Poslanec platí kolegu z náhrad: Chci mu něco vrátit, přiznal

Radek Nohl Radek Nohl
23. 3. 2015 15:05
Podnikatel Zelenka dostal na Babišově kandidátce do Sněmovny dva své kolegy. Poslanci Schwarz a Vozka si ho následně vzali za asistenta a také si u něj za statisíce pronajali kanceláře. Platí to stát.
Bronislav Schwarz se s vysvětlením pronájmu kanceláře u kolegy nepárá: "Chtěl jsem mu něco vrátit."
Bronislav Schwarz se s vysvětlením pronájmu kanceláře u kolegy nepárá: "Chtěl jsem mu něco vrátit." | Foto: Radek Nohl

Most - Jedno nelze poslanci Babišova hnutí ANO Bronislavu Schwarzovi upřít: upřímnost. Když se ho zeptáte, jak to, že ze státního dává vydělat statisíce za pronájem kanceláře vlastnímu poslaneckému asistentovi, nevymlouvá se, nemlží.

"Řeknu vám to na rovinu, já jsem ho tím chtěl podpořit, něco mu vrátit," odvětil mostecký poslanec Schwarz reportérovi Aktuálně.cz na dotaz, proč si vybral právě kancelář v domě podnikatele a kolegy z mosteckého hnutí Severočeši.cz Jiřího Zelenky.

Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik.
Jiří Zelenka, mostecký podnikatel a politik. | Foto: Ludvík Hradilek

Loni mu Schwarz z poslaneckých náhrad určených na pronájem kanceláře poslal 326 400 korun, tedy do koruny plný roční limit. Schwarz má přitom poslanecké kanceláře v domech Jiřího Zelenky dvě, jednu ale využívá zadarmo. "Zelenka ty peníze nepotřebuje," prohlásil Schwarz.

Jiří Zelenka totiž není jen nějaký obyčejný poslanecký asistent. V Mostě platí za úspěšného podnikatele, mecenáše a také regionálního politika. Však se také se svými Severočechy dostal do zastupitelstva a dnes je v Mostě radním.

Byl to on, kdo vymyslel a spoluzaložil hnutí Severočeši.cz, které se před sněmovními volbami spojilo s Babišovým ANO. A Bronislav Schwarz se díky němu dostal právě za Severočechy na kandidátce ANO do Sněmovny.

Druhý poslanec, druhý příjem

Za pozornost stojí i samotný fakt, že Zelenka dělá poslancům asistenta. Množné číslo není chyba. Zelenku má totiž za asistenta kromě Schwarze i Vlastimil Vozka, druhý poslanec za Severočechy zvolený na kandidátce ANO. Oba se dušují, že za to Zelenkovi z náhrad platí jen symbolických tisíc korun měsíčně.

Jinak je ale Schwarz i v tomto překvapivě upřímný. Nesnaží se předstírat, že by mu snad "asistent" Zelenka zajišťoval nějaký servis. Rovnou jde s pravdou ven: "Mám ho hlavně z toho důvodu, že má kontakty s Babišem. A jako asistent může kdykoli přijít do Sněmovny, dělá se mnou Severočechy.cz," říká.

Ani kolega Vozka nezůstává Zelenkovi dlužen. I on si u svého asistenta v domě v mostecké ulici Budovatelů pronajal kancelář, kde má k dispozici kromě něj a Schwarze prostory i senátorka Alena Dernerová. Vozka na ni však nevyčerpal vpovolený limit. Zelenkovi loni poslal na nájemném 243 000 korun. (Celkově tedy podnikatel inkasoval od svých dvou poslanců 569 400 korun na nájemném a 24 tisíc na asistentském platu). 

A jaké je Vozkovo vysvětlení podezření ze střetu zájmů? "Že to je v majetku pana inženýra Zelenky, je irelevantní, protože já nechci mít kancelář zasunutou někde v desátém patře. A nechci mít kancelář tam, kde má majitel nějaké problémy. Pan Zelenka není žádný tunelář," řekl Aktuálně.cz.

Oba poslanci shodně soudí, že je zbytečné řešit, komu prostory patří, protože jsou ve srovnání s kancelářemi jiných poslanců moderní, velké a dostupné veřejnosti. Jsou totiž na hlavní třídě v Mostě. Kromě třech sklem rozdělených kanceláří, mají poslanci a senátorka k dispozici i kuchyňku, zasedací místnosti či sociální zařízení.

"Můžeme tam pořádat jednání s třiceti lidmi, různé akce. Já už nic jiného platit nemusím, nemusím si objednávat sál. Je tam 160 metrů čtverečních, mám tam úplně všechno. Moc se mi to líbí," říká Schwarz.

Jiří Zelenka vlastní v Mostě hned několik domů. V jednom mají kanceláře soukromé firmy, v dalším je velké centrum pro děti, fast food nebo banka. "Do čeho se pustil, to se mu povedlo," dodal Schwarz. Vyjádření Jiřího Zelenky se redakci získat nepodařilo.

Na tom, že poslanci posílají statisíce na nájemném svému politickému souputníkovi, nevidí nic závadného ani předseda poslaneckého klubu ANO Jaroslav Faltýnek. "V kodexu ANO máme stanoveno, že poslanec nesmí mít kancelář u rodinných příslušníků. To se neděje a nejsou porušována ani pravidla Sněmovny," řekl.

Aktuálně.cz již napsalo, že poslanci ANO si kanceláře pronajímají také od lidí, kteří kandidovali za hnutí v posledních komunálních volbách. Poslankyně ANO Kristýna Zelienková má zase svou berounskou kancelář v domě, který vlastní firma Transportservis. Předsedou představenstva této společnosti je Jiří Včelák - jeden z drobných sponzorů hnutí ANO. Babišovu hnutí daroval 15 tisíc. 

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Bavorský premiér Söder uhájil předsednictví v CSU

Kongres německé vládní strany, bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v pátek zvolil do čela uskupení opět Markuse Södera. Dvaapadesátiletý politik, který je od loňska také bavorským premiérem, dostal 91,3 procenta hlasů delegátů, tedy ještě více než při lednovém prvním zvolení do čela strany.

Söder byl zvolen předsedou CSU poprvé 19. ledna, kdy dostal 87,4 procenta hlasů. Tehdy nahradil o 17 let staršího Horsta Seehofera, který ho po deseti letech v čele strany sám navrhl jako svého nástupce. Už loni v březnu Söder vystřídal Seehofera také ve funkci bavorského ministerského předsedy. Sedmdesátiletý Seehofer je teď německým ministrem vnitra a v roce 2021 hodlá odejít do politického důchodu.

Aktualizováno před 2 hodinami

Dopravní nehoda u Ostrovačic na Brněnsku na několik hodin uzavřela dálnici D1 ve směru na Brno

Dopravní nehoda dvou kamionů u Ostrovačic na Brněnsku dnes zhruba na čtyři hodiny uzavřela dálnici D1 ve směru z Prahy na Brno. Kolize se obešla bez zranění, vyplývá z informací jihomoravské policie a hasičů. Před 10:00 se podařilo obnovit provoz jedním pruhem, oznámilo Ředitelství silnic a dálnic. Do té doby byla D1 neprůjezdná mezi sjezdem 178 u Ostrovačic a exitem 182 u Kývalky. Až zhruba do 18:00 ale v místě pokračovaly odklízecí práce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy