korun. Výsledky by byly ještě mnohem horší, kdyby straně sto tisíci nepřispěl Pitínův spojenec a litvínovský podnikatel Dušan Belák.
Podle Schwarzovy verze hnutí skončilo ve ztrátě téměř půl milionu korun a výsledek nebyl ještě horší jen díky tomu, že mu jeho tradiční mecenáš Zelenka vypůjčil 1,3 milionu. Přes milion a půl spolkly loňské volby, 319 tisíc výdaje na provoz strany. "Potřebovali jsme zaplatit volby, a protože o příspěvky se soudíme, financoval jsem to já. Ale tentokrát je to formou půjčky,“ uvedl Zelenka, který v minulosti straně přispěl i jako dárce. Když je však osud hnutí nejistý, investovat do něj už nechce.
Která zpráva platí?
Sněmovní kontrolní výbor se zatím k dvojí zprávě nedostal. "Budeme se muset poradit o tom, která zpráva platí, není možné, aby byly dvě. Takovou situaci nepamatuji, nebude to jednoduché a možná budeme muset také počkat na rozhodnutí soudu,“ myslí si místopředseda kontrolního výboru Jiří Štětina (Úsvit).
O něco větší šance mají Schwarzovi lidé – zůstal jim přístup k oficiálnímu účtu strany a také jsou zapsaní jako vedení strany v rejstříku partají ministerstva vnitra. "Nemáme žádný problém. My víme, kdo je předseda strany - já,“ tvrdí Schwarz.
I ministerstvo vnitra však vede soudní spor o vedení partaje v patrnosti a čeká na výsledek. "Na základě pravomocného rozhodnutí případně upravíme zápis v Rejstříku politických stran a hnutí,“ uvedla za ministerstvo Hana Malá.
Případ se však může táhnout ještě dlouhé měsíce. Okresní soud podle Pitína nařídil jednání už na konci loňského roku, kvůli stížnostem pro podjatost se ale věc ocitla až u krajského soudu, který ji zase vrátil do Mostu. "Teď čekáme, až okresní soud znovu nařídí jednání,“ uvedl Pitín.
Žalobu podal Pitín loni, a dokonce se domáhal předběžného opatření, které by hnutí zakázalo podávat kandidátky do loňských komunálních voleb. Schwarz se Zelenkou jsou dnes přesvědčení, že mostecký soud šel Pitínovi na ruku - případ podle nich provázela kontroverzní rozhodnutí, a ačkoli daly soudy nakonec za pravdu Schwarzovi, do voleb již zbývalo tak málo času, že jeho lidé museli kandidovat za jiná hnutí.