Výsledky prvního kola prezidentské volby, kdy získali generál ve výslužbě Petr Pavel a předseda hnutí ANO kolem 35 procent hlasů a třetí Danuše Nerudová jen 14 procent, byly pro mnohé překvapením. Poslední předvolební průzkumy pořadí kandidátů víceméně trefily, číselné odhady však byly jiné.
"Naše průzkumy vyšly, protože odrážely náladu lidí v době měření, čili na začátku ledna. Pak ale došlo k velké dynamice, stala se spousta událostí, které rozhodování lidí ovlivnily v posledním týdnu, mnoho voličů se skutečně rozhodovalo do poslední chvíli mezi Pavlem a Nerudovou a došlo tam ještě k velkým posunům," vysvětluje Buchtík.
Na otázku, zda předvolební průzkumy ovlivňují chování voličů, připouští, že ano. Nicméně bez nich by podle něj byla veřejnost slepá a snáze manipulovatelná. "Zveřejňování průzkumů před volbami je vždy o etické otázce, s níž velmi pečlivě pracujeme. Mají veřejné mínění reflektovat, nikoliv utvářet. Mají svou hodnotu. Zakazují je jen státy, kde je demokracie omezená, nebo vůbec žádná," upozorňuje sociolog.
Hlavní témata rozhovoru:
0:30 - 2:55 Jaký vliv mají volební průzkumy na výsledky voleb a nebyl by férovější boj bez nich?
2:55 - 5:35 O tom, jestli při průzkumech hrají nějakou roli i morální spory a kdy je nejlépe začít je provádět.
5:35 - 9:00 Proč byl tento rok tak rozdílný výsledek průzkumů a výsledků u Danuše Nerudové? Znamená to, že průzkumy nevyšly?
9:05 - 12:30 Kolik hlasů navíc potřebuje získat vítězný kandidát oproti prvnímu kolu?
12:30 -13:20 Co může způsobit neúčast Andreje Babiše v debatě na ČT?
13:20 - 16:20 Jak lze popsat voličské skupiny Andreje Babiše a Petra Pavla? Proč není tak jednoznačné dělení na voliče z měst a voliče z vesnic?
16:20 - 17:40 Rozhodnou volby mladší, nebo starší voliči? A proč teď rozhodne možná i úplný detail.
17:40 - 21:07 Jak budou volit voliči neúspěšných kandidátů? A co se ve druhém kole potenciálně stane s těmi, kdo v prvním kole nevolili?