Praha - Veřejně kritizovat úplatkářský případ bývalého vicepremiéra Jiřího Čunka se nevyplácí.
Ústecký krajský státní zástupce Jiří Křivanec ve čtvrtek přiznal, že jedním z důvodů odvolání nyní již bývalého šéfa žalobců v Liberci Adama Bašného bylo, že se v prosinci na semináři protikorupční organizace Transparency International nelichotivě vyjádřil o postupu justice v kauze Čunek.
"Komentoval kauzy, ve kterých nebyl činný a které mu nepřísluší komentovat," vysvětloval Křivanec.
Hlavním důvodem jeho odvolání je ale podle Křivance to, že nezvládl svou manažerskou funkci.
"Bašný byl odvolán z manažerské pozice na základě opakovaného manažerského selhání, kdy pod jeho vedením docházelo k hrubým chybám na pobočce v Liberci," upřesnil.
Odvolaný šéf liberecký žalobce Adam Bašný veškeré obvinění, že by manažersky selhal, odmítá a důvody označuje za uměle vykonstruované.
"To, že jsem pochybil v dozoru a dohledu, zde vzbudilo skutečně velký údiv. Nad tímto oddělení totiž nemám vůbec žádné pravomoci. Jejich práce spadá přímo do rezortu Křivancova náměstka Anděla," reagoval na výtky svého nadřízeného prezentované na čtvrteční tiskové konferenci.
Pozastavuje se i nad argumenty, že byl dlouhodobě svým nadřízeným sledován a jen nyní "dozrál čas".
"Žádné výtky se mi v minulosti nedostalo. Ještě v lednu mi pan státní zástupce vyjadřoval podporu a chválil práci celé pobočky. To samé mi zopakoval i v pondělí, když mi sděloval, že budu odvolán. Přesto tvrdil, že mne odvolat musí," uvedl Bašný.
Jestli stojí za jeho odvoláním lidé kolem Renaty Vesecké, však odmítl komentovat.
Vysvětlení chce i ministr
Proč byl Bašný odvolán, chce podrobně vysvětlit i ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Ten se nechal slyšet, že s odůvodněním Křivance není spokojený a žádá o doplnění dalších informací.
Proti odvolání Bašného se veřejně postavila i Soudcovská unie a Soudcovská rada Okresního soudu v Liberci.
Soudci to považují za zastrašování a demonstraci neomezené moci vyšších státních zástupců.
"Bašný byl sesazen ne proto, že by byl flink, lempl, špatný odborník. Ale proto, že se opovážil říci nahlas to, co odsuzuje většina soudcovské veřejnosti i sám ombudsman, že ani sebevyšší státní zástupkyně nemá co zasahovat do vyšetřování trestních kauz," uvádí v prohlášení předseda liberecké soudcovské unie Bohumil Vašák.
Podle soudců dostal Bašný, který se zaměřuje na korupci politiků nebo policistů, od své šéfky Renaty Vesecké jasnou odpověď, jak se hodlá napříště vypořádat s podobnými nezbedy ve svých řadách.
Za takové řešení interní nekázně by se podle nich nemusela stydět ani doba normalizace. "Skoro by se chtělo zvolat: 'kdo nejde s námi, jde proti nám, soudruhu'," uvádí soudci v dokumentu.
Za Bašného se postavila i Transparency International (TIC). "Odsuzujeme jeho odvolání, hodláme odpovědné instituce vyzvat k řádnému zdůvodnění," řekl ředitel TIC David Ondráčka.
Návrat do 50. let?
Jeho odvolání kritizovala i bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová.
"Podle mého názoru je to msta, pokus o zastrašování, návrat do 50. let," řekla Aktuálně.cz stínová ministryně Marie Benešová. "Jde o profesní šikanu, jak ji přesně popsal soudce Vojtěch Cepl."
Benešová zároveň nevěřím tomu, že o odvolání Bašného i dalších lidí Vesecká nevěděla. "Je to přinejmenším úsměvné, když tvrdí, že to nevěděla," říká. "Po zkušenostech s ní o tom pochybuji."
Bašný má na starosti například kauzu čtyř současných nebo bývalých vysoce postavených policistů z Liberecka, které minulý týden obvinil z několika trestných činů. Případ mu však zůstane.
Bašný, který je ode dneška již jen řadovým žalobcem, na jeho postu nahradil Martin Tvrdík.